şükela:  tümü | bugün soru sor
 • iskender öldükten sonra 4 büyük komutani o günkü dünya kabul edilen makedonya, yunanistan, anadolu ve mezopotamya yi paylasirlar bunlardan seleukoslar sonunda anadolu yu ele gecirir. ve anadolu da bu ailenin kadinlarinin adina pek cok sehirler kurulur.
  (bkz: stratonikeia)
 • (bkz: seleukeia)
 • buyuk selevkos imparatorlugunu kurmus buyuk iskender'in bir generali.
 • (bkz: selefkiler)
 • seleukos i veya seleukos nikator** olarak da bilinen antakya şehrinin kurucusu makedon general. şehre, babası antiochus'un isminden gelen antiocheia adını vermiş.
 • hellenistik dönem heykel sanatında seleukos hanedanı üyeleri oldukça sert mizaçlı betimlenmiştirler; bunun dışında dönemin genel özelliği olarak büyük iskender heykellerinden etkilenmeleri sonucunda sakalsız tasvir edilirler ve yine bir dönem özelliği olarak bu gruba dahil olan heykellerin ortalama yaşları suratlarından rahatça okunabilmektedir.

  seleukos nikator; http://upload.wikimedia.org/…seleuco_i_nicatore.jpg
 • büyük iskender'in çocukluk arkadaşı, piyade generali ve selevkos imparatorluğunun kurucusu. iskender ile aynı yaşıtta olup aynı eğitimi görmüştür. philip'in kalfalığını yaptıktan sonra iskender ile beraber pers seferine çıkmıştır. hypapist (hafif piyade birliğr) olarak başlayan seleukos, iskender'in torpili ile makamı yükseltilip kendisine bir piyade bölüğü verilmiştir.
  issus savaşında merkezi tutmuştur. gaugamela savaşında aynı görevi üstlenmiştir. en faydalı olduğu savaş ise hydaspes savaşıdır. phalanx birliğini korkusuzca fillerin üstüne sürüp onları süvari hücumuna kadar sabitlemeyi başarmıştır. bu zor görev için kendisinin seçilmesi, iskender'in ona ne kadar güvendiğini gösterir.
  iskender'in vefatından sonra babylon konferansında kendisine babylon valiliğine getirilmiştir ve burda selevkos imparatorluğunu kurmuştur. bu imparatorluk bölünen en büyük yüzölçümüne sahiptir; bugünün ırak, iran, afganistan, türkmenistan, tacikistan, pakistan ve hindistan (sadece bir kısmı) üstünde varolmuştur.
  hindistan'da nanda imparatorluğuna darbe yapıp maurya imparatorluğunu kuran changdragupta (yunanca sandrokottos) karşı amansız bir savaşa girip kaybetmiştir (hindistan ordusunun sayısal olarak inanılmaz üstünlüğünden dolayı). bunun sonucunda sandrokottos ile barışıp 500 savaş filine karşı topraklarının en doğu kısmını vermiştir. bu filler, ipsus savaşında çok faydalı olmuştur.
  kurduğu imparatorluk, yaklaşık 400 sene sonra roma imparatorluğu tarafından dağıtılmıştır.
 • "hükümdar asasının ne kadar ağır olduğunu bilen, onu yoldan bulsa, elini sürmez geçer" diyen, kendi adındaki imparatorluğun kurucusudur.