• şekerli su.
    adı enteresan aslında

şer- bet

kötü + kötü = tatlı bişey
  • sadece gübre ve su karı$ımı değildir.
    kimi yerlerde hayvansal gübrenin idrar eklenmi$ haline de $erbet denir. idrardan dolayı da içindeki azot miktarı baya yüksektir. fosforlu gübreyle beraber vermek gerekir.
    ha bu çi$li bok'a nasıl $erbet deniyor bilmiyorum artık.*

$erbeti suyla iyice seyreltmezseniz bitki köklerini yakabilir.
  • bir de bunun çimentoyla yapılanı var. yıllar evvel babam bizim dama yaptırmıştı oradan hatırlarım. çimento ve su karışımından oluşan (belki biraz kum da vardı, arzuya göre tuz karabiber felan tam anımsayamadım) hakikaten şerbet kıvamında bir şeydi.
    bu karışımın yağmur ve kar yağışına karşı bir çeşit izolasyon sağlayacağı iddia ediliyordu. fekat bir zike yaramadığını çok iyi hatırlıyorum.
  • en meşhuru, osmanlılar zamanında ramazan ayında teravih çıkışı eminönü yeni cami'de, teravih şerbeti ismiyle dağıtılan bal şerbetidir. bu müesseseyi kuran 4. mehmed'in annesi hatice sultan'dır ve vakfiyesi şöyledir: "bu vakfiye şartlarını her kim değiştirirse günahı onların üzerine olsun! ramazanlarda, terâvih namazından sonra, câminin 3 kapısından atina balından yapılmış şerbet dağıtılsın! eğer ramazan yaza rastlarsa, şerbete kar konsun! her sene şerbet için 3000 okkalık atina balı alınsın ve her kapı için, her gece 33 okkalık baldan şerbet yapılarak ikişer şerbetçi tarafından cemaata dağıtılsın!.."
  • minik kızım. vallahi annemin miyavlayan kuyruklugiller hususunda sapıttığı olarak da bilinir aile efradında zira kızımız bırakınız normalliği, zıkkım gibi. bin meksika biberi gücünde vallahi. veterinerde üç adam tutamıyor bunu. sevdirmek deseniz, arada uyurken temas etmeyi seviyor kendisi. arada mırıldansa da, bence bu mırıldanma anları rüyalarına denk düşüyor kızımın. abilerinin ve kardeşinin kendisine yanlış gözle bakmışlığı da yok, adımdan emin olamasam da, şerbet'imden eminim, yan gözle bakanın gözünü çıkarır, neyse. gerisini siz düşünün artık bir zahmet. tekrar üç adam, bir kediyi tutamıyor diyor, kızımın ismi ile müsemma olması için dua ediyorum...
  • şerbet denince anlaşılan farklı şeyler vardır.

bunlardan biri isim babalığı ettiği sorbet/sorbe dir. buz olayı yani. asıl şerbet de budur zaten. otantik yapılış şekli, kırık buz+koyu meyve suyu+limon+gülsuyu şeklinde; yahut meyve suyundan mamul kırık buz+şeker şeklinde tezahür eder. yumurta filan yok bizde.

baklavalara filan dökülen yağ+su+şeker karışımına da şerbet dendiği doğrudur.

ayriyeten her türlü soğuk şekerli içeceğe de şerbet denebilmektedir. meyan şerbeti, bal şerbeti, demirhindi şerbeti gibi...
  • üzümlerin daha hızlı kuruması amacıyla bandırıldıkları potasyum karbonat*, yağ karışımı çözelti.
  • mihrimah sultan'da eskiden bira sipariş ederken kullanılması gereken parola(ydı).
  • yok böyle bir içecek. kırmızı tuborg'dan daha zararlı olduğunu düşünüyorum. çünkü su içer gibi sağlam 2-3 irice yudum çektiğinde hafif bi "ben nerdeyim lan" hissi geliyor. içine fıstık koyuyolar ama böyle hiç güzel olmuyor o fıstık. dişinde bildiğin gıcırdıyor falan.

allah misafirlikte istemeden şerbet içenlerin yardımcısı olsun. elimde olsa direkt olarak yasaklattırırdım bu içkiyi.
  • hakkında bilgilendirici bir makaleiçin sizi şöyle alalım: http://www.guardian.co.uk/…/sep/21/consider-sherbet

iyi okuyun, sınav yapacağım sonra ona göre.
hesabın var mı? giriş yap