• depresyonlu bir öğretmen ve öğrencilerinin maceralarını konu edinen 12 bölümlük anime serisi. bir anime klişesi olarak okul-komedi temasını fon alır.
  • eğlenceli, absürd, eleştirel, komik anime serisi.

hayattan ve kendinden hiçbir şey beklemeyen; intihara meyilli ama ölüme hazır olmayan; dünyaya, düzene, insanlara ve hatta diğer herşeye karşı kırgın ve küskün bir öğretmenin karikatürize edilmiş hayatı, animenin genel konusu. anime ismini de bu zetsubou öğretmenden yani umutsuz senseiden alıyor. üstelik öğretmenimiz kendisi umutsuz olmakla kalmıyor; mesleğini, umutsuzluğu öğrencilerine öğreterek icra etmeye çalışıyor.

serideki tüm karakterler uçlarda yer alan tiplemeler. kalıp karakteristiklere sahip karikatürize edilmiş öğrenciler. zaten seri bir animeden ziyade bir karikatür serisi gibi; hemen her saniyede ekranda onlarca ince dokundurma ve espiriyle bezeli bir karikatür karesi oluşuyor.

izlemeye değer, oldukça farklı bir üsluba sahip, sıradışı ve takdir edilesi bir seri; ne var ki tam da bu yüzden bu seri ya çok sevilecek, ya da nefret edilecekler kategorisinde.

ayrıntı altında her bölümünden bir sürü cümle alıntılayabilirdim ama erindim şimdi.

...

işte tüm bunlar beni umutsuzluğa sevkediyor! zetsuboştaa! diyor; burdan zetsubou sensei'ye öpücüklerimi gönderiyor ve bu anime serisini tüm anime severlere tavsiye ediyorum.

not: 12 bölümcükden oluşan bu serinin (bkz: zoku sayonara zetsubou sensei) isminde 2. sezonu da mevcuttur.
  • başkarakteri zetsubou sensei kesinlikle izlediğim en eğlenceli anime karakterlerinden biri. öğrencisi kendisini dava etmekle tehdit edince dava edileceğinden değil de, mahkeme esnasında çizilen resimlerde kötü çıkacağından korkup, bunalıma girebilen hatta bunu intihar sebebi olarak görebilen bir karakter, gerisini siz düşünün.

işte anime bu manyak öğretmenin kendisinden de manyak ve hasta öğrencilerle dolu sınıfında olup biteni anlatıyor. gerçekten hem delice hem de dahice pek çok ayrıntıyla dolu, saniyelik bir görüntü bile durdurup incelediğinizde donlara işetebiliyor. sensei dışında en yarıcı karakterlerden biri de kimsenin fark etmediği, fotoğralarda bile kıyıdan köşeden tesadüfen çıkan sınıf başkanı usui. bir bölüm isyan ettiğinde sensei ona hak verse de bir kaç dakika sonra "kim bu ya" şeklinde bir tepki vererek zavallı usui'yi tekrar unutması başka bir yarıcı andır.

bir de polyanna derecesinde iyimser, sensei'nin tam zıttı bir karakter var ki o da ayrı mevzu. sensei'nin garip teorilerine ve karamsarlığına karşı aynı saçmalıkta karşı teoriler üretmesi izleyiciye "what the fuck!" dedirtebiliyor.

aykırılıktan hoşlananlara kesinlikle tavsiye edilir, yapılan göndermelerden ekstra keyif alabilmek için japon kültürüne dair az buçuk bilgi sahibiyseniz hele tadından yenmez.
  • 12 bölümlük ilk serisini izlediğim fırsat bulduğumda diğer iki serisini daha izleyeceğim shounen olarak bilinip içerisindeki ecchi unsurlar ile seinen olduğunu düşündüğüm komedi merkezli anime.

