• limiti yüksek kartınızı kullanacağınıza düşük limitle sanal kartı kullanın kullandırın, güvenliğinizi alışveriş sitelerine bırakmayın. bir yazılım mühendisi olarak açık tavsiyemdir.
  • garanti bankası'nın çok bombastik bir işe imza atıp bu kartı eksi bakiye'ye düşürebiliyor. limiti sıfır olan bir şeyden söz ediyoruz
  • büyük nimet.

garanti bankasından oluşturduğum ve internet alışverişlerinde kullandığım bir tanesi birilerinin eline geçmiş kart.

bugün haberim olmayan altı adet 3d secure sms gelince farkettim durumu. şifre taleplerinin hepsi farklı ve yabancı sitelerden geldi. usd, gbp, eur para cinsinden deneme yaptılar. tüm smsler de arka arkaya geldi. otomatik bir süreç belli ki adamlar için. çaldıkları kartları sıradan tüm sitelerde deniyorlar.

çağrı merkezini aradım, durumu anlattım. dört gündür denendiğini söyleyince şok oldum tabi. şimdiye kadar sürekli hepsiburada, hızlıal vs. gibi yurtiçi sitelerde denemişler. yurtdışı sitelerde deneyince 3d secure sms leri geldi de farkettim durumu. bereket limit 1 tl idi bu süre boyunca.

şimdi kartı çalan/başkasına veren kişiyi/şirketi bulmaya geldi sıra.

güvenliğiniz için kullanın, kullandırın.
  • kredi kartı olmaksızın bir tek garanti bankasının çıkartığı banka. diğer tüm bankalar kredi kartı da istiyor. halubki zor mu sanal kart uygulamasını vadesiz hesablar için de geçerli olsa ? sizin yüzünüzden kredi kartı kullanmayanlar ister istemez garanti gibi dandik banka'ya katlanmak zorunda kalıyor.
  • vadesiz hesap üzerinden oluşturulanları kredi kartıyla işi olmayan fakat internetten alışveriş yaparken kredi kartına ihtiyaç duyanlar için ideal. ama vadesiz hesaba sanal kart veren tek bankanın garanti bankası olması insanı bundan da soğutuyor.
  • görsel

sözlüğe üye alımına yaş sınırı+zeka testi getirilmesi gerektiğini gösteren bir başka başlık. algoritma denen nane yetersiz kalıyor.
  • bankaların sahip olduğunuz kredi kartı için sanal olarak farklı bir kredi kartı numarası ve güvenlik numarası oluşturarak limiti, kredi kartı sahibinin belirlemesine olanak sağladığı özellik. limit belirlerken aynı zamanda limitin süresi de kredi kartı sahibi tarafından belirlenebilmektedir.

internet bankacılığı ve cep bankacılığı aracılığı ile kullanılabilir. bildiğim kadarı ile bütün bankalar ek bir kağıt imzalatmadan internet üzerinden bir kaç tık ile direkt olarak sanal kredi kartı çıkartabiliyor.

bugüne kadar varlığından haberdar olmayan var ise ve internet üzerinden alış veriş yapıyorsa kesinlikle kullanması gereken özelliktir.

sanal kart çıkartmak için ücret alınmaz, istediğiniz zaman kapatabilir ve yeniden farklı numaralara sahip sanal kart açtırabilirsiniz.

bugüne kadar binlerce liralık alışveriş yapmış biri olarak bir kere olsun sorun çıkarmadı. hatta malum siteler için, bankayı zor durumda bırakmak adına vpn üzerinden işlem yaptım. işlem yaptığım andan 10 saniye sonra telefon ile müşteri temsilcisi arayıp işlemin bana ait olup olmadığını teyit etmemi istedi. benim işlemim dedim. şu ülkeden giriş yapılarak yapıldı, emin misiniz diye sordu. evet benim işlemim bir sıkıntı yok dedim. peki diyerek kapattı.

yani ne çalınma derdi var, ne kopyalanma derdi var vs. kullanın, kullandırtın. bir arkadaşınıza, eşinize, dostunuza asıl kartınızı vermek yerine yazın bir kağıda sanal kart numaranızı ve güvenlik hanesini. internetten bir şey alacağı zaman size söylesin limiti birkaç saatliğine arttırın. alış-veriş tamamlansın, kalan limit var ise sıfırlayın. sonra keyfinize bakın, düşünmeyin bile. çok dert ederseniz internet şubenizden 3-4 tıkla eski sanal kartı kapatıp, yenisi açarsınız.

peki sanal kart ne işe yarar ?

- yabancı alış veriş sitelerinden alış veriş yapacaksanız, asıl kredi kartınızın bilgilerini kullanmadığınız için sanal kartınızın bilgisi çalınsa dahi, asıl kartınızın sahip olduğu limiti sonuna kadar kullanamazlar.

- istediğiniz her türlü siteden alış-veriş yapma şansına sahip olursunuz ancak burada bazı istisnai durumlar mevcut. bazı bankalar 3d secure işlemini sanal kart kullanımına kapattıkları için bazı yerlerden alış-veriş yapamazsınız. (bkz: türkiye iş bankası)

gelecekten edit: ben bu entry'i girdiğim sırada iş bankasının sanal kartı için 3d secure uygulaması yoktu. bu entry'den sanırım yaklaşık 1 hafta sonra sanal kart için 3d secure uygulaması geldi. tesadüf mü yoksa geri bildirim mahiyetinde görüp, düzenleme yaptılar bilmiyorum. en azından 3d secure sebebiyle alışveriş yapamadığım sitelerden sanal kart ve 3d secure kullanarak alışveriş yapabiliyorum.
  • yillik uyelik aidati olan karttir. hsbc, sagolsun, kartimi aktive etmemle beraber aninda 1.5tlyi hesabimdan dusmustur. daha dogrusu kredi karti ekstreme dusurmustur, hesabimdan direk dusse hadi neyse. tabi meblagin kucuk olmasini maas musterisi olmama bagliyorum. yoksa bu aq bankasi aglatir, 30-40tl hemen duserdi. allah belani versin hsbc, havadan bire para aldin ya ne diyeyim
  • sanal alışverişlerde kesinlikle kullanılması gereken kart. 100 tl değerinde bir şey mi alacaksınız hemen sanal kart limitini 100 tl yapın kart numarasını girin işinizi halledin.
  • ülkemiz insanının kullanmayı bir türlü öğrenemedigi kart türü.

cevremdekilere anlattigimda (bunlar devlet memuru) bana öcü gibi bakıyorlar ve sanki ayaküstü trigonometri dersi alıyorlarmis gibi kafaları karışıyor ve sonuç olarak da ben anlamam diyerek uzaklaşıyorlar.

insanımızın yeniliğe ve bir şeyler öğrenmeye bu kadar kapalı olmasi, cahil kalması insanı kendi milletinden soğutuyor.

gece gece kredi kartı boşaltılan insanlar'a anlatırsın anlamazlar e o zaman kullanmadığın takdirde internet alışverişine kapat dersin kim uğraşacak derler.

bu kadar cehalet oldukça dolandırıcı da bitmez dolandirilanda.
hesabın var mı? giriş yap