• sevgili bayraktar tanıma takılmak yerine anlatılmak isteneni anlamaya çalışsaydı gereksiz ukalalığın önüne geçebilirdi.

mevcutta ne var? uçak gemisi mi? araba mı?

sen kendi teknolojini üretmiyorsun. mevcutta olan bu.

orada ince demişki “endüstri 4.0” konuşulacak. senin de şu an yaptığın bu.

bu saatten sonra ister yurtdışından know-how yaparsın ister kendi milli standartlarını geliştirirsin.

bu arada ben olsam daha çok imam hatip açıp oradan mezunlarla denerdim bunu... ağır gericisiniz yemin ediyorum.

edit: imla ve helal olsun ince’ye milleti her şeyi bilen asrın liderimiz erdoğan’ın anlamadığı ama 5-10dk sonra ondan daha iyi bilenin(!) olmayacağı gündemi ondan önce konuşmaya/düşünmeye yöneltti.
  • yav bu adam yerli milli diye gazel okuyor da,
    osmangazi köprüsü'nü ve marmaray'ı yapmak için niye yerli ve milli bir yol izlemediler. lan marmarayın açılışında japon başbakan yok muydu? kadıköy metrosu kore malı lan. osmangazi'den geçiş dolara endeksli. sen iki tane siha, iha yaptın diye kime artistliğin? o kadar artisliği tübitak'ın reddedip yurtdışındaki bilimsel yarışmalarda ar-ge ödülü alan liseli çocukların haklarını savunmak için kullan be iktidar yalakası. neymiş endüstri 4.0 terminolojisi dış mihrakların işiymiş. aynı kafa matbaayı geciktiren osmanlıda vardı. elindeki işi kaybetmek istemeyen yazıcılar ayaklandı. bunun aynısı übere ayaklanan sarı taksilerde de görebilirsiniz. lan ürettiğin iha'daki kadar aklın olsa, muhalefete laf çakcam diye muhalefete yaptığın muhalefeti tübitak'taki ar-ge çalışmalarında dönen rezaletlere ses çıkarırdın.
  • bu mantıktan gideceksek tüm bilgisayarları ve cep telefonlarını çöpe atalım. iphone'ların türkiye'de satılmasını falan da yasaklayalım. otomotiv fabrikalarını, tedarikçilerini ve bunlar için çalışan tüm küçük üretim işletmelerini devreden çıkaralım. neresinden tutsan mantıksız bir açıklama.

anlatmaya çalıştığı şey şu olmalıydı:

"üreteceğimiz teknolojilerde dışa bağımlılığı ortadan kaldırmalıyız. buna ister endüstri 4.0 deyin, ister milli teknoloji hamlesi deyin teknolojinin dışa bağımlı olmayan üretimine odaklanmalıyız"

ancak sırf muhalefet endüstri 4.0 dediği için muhalefete muhalefet agresifliği altında yapılmış ucuz açıklamalar olmaktan öteye gidemeyecek.
  • ince'nin yorumuyla türkiye'de endüstri 4.0 tartışmaya açılmış oldu.. bu da bir başlangıçtır..
  • adalet 4.0 olmadıktan sonra yemişim endüstri 4.0 ı.
  • doğru demiş bağımlı olmayalım demiş ama siktiğimin ülkesinde teknoloji gelişmiyor ki aslına bakarsan domatesten başka bir bok yetişmiyor
  • wikipedia'nın yasak olduğu bir ülkede boşa yapılmış yorumlardır.
  • hakikaten şu selçuk bayraktarı övüp duranları görünce ne kadar aktrol yazar olduğunu görüyorum. bu troller ciddi ciddi %100 siha ve iha yaptıklarını zannediyorlar. adamın arkasında hükümet destekli sınırsız bir bütçe var ve sadece dışardan alınan parçaları alıp birleştirip reklamını yapma olayı var. daha chip üretemeyen ülkenin siha ve iha yaptığını zannediyorlar. daha araba motoru yapamıyoruz jet motoru yaptığımızı sanıyorlar. mit mezunuymuş diye birde övmezler mi. bilal oğlan harvard mezunu. o adama verilen bütçe ile uzaya koloni kurarsın ama montaj yapıp
    birleştirdiği iha için övülmeyi bekliyor.
  • endüstri 4.0 ı çok yanlış anlamış bir zatın beyanatı. adam siha vs üretiyor diye eleştirilmesinin abes olduğunu düşünen dangalaklar , biz bu arkadaş siha üretiyor diye her yaptığı açıklamayı doğrulamak durumunda mıyız? lafın kendisine ,içeriğine değil de kimin söylediğine mi bakmalıyız yani?
    kafalar pırıl pırıl, maşallah.
    endüstri 4.0 bu ülke için olmazsa olmazdır , ülke olarak endüstri 4.0 da takip eden değil edilen bir ulus olmamız elzemdir bu endüstri 4.0 tanımıyorum diyerek olmaz bu bu anlamda başı çeken olarak olur.işte o zaman standartları belirleyenlerden birisi de sen olursun.
  • yaptığı açıklama ile çok ilgili değil ama bunların iki yüzlülüğü mide bulandırıyor...

her boka milli milli diyen bu kafanın özgeçmişine bakalım:

lise: robert kolej -- niye imam hatibe gitmedin? milletin çocuğunu imam hatibe mecbur bırakacak her yasayı çıkartıp kendisi robert kolej'e gidiyor hey yavrum hey.

uni: itü... hadi eyvallah.

yüksek: university of pennsylvania... var bu pensilvanyada bi bokluk da hadi ona da neyse. ne oldu hacı? millisi yok muydu?

doktora: mit, sonrasında georgia institute of technology. bunların millisi hiç yoktu sanırım...

başkaları konuşunca milli kendilerine sıra gelince her yol mubah... bunun bir de kayın biraderleri vs. var ama o konuya hiç girmeyelim...
hesabın var mı? giriş yap