• inanılmaz yetenekli üç hanım ve üç güzel sesten oluşan sevimli ekip.
    youtube facebook instagram sayfalarından takip edilesi...
  • bu gruba çakma trio mandili demek en hafifinden haksızlık olur. babalari müzisyen ve müziğin içine doğup büyümüşler, bununla beraber müzik egitimi de almışlar. etraf bir sürü saçma sapan şarkılar ve tek yeteneği orasını burasını sergilemek olan insanın ya da hep aynı ritim üzerine anlamsız sözler söyleyenin dolduğu bir ortamda, bu kızlar bataklık nilüferleri gibi bir şey. söyledikleri türküleri verdikleri hissiyatı hissedemeyelere yalnızca üzülebilirim. hiç zannetmesem de umarım kaybolup gitmezler, yollarına devam ederler.
  • kendi sitelerinde şu şekilde kendilerini tanıtan grup:

--- spoiler ---
    "üç kız kardeş" anlamına gelen samida, müzisyen bir babanın kızları olan damla, yudum ve tamara şahin'in müzik yolculuğudur. karadeniz'den kafkasya'ya uzanan bir yelpazenin ezgilerini kimi zaman enstrümanlarıyla kimi zaman sesleriyle harmanlayıp müzikseverlere sunmayı amaçlamaktadır. çok sesli/polifonik yapısıyla günden güne çalışmalarına yenilerini ekleyen bu heyecan dolu yolda ilerlemekte ve insanlara ilham verip onların ruhlarına dokunmayı amaçlamaktadır.
    --- spoiler ---

hopa'da olmama rağmen ancak bugün denk geldiğim güzel kızlar, benim de aklıma ilk olarak trio mandili'yi getirdiler. fakat bu konuda eleştirilmesini anlamlandıramadım. neticede sesleri güzel olan kızlarımız bunu sergiliyor. beğenen dinler,ekşi sözlük hiçbir siki beğenmeme timi üyeleri ise aleyna tilki'yi dinleyebilir. yolları aynı olabilir, ama gerçek müzik nihai nokta iken tartışılmaması gerek.

yolları açık olsun. sesinize sağlık.
  • tesadüf eseri denk geldiğim tüylerimi diken diken eden grup. üç kız kardeşin üçünün kendisinin de sesinin de güzel olması muazzam bir olay. ne genler var dünyada diyor insan.

samida - yayla çiçeği misin

samida - köprüden geçemedim

samida - ederlezi
  • gürcüce 3 kız kardeş demek.
    erti (1)
    ori (2)
    sami (3)
    bayar şahin'in kızları . gürcü asıllı artvinli bir aile. geleneksel gürcü müziği'ni iyi bilmeleri bundan dolayı .

çok gençler, daha çok başındalar. aralarda kayıp gitmezler umarım. benim en beğendiklerim ise şöyle;

https://youtu.be/hspdvy5f6ss

https://youtu.be/7_mwvizlo3m

edit: 2 ori imiş, vori değil. annemin yalancısıyım, düzeltme için stabiliz e teşekkürler.
  • samida, müzisyen bir babanın kızları olan damla, yudum ve tamara şahin'in müzik yolculuğudur. her ne kadar yaptıkları özgün değil diye eleştirilse de gayet özgün gördüğüm ve yetenekli üç güzel sesin bir araya gelmesi.
    samida offical web
  • birileri "çakma trio mandili" demiş ama üçlü kadın sesinin bir araya gelmesi yeni bir olay değilki.
    buna benzer dünyada birçok örnek var. bizden de 70'lerde "cici kızlar" vardı mesela. bu tür gruplar bir dönem tutar, sonra aralarından sesi, yeteneği ve müzik sevgisi daha fazla olan tek başına da devam edebilir. beyonce'un geçmişine bir bakın (bkz: destiny's child) ve cici kızlar'ın (bkz: bilgen bengü) 'sü gibi...

bırakın bu karşılaştırmaları, çakma ifadelerini, copy-paste aşağılamalarını... yola çıkış amaçları gürcülere has polifonik şarkı söyleme üslubunu yaşatmak olan ve her biri yetenekli, müzik alt yapıları olan, eğitimlerini alan ve her geçen gün mevcut durumlarının üstüne biraz daha koyarak ilerlemeye çalışan gürcü kökenli bu üç artvinli güzel kızımızı keyifle dinlemeye bakın, keyfini sürün, tadını çıkarın. bulunduğunuz şehirde canlı konserlerini izleme fırsatı bulursanız da kesinlikle kaçırmayın.

yudum, damla, tamara...iyi ki varsınız, iyi ki şarkı söylüyorsunuz. babanız (bkz: bayar şahin)'e de teşekkürler, iyi ki sizleri yetiştirmiş ve müzik le tanıştırmış.
  • az önce denk geldiğim, hakkında başlık açmak için kolları sıvadığım (özgüvene bak) sayfalarca entryi görünce her şeyden herkesten önce haberdar olan yazarları bir kez daha takdir ettiğim grup.

bizi eurovizyon'da temsil etmeleri çok iyi olurdu. bize özgü, evrensel.
  • geç keşfettiğim ama keşfettiğim için aşırı mutlu olduğum, üç kız kardeş.
    “eklemedir koca konak” şarkısını dinlemenizi tavsiye ederim.
  • albüm kapağı, youtube video thumbnail'i gibi fotoğraflarda neden somurtarak poz verdiklerini anlamadığım üçlü
hesabın var mı? giriş yap