• uzun yolculuklarda yapılması farz olan eylem.

lakin olur da dandik bir firmayla seyahat edecekseniz uyumanın en pratik yolu selpak metodudur. yastık vermeyen bu firmalarla yapılacak seyahatten evvel öncelikle cam kenarı bir bilet alınız. daha sonra 3-4* paket selpak alıp seyahat öncesinde bunlar açılıp itina ile kafanızın cama temas edeceği noktaya yapıştırılır. böylece kafanızı cama koyup uyuyabilirken, dzoong doonk diye kafanızın seri bir şekilde cama toslamasının ve akabinde beyin sulanmasının önüne geçebilirsiniz.

(bkz: pratik bilgiler)
  • koca bir yıl her haftasonu yapılan denemeler sonucunda oluşturduğum birikimi sunmak isterdim burada sayın sözlük. lakin biliyorsun şu yazı yazma işini hiç beceremiyorum. yazarken kafamı toplamak ise daha da zor becerilen. o zaman liste yapayım, pazardan alırız.

otobüste uyuyabilmek için kendime notlar
    a- bilet kontrolünden önce uyuma (bir iki kez uyandıktan sonra uyumak en zoru zaten)
    b- varsa ikram servisinden önce uyuma
    c- ışıkta uyumak için antreman yap, karanlıkta uyumak için de.
    ç- ikram/bilet kontrolü faslı geçer geçmez sağının solunun uyuşmayacağı bir duruş bul. mümkünse boynunu bir şekilde destekle. sonra kafan sağa sola düşüveriyor (pencere, yan koltuğun yanı, boyun yastığı, ya da koltuğun arkası ile)
    d- miden dolu olsun. ama yeni doldurulmuş değil.
    e- çay kahve içtiysen uyumak için acele et yoksa uykun kaçacak
    f- zor okunan ama sıkıcı olmayan bir kitap bul *
    g- hayatındaki sıkıntıları gözden geçirmek için doğru zaman bu otobüs yolculuğu değil
    ğ-yanındakini selamladığında cennete gidecek değilsin, hem de otobüs cennete gidip gitmeyeceğini üşünmek için doğru yer değil. o selam vermediyse sen iletişime geçme.
    h-tüm uyku bölenleri aştı isen bir iki sayfasını oku yukarıda bulduğun kitabın.
    ı-uykunun ziyaretine geldiğini anladığın anda ç maddesindeki duruşa geç ve gözlerini kapa.
    i-muavine güvenmiyorsan ve yol üzerinde ineceksen yaklaşık varış saatine yakın bir zamana saatini kur, için rahat etsin.
  • gece otobüse binip uyur sabah vardığım yerde uyanırım.

molada olduğumu hafiften fark etsem de çaktırmadan devam ederim. bu yüzden çoğu defa arabayla kat edebileceğim 400km üzeri yolu uçak yoksa otobüsle giderim.

dün gece de böyle bir yolculuk yaptım. cam kenarına ve perde hizasına aldım biletimi. şişme montu perdeliğe asıp yastık yaptım uyuyarak geldim.

aksilik çıktı uyuyamazsam otobüste film izlemeyi de çok severim. bu yüzden sinemaya gitmem, filmin otobüslere düşmesini beklerim. (bkz: oha)

yolculuğun kendisini sevince böyle oluyor.
  • türkiyede mutlu sonla bitebilir. tabi ki de muavin için.
  • hayatım yollarda geçti ve her ne kadar ergonomik olmasa da yanıma yol yastığı alarak keyfini çıkardım her seferinde.

ama tabi bunun için cam kenarı olmalı ve yanınızda ufak tefek çocuksuz biri varsa güzel bir yolculuk sizi bekliyor demektir.

otobüs sallanmaya başlayınca bana da bir haller olur ve hemen uyku moduna geçerim. muavinin inilecek yerleri teyit etmek için omzumu dürttüğünü hatırlıyorum birinde.

ama eski rahatlığı yok artık. ordaki rahattan da çaldılar. bir tarafı tekli yapıp adını " rahat hat" koyup arkaya bir sıra daha eklediler çaktırmadan. şimdi oturduğumda dizlerim direkt yapışıyor ön koltuğa.

hem uyuyamıyorum da artık. kafadaki tilkiler yolda da bırakmıyor.

her şeyin tadı eskide kalmış, bayramlar gibi tıpkı.
  • mesafe en az 6 saat çekiyorsa yapılması farzdır.
    çünkü uyumaya geçiş evresi vardır. hemen öyle şak diye uyunmaz.
    öncelikle cam kenarı olacak ki güneş varsa mayıştırsın. yolcu kıvama gelince tatlı bir dalışa geçer.
    göz kapakları ağırlaşmanın yanında hafifçe sulanır. açılır, kapanır. devam eder bu böyle. uyursun, uyanırsın.tekrar dalarsın.
    uyanırsın, ulan amma uyumuşum haa dersin saate bakarsın, o ne?! 5 dk anca geçmiştir. yahu saaatler oldu sanki dersin.

gece yolculuğunda ise ister istemez uyursun. mola yerine gelince uyanırsın. otobüsten inersin. tatlı bir ürperti* duyarsın.
    ayrana duyarlı bünyeler moladan sonra uykularına kaldığı yerden devam edebilir.

feribotla karşıya geçiyorsan, en rahat uyuma anıdır. otobüsün sallantısı olmaz, denizin tatlı çalkantısı seni içine alır..
  • dikkatli olmazsanız sikebilirler. çünkü otobüste uyuyan bir bağyan yolludur. hele tek binmişse otobüse demek ki sevişmek istiyordur. bir kaç seneye kalmaz otobüse tek binip uyuyan sakalsız ve tüysüz erkekler de bu doğrultuda değerlendirilebilir. uyumak isteyen evinde uyusun (ama lütfen yorgani domaltıp sikmeden). otobüs, asansör, park falan buralar halvet olmak için.
  • zaman zaman o denli leziz bir eylemdir ki varılacak olan şehre yaklaştıkça garip bir burukluk kaplar bünyeyi uykunun verdiği bir sersemlikle, "lan bi' kaç saat daha yol olsa da biraz daha uyusam" şeklinde garip düşüncelere sevk eder yolcuyu.
  • yolcu sayısı az olan bir otobüste yanınıza kimsede gelmemişse kolu bacağı açıp yayılarak yapılabilecek eylem.
  • gece yolculuğunda mola yerine gelindiğini farkedip dışarının serin havasında bir de sigara yaktığınızda daha güzel olan eylem.
hesabın var mı? giriş yap