şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sevgilinizle sevgili olma asamasina gectiginizi etrafdakilerin henuz bilmedigi bir ortamda yasanacak durumdur. askim, canim demek istersiniz ancak ismiyle cagirmakla yetinirsiniz.
 • sevgili hakkında başkasıyla konuşurken ya da sevgiliyle ara bozuksa daha çok yapılır. diğer zamanlar için çeşitli aşkım, canım, balım, peteğim* zamirleri kullanılır.
 • telefonda konuşurken, bir tarafın, diğerine, bozuk olduğunu en net şekilde belirtme yollarından biridir.
 • normal olandır. sevgilisine ismiyle hitab edemeyen, kuşum kuzum bebeğim balböceğim deme alışkanlğını 7/24 koruyan bıçbıç çiflerden olmamaktır.
 • son derece normal olmasına rağmen, taraflardan biri denediğinde sorun olur.
  sürekli aşkım, böceğim nereye kadar? hem sürekli aşkım ve türevi sevgi sözcükleri kullandığınızda bu sözler değerini yitirmiyor mu? ben bunun olmaması için sürekli farklı tanımlamalar kullanmıştım vakt-i zamanında. bir söylediğimi bir daha söylemezdim. lakin ilerleyen zamanlarda iş, hindistan cevizi kabuğum gibi saçmalama kıvamına gelince, "öeeh, yeter!" dedim. minumum sıfat, maksimum isim kullanmaya başladım. bence böylesi daha mantıklı. yalnız, çiftlerden birisi bunu kaldıramayacak kadar dar görüşlü veya toysa ilişkinin gidişatı kötü olacaktır. aslında böylesi daha da hayırlı olacaktır. her şeyi tadında bırakmakta yarar var.

  bir de eğer siz adıyla çağırmadığınız halde o sizi adınızla çağırıyorsa önemsemeyin. kızgın olup olmadığını kontrol edin. hemen ateşi körükleyip, ters yapmayın. yok adınız ve soyadınızı söylüyorsa, o zaman sıçtınız demektir. hemen ortamı terk edin.*
 • içten bir vurguyla yapıldığında akla gelebilecek her sevgi sözcüğünden daha etkili olan çağırma şeklidir..
 • ayrılığın yaklaştığına delalettir..şöyle ki:

  - sana bu konuyu açmayalım demiştim!
  - ...
  - burak! sana söylüyorum..
  - (şimdi burak olduk de mi?) söyle..dinliyorum
  - aşkım..
  - hoşt!
 • cep telefonunun rehberinde ilk numaraya hep sevgilisinin telefon numarasını yazan bir tanıdığım var. şimdiye kadar herhalde 20-30 kişiyle çıkmıştır, tabii bu yüzden o ilk numarayı ikide birde değiştirir ama isim hiç değişmez hep "aşkım" yazar.

  hani yanlışlıkla eski sevgilinin adını söyleme durumu vardır ya, benim aklıma takılır, aşkım dediği zaman kimi kastediyor, düşünsenize 5 yıl önce içtenlikle söylediği aşkım diline yapışmış ondan sonraki tüm sevgililerine o aynı aşkım kelimesiyle hitap ediyor.