• dalaman havalimanı yolundan ,havalimanına doğru giderken sola doğru sapılıp yaklaşık 10 kmlik bir yolculuktan sonra ulaşılan koy.giderken ufak çapta bir göl ve kapukargın köyünden geçilir.hatta havalimanı yolundan sapılırken kapukargın levhası takip edilmelidir.henüz yeni yeni ünlenen bu koya ,belediye oldukça hizmet götürmüştür.henüz sadece çevre halkı tarafından bilindiğinden bakir sayılabilecek güzelliktedir.
  • yolu çok virajlı. iyi bir şoför değilseniz bu yola girmemenizi tavsiye ederim. bildiğin kadarıyla dolmuşla ulaşım var ama günde 2-3 seferden fazla değil. nitekim koyda taksi durağı da var ve taksiyle gelen de epey var. ha ama gelgelelim taksiyle gelmeyi gerektirecek kadar harika bir yer mi? asla.

doğası gerçekten harika ama bu koya özel bir durum değil bu. muğla'dan antalya'ya kadar doğa aşağı yukarı bu şekilde zaten. nitekim denizi de aşırı abartılacak kadar iyi diyemem. fakat şöyle bir durum var ki burada denizde yüzerken bir anda caretta carettalara rastlayabilirsiniz. aynı anda denizdeyken aniden karşısında beliren caretta caretta yüzünden fenalaşan bir adamı zor kıyıya çektik. o yüzden bunun iyi bir şey mi kötü bir şey mi olduğuna siz karar verin.

dediğim gibi bence son zamanlarda internette her şeyin abartılma furyasından nasibini almış bir yerden daha fazlası değil. gitmek isteyenler için çok da mutlaka gidilmesi gereken bir yer olduğunu düşünmüyorum.
  • yazık edilen koy.
    gecen yaz gitmiştim, korkutucu bir kalabalığı vardı, halk plajindan farkı yoktu, inanılmaz kalabalık ve yoğun

eskiden cok issiz ve sakinmiş. şimdi bu kalabalığı kaldırması mümkün degil. kirlenmeye başlamış, gitmeseniz de olur,
  • yeryüzündeki cennet koylardan biri. dalaman'da çocukluğu geçmiş biri olarak senelerce hiçbir zaman gitmediğim, ancak dalaman'dan ayrıldıktan seneler sonra gittiğim harikalar ötesi koy. mısır hidivi abbas hilmi paşa, dalaman'a bir köşk inşa ettirmek istemiş, aynı anda mısır'a da yapılması için bir tren garı inşası için fransızlarla anlaşmış. ancak iki proje karıştırılınca dalaman'a hiçbir zaman kullanılamayacak olan bir tren garı, mısır'a da bir köşk yapılmış. işte dalaman'a yapılan tren garının malzemeleri işler karışınca sarsala koyu'na getirilmiş ve tüm malzeme sarsala'dan dalaman'a karayolu ile taşınmış. koyda sağ tarafta gümrük ve hudut binası olarak kullanılmış bir yapı halen durmakta. sarsala koyu varken ölüdeniz'e falan gitmek tam bir zaman kaybı.
  • ...
    muhteşem bir koy. tek sıkıntısı teknelerden gelen çöplerin kıyıda birikmesi.

ayrıca bu koydan 5,5 km'lik dağ yolundaki patikalardan kaybolmadan gidebilirseniz, yaklaşık 1 buçuk saat içinde hamam (cleopatra) koyuna da varabilirsiniz. ben de bu bilgiyi o bölgede yaşayan "alexanderumi " nickli yazar arkadaştan öğrendim. bu bilgi sayesinde hiç düşünmeden sırtımda 10 kilo yükle o koya da gittim geldim.

edit: ...
  • dalaman 'a yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta, fethiye körfezi 'nde harika bir koy . koy'a ulaşabilmek için dalaman havaalanı istikametinde bir süre gittikten sonra sağa doğru kıvrılan asfalt yolda ilerlemek gerekiyor. gidişi kolaylaştıran herhangi bir tabela bulunmadığı için isterseniz çevredeki yerli halktan yardım alabilirsiniz. yolun devamı bir tarafı derin uçurumlu toprak ve patika...burada arabanızın alt takımlarını vurdurmamak adına sadece 10 kilometre hızla gitmek zorunda kalsanız da sakın pes etmeyin!..

karayolunun berbat durumu insanı bezdirse de mavi yolculuk yapan yerli, yabancı turistlerin mutlaka uğradığı bir koy burası.
  • cennetin yeryüzündeki yansımalarından birisi olan koy.
  • dalaman ve çevresinin en güzel koyudur.

çok şükür ki turistler tarafından fazlası ile rağbet görmemektedir(bunun en büyük sebebinin büyük tur otobüslerinin kolay kullanılamayacağı dar ve virajlı yolları olduğunu düşünmekteyim). bu sebeple caretta carettalar ve irili-ufaklı bilumum balıklarla yüzmek bizim tekelimizdedir.
  • hayatımda yüzdüğüm en güzel koylardan biri. dalaman kapukargın köyünün içinden geçilerek gidiliyor. yolu inanılmaz dar, inerken biraz tedirgin oluyorsunuz arabayla falan karşılaşırsanız. manzara yukardan harika.

telefonlar doğru düzgün çekmiyor. baz istasyonları zenginlerin telefonları çeksin diye denizin onlardan tarafına koyuyorlarmış köyden dediklerine göre. köyde de aynı şekilde çekme problemi var. hatta en çok köyde var.

koydaki su sıcacık. arada dibe dalıp dalıp soğuk suya değdim. yüzmek çok keyifli. hayatımda gördüğüm en güzel mavi olabilir. dikili koylarında falan da gezdim ama bu mavi bambaşka. burasını da akyaka gibi çoluklu çocuklu aileler işgal etmiş.
    arabayla girişte belediye 10 lira ücret alıyor.

plajda şemsiyeler de var, üst taraflardaki kayalıklarda ağaç altında falan takılanlar da.
    buraya vakit sıkıntısı olmayanın yaz sezonu bitince gelmesi gerek. öğle sıcağında gitmiş olmasak ve güneşten korkmasam saatlerce yüzebilirdim. ellerim buruş buruş olduğunda bile hiç üşümedim.
    koya çok gidip gelen olduğu için köyden hep arabalar geçiyor. yolları asfalt. okulun önünden geçerken kasisi görmeyip ani fren yapıyorlar kaza oldu sandık her seferinde. kasislere dikkat.

köyden geçerken solda şerif'in yeri var. nar suyu güzel. gözlemesi de güzel. çok ince olduğu için bir tanesi yetmeyebilir, sonra bana sövmesin kimse.
  • bugün görme fırsatı bulduğum eşsiz koy. ulaşım problemine ve sezon henüz tam açılmamış olmasına rağmen oldukça kalabalıktı. temmuz, ağustos aylarında burayı düşünemiyorum. bu bölgede denize girmek isteyenlerin bagajında her daim kamp sandalyesi bulundurması elzem görünüyor.
hesabın var mı? giriş yap