animeyi ilk izlemeye başladığınızda ilgi çekici gelmez. sabredeyim izleyim dersiniz ancak devamında da pek ilgi çekici bir yanı olduğunu göremedim. anime komedi olduğu için izlemeye başlamıştım zira japon komedi animelerine bayılıyorum. ancak izlerken gördüm ki bu anime izlediğim diğer komedilerden yakından uzaktan alakalı bile değil. bana göre çok yavan bir komedisi var. evet diğer komedilerdeki gibi ünlü serilere göndermeleri falan var ama aynı tadı vermiyor.
    zetsubou sensei nin her şeyden bir umutsuzluk çıkarması fikri çok güzel gözükse de bize yansıtılış şeklinin kaliteli olduğunu düşünmüyorum. bir yerde bir hata var. bu fikirle daha iyi bir anime yapılabilirdi bence.

serinin şarkılarını oldukça beğendim. çizimleri biraz yavan gözükse de eski animelerden olduğunu hatırlatmakta fayda var.

3 sezonu olan bir anime olarak ben beğenmedim ancak oldukça sevilen bir seri. zevk meselesi, belki siz seversiniz.
  • bir yığın tespitin görsel analojilerle anlatılması özetle. mangada bu belki fena olmuyordur (okumadım) ama animede insanı yoruyor. birbirini takip etmeyen sahneler, soyutla somutun karışması, 10-15 saniyede bir ekranın bir yerinde çok kısa süre beliren ve göndermelerini anlaması kasan yazılı mesajlar, ve kitsu chiri'nin müdür yardımcısı stili replikleri bana "niye izliyorum lan bunu" dedirtti ara ara.

fon müzikleri çok güzel ama.
  • yeni eğitim öğretim döneminde iş yerimde ihşiyar edeceğim öğretmenlik modeli.
  • modern dünyadaki tüm kolpalıkları kendine özgü bir dille eleştiren, içinde bulunduğumuz sistemin insan fıtratına aykırılığını ironik bir biçimde dile getirmekle kalmayıp, insanların artık zincirlere bağlı olduğu şu günlerde bireysel özgürlüğün bazı kesimlerce insanlara umut ışığı olarak lanse edilmesine atarlanıp, aslında bu metanın özgür düşünceyi ve bireyleri köleleştirerek umutsuzluğa sürüklediğini parodik bir dille anlatan görünüşte komedi, ama asıl amacı parodiler ile içimizde bulunduğumuz sistemi sivri bir dille eleştiren anime serisidir.

yayınlandığı ilk günlerde etrafımda vuku bulan bütün negatif gelişmelere zetsuboushitaaaaaa!!! diye tepki gösterip, bu kelime tamlaması adeta dilime pelesenk olmuştur:

https://www.youtube.com/watch?v=bb7o8x0wphs

ayrıca bu serinin en sevdiğim yanlarından birisi de kendine özgü birbirinden güzel müziklerinin oluşudur. yani eğer bu seriyi sevdiyseniz ost'lerini ayrı olarak indirip arşivleyin dursun bir kenarda. kafuka teması ayrıca hoşuma gider:

https://www.youtube.com/watch?v=qggysqt_s4q

ayrıca son olarak yine bu serinin mangakasının elinden çıkma, yine komedi serisi olan, bununla birlikte yine bir çok göndermelere yer veren ama bu seriye nazaran daha softcore bir dilde anlatıma sahip olan joshiraku serisini de anime severlere tavsiye ederim. slice of life ve komedi serisi sevenlerin mutlaka kaçırmaması gereken bir seri. tek bir kötü yanı var içerdiği tüm parodi ve göndermelerin çoğu japon kültürüyle olduğu için bazı durumlarda olaylara fransız kalabiliyorsunuz. özellikle deli kelime oyunu, cinaslar var insan bazen takip etmekte zorlanıyor eğer japonca dil bilginiz yoksa. buna rağmen, zetsubo sensei'de parodi ve göndermelerle dolu bir seri olduğu için insana yine keyifli dakikalar yaşatan bir seri joshiraku.
hesabın var mı? giriş yap