• siyah ile beyazın yıllardır süregelen mücadelesini anlatan güzel bir klasik..
  • öncelikle böyle muhteşem bir film hakkında sadece iki sayfa entry görünce kahroldum. bir an yanlış başlığa filan girdiğimi zannettim. saçma sapan filmler hakkında bile sayfalarca entry girilmesine rağmen bu film neden böyle yetim bırakılmış anlamış değilim. bir ortamda en sevdiğiniz aktör kimdir diye sorsanız, alacağınız ilk cevaplardan biri al pacino'dur. serpico'yu izlemeden bu cevabı vermek ise saçmalığın daniskasıdır. al pacino'nun bu filmde çıkardığı oyunuculuğa pek çok az filmde rastgeliriz. sözü fazla uzatmaya gerek yok. izleyin, izlettirin. son olarak filmin müzikleri hakkında hiçbir şey demek istemiyorum sadece dinleyiniz.
  • esas cocuk frank serpico'nun al pacino'nun kendisini canlandirdigi doneme ait fotografi soyledir: http://www.freeinfosociety.com/…dia/images/2461.jpg
    pacino abi ise soyledir: http://www.pollsb.com/…75-frank_serpico_serpico.jpg

kitabinin turkiye baskisinin arka yuzunde basina aciklama yapan frank serpico'nun yukaridaki fotografi bulunur. on yuzundeyse pacino.
    kitapta filmde islenmemis bir siyahi sevgilisi vardir serpico'nun, hatta vurulduktan sonra da hastaneye gelir ilgilenir. iyi kizdir.
    kitaba cok yakin olusturulmustur film. daha dogrusu, serpico'nun basindan gecen bazi kucuk olaylar ve kucuk kronolojik farklar disinda, cok yakinlar diyelim. ozellikle annesini filmde de kitapta da ayni kisiler olarak canlandirabilirsiniz. tabii esas hikayede daha detayli bir karakter var.
    ve yine serpico, kitap olarak sadece abd'de 17 milyon satmistir.
  • al pacino'nun bahçesinde otururken dinlediği aria'nın adı e lucevan le stelledir.
  • ben hayatimda daha uyumsuz film muzikleri isitmedim. insan ya gider polisiye bir filme uygun soundtrack album hazirlatir, ya da mikis theodorakis'in bu soundtrack albumunu kaldirabilecek bir yunan romantik komedisi ceker atina'da.
  • polislerin en sevmediği film olarak da bilinir.
  • al pacino lumet ikilisinin dog day afternoondan öncesi buluşması ve yine süper oyunculuk ve atmosfer. alpacinonun bıyık topsakal ve normal sakallı hallerini gördüğümüz ender filmlerden 70 ler amerikası modasını da takip edebiliyorsunuz amerikan polis sisteminin nasıl yozlaştığını görebiliyorsunuz

--- spoiler ---
    konu olarak dürüst bir polisin düzene karşı verdiği mücadeledir ancak bazı sahneler o kadar içten oluyorki serpiconun yerinde olup suçluların üstünü başını parçalayasınız geliyor.sonu da mutlu sonla bitmeyerek benim extra beğenimi kazanmıştır yalnız f. murray abrahamı da gördüm ya başka bir şey istemem.

--- spoiler ---
  • yer yer spoiler içerir. demedi deme.

böyle bir düzende serpico gibilerine yer yok. dürüst olmayacaksın, hele polissen hiç dürüst olmayacaksın, rüşvet alacaksın, şantaj yapacaksın, üniformanın hakkını(!!) vereceksin. çalacaksın. en ufak bir vicdan azabı duymayacaksın. yozlaşacaksın. yolsuzluğa "evet" diyeceksin. karşına çıkan iyi niyetli polisi de kendine benzeteceksin. benzetemezsen yolundan çektireceksin. serpico böyle değil kuşkusuz. idealleri var. ahlaklı, ahlakçı değil. rüşvet almak, şantaj yapmak onun kitabında yazmaz. uzatılan rüşveti elinin tersiyle iten birisi. böyle sağlam bir polis. herkesin yozlaştığı, polis teşkilatının baştan ayağa yozlaştığı bir dönemde serpico'nun mücadelesi daha anlamlı oluyor tabi ki. ama ne yazık ki böylesi bir düzeni tek başına yıkması da olanaksızdı. serpico'nun polis adaletsizliği karşısında susması da kendisine hayran kalmamızı sağlıyordu.

sidney lumet'nin bu filmi polis teşkilatını yerden yere vuruyor. sözünü sakınmıyor büyük usta ve ortaya çok sağlam bir film çıkarıyor. los angeles confidential ve changeling ile birlikte polis teşkilatını eleştiren sağlam filmlerden bir tanesi.
    al pacino da her zamanki gibi döktürüyor. bu kez bir kötüyü değil iyiyi oynuyor. fazlasıyla iyi olan birisini. serpico karakteri tanıtıldıkça akla organize işler'deki bir replik geliyor: "superman, sen temizsin oğlum. söylüyorum bak, en fazla sen kirlenirsin. biz bu saatten sonra kir göstermeyiz.” serpico da o denli saf ve temiz ki en fazla kirlenecek karakterlerden bir tanesi.
  • al pacino olmasa kaç kişinin izleyeceğini merak ettiğim film. kötü polis klişesiyle yapılan bir ton örnek içinde en iyisi değil kuşkusuz.

--- spoiler ---

hikayenin gerçek olması (ki bu sonunda serpico' nun yaşadığı çaresizlikle çok sahici görünüyor) dışında bu kadar uzun bir film yapmak gereksiz olmuş.

--- spoiler ---

alpacino hayranı değilseniz kesinlikle zaman kaybıdır.
  • "iş arkadaşlarının birçoğuna göre o yaşayan en tehlikeli insandı, yani dürüst bir polisti"

"neden al pacino?" sorusuna verilebilecek en güzel cevaplardan birisidir.
hesabın var mı? giriş yap