• esmer olan bir selanik göçmeni, ikinci bir esmer selanik göçmeniyle karşılaşılana dek inandırıcı olmayabiliyor.

- göçmüşüz diyorum, valla.
    + hadi len. kahverengi gözlerin.
    - oraya da anadolu'dan göçmüşüz.
    (gülüşmeler)
  • beyanlara bakılacak olursa türkiye'nin yarısı.
  • selanik nüfusunun 5 katından fazladır!?
  • kıskanılırlar. atası, imparatorluğun sınırlarının zamanla küçülüp ve şekillenip türkiye halini almasıyla anayurda, ulus devletine gelmiştir. bu şam'lı biri de olabilir, bir kırım türkü'de, kafkasyalı bir balkar da. ve suyun öte yanından da olabilir. ancak bu son seçenektekiler bazı loserlara göre geldikleri yeri saklamak zorundadırlar. çünkü "hava atmaktadırlar". kerkük'lü bir türkmen ata toprağını söylediğinde onu hava atmış saymazlar. (buradan bilinçaltındaki ezginliği anlayabilirsiniz).

bu hisleri umut sarıkaya karikatüründeki yozgatlı dedesini girit'e yollayarak oradan gelmiş gibi göstermek isteyen tiplemede de görebilirsiniz. ülkenin kurucusu ile hemşehri olduklarından özellikle şakirtleri kudurturlar.
  • kızları güzel, erkekleri yakışıklı olur. çingene değillerdir. çok güzel börek yaparlar.
  • ümmetçi mallar anlamaz ama türkoğlu türktürler,çoğu anadolu'dan gidip dönmüştürler,suriyelilerin dedelerinin kurtuluş savaşında savaştığını zannedenler, selanik göçmenlerine gavur muamelesi yaparlar dışlamaya çalışırlar.
  • yıllardır "boşnak mısınız?", "göçmen misiniz?" sorularıyla muhatap olurduk. yoo derdik, yani göçmüşüzdür bir yerlerden de 500 yıllık beykozluyuz anne tarafından. beykoz'un muhtelif köylerinden merkeze gelmiş büyük büyük dede, sonrası da bizler işte.

bugün öğümce köyündeki arsaya biri talip olmuş. dayım, annem, teyzem köye gittiler. tapu çıkmış ortaya, osmanlıca tabii. meğersem o büyük büyük büyük dede selanik'ten gelmiş, biz torunlar sevinelim diye çevirmiş toprağı. fakat bir de şöyle bi'şey çıkmış ortaya, büyük büyük nine de akbıyıklıymış. akbıyık neresi, nedir bilemedik hiç.

off, çok sıkıntılı işler bunlar. hayatım boyunca anası, babası, atası aynı yer olan insanlara özendim durdum. nereli olduğum belli değil, biri nerelisin dediğinde "şimdi şöyle" deyip başlıyorum anlatmaya. şimdi bir de göçmenlik çıktı. babaanne tarafı çerkes, babamın babasının babası milas'a gelmiş ama nerden geldiği meçhul. e dedem istanbul'da doğmuş, babam da... annem beykozlu, ama babası trabzonlu. ne bok olduğum belli değil yemin ederim, ortaya karışık saçma sapan bi şeyim.
  • sadece selaniklilerden oluşmaz. yunanistan, makedonya, kosova tarafından ikinci anavatana göçmek zorunda bırakılanlar çoğunlukla selanik limanını kullandılar. mübadele esnasında da selanik limanı en önemli göç yolu oldu. bu nedenle macır ve mübadiller derine inilmedikçe son duraklarını söylerler, selanik. belki de mustafa kemal'in memleketinin gururunu yaşamak isterler. haklarıdır.
  • ata yadigarıdır. içim titrer... duygusalım, ne var.
  • dün buralarda biryerlerde alevi sünni evlilikleri tartışılıyordu. alevi iseniz hiç düşünmeden bir selanik göçmeni ile gönül rahatlığı ile evlenebilirsiniz. çünkü yüzyıllar evvel sizler ormanlara kaçarken bir kısmınız iskan politikası adı altında balkanlar'a göç ettirilmiştir. bu insanlar sizin aslında akrabanızdır, canınız ciğerinizdir. her seçim batı kıyılarını kırmızıya boyayan güzel insanlarımızdır. atam'ın komşuları ve bize emanetidir.
hesabın var mı? giriş yap