• sosyal medyayı sallayan süper bi oyun.

oyunun kuralları şöyle;

sevdiğin bir şiiri yazıyosun.
    altına şu tagi ekliyosun ; #siirinibiraktim
    sonra da gördüğün kitapçılarda kitapların arasına gizlice bırakıyosun.
    eğer bulunduğun şehir küçük ya da az kitapçısı olan bi şehirse hiç sıkıntı değil. otogarlara, cafelere, parklara da bırakabilirsin.
    önemli olan bıraktığın şiirin, başka bir şiir severin eline ulaşması.

çok eğlenceli ve anlamlı bir oyun...
    oyunun detaylarını twitter da #siirinibiraktim hastag'inde bulabilirsin.
  • şiirlerin karanlığı kemirip bitireceğine inanan, şiir seven herkesin oyunu.

belki de bugün mutsuz bir insanı yazdığın şiirle ayağa kaldırma günüdür ha ?
  • henüz yeni başlayan bi proje olduğu için tam anlamıyla anlaşılmamıştır.

insanlar kendi yazdığı abudik gubidik şiirleriyle boy göstermiyor bu platformda. öncelikle bunu bi açıklayalım.
    #şiirinibıraktım diyen insanlar sevdiği şairlerin, sevdiği şiirlerini bırakıp gidiyor.
    kaliteli yazarları görüyoruz genelde.
    örneklendirmek gerekirse ;

cemal süreya
    attila ilhan
    nazım hikmet
    orhan veli
    edip cansever
    ilhan berk
    metin altıok
    didem madak
    ataol behramoğlu

(ve ismini sayamadığımız nice güzel yazar)

gibi kaliteli yazarların dörtlüklerini paylaşıyoruz.
  • çok cumartesi olan bir gün, şahane bir sofrada güzel insanlarla otururken peçetelere yazdığımız bir sürü şiiri birbirimize emanet ettik. gecenin ilerleyen saatlerinde yanımdaki kız arkadaşımla taksiye binip bana doğru giderken, mey, birden heyecanla döndü:

-peçetemi unuttum

hiç üzülmedim ve;

-iyi ya tabağa şiir bırakmışsın dedim.

evet, biz tabağa şiir bıraktık; çünkü o geceki sofranın hakettiği buydu...
  • --- spoiler ---

şiirini bıraktım
    --- spoiler ---

çok değil bir gün önce bırakmıştı şiirlerini. ama bu oyun onu git gide içine alıyordu. oturup bir gecede hazırladı şiirlerini. masanın üzerine bırakıp uyudu. sabah uyandığında ilk işi şiir dağıtmak olucaktı. uyandığında geç kaldığını farketti. bi koşu üstünü giyip şiirlerini eteğinin cebine sıkıştırdı. sıcak tepesindeydi. terlemiş ellerini cebine sokup şiirlerini kontrol etti. hepsi yerindeydi. ama kırış kırış olduğunu görünce dudaklarını büktü. sonra olsun dedi içinden. bulan kişi nasıl olsa önemsemezdi bunu..

koştur koştur avmye attı kendini. normalde sevmezdi avmleri. ama bugün bi amaç için ordaydı ve umrunda değildi x ray cihazları.. çantasından telefonu çıkarıp cebine yerleştirdi. çantayı cihaza yollayıp koşarak içeri girdi.

kitap dükkanına girdiğinde bi huzur kapladı içini. artık görev zamanıydı. munzurca gülümsedi. güzel kitapların içine koymalıyım diye düşündü. kafka da karar kılmıştı o gün. kitapların önüne geldiği sırada telefonu çaldı. telefonu cebinden çıkarmaya çalıştığı sırada bütün şiirleri ortaya saçıldı. insanlar cebinden dökülen minik kağıtlara bakıyordu. hemen çantasını yere bırakıp şiirlerini topladı.ve tam o sırada arkasında reyon görevlisi belirdi. bırakıp bırakmamak arasında kalan kadın bir hışımla dergilerin olduğu yere yöneldi. dergilerin olduğu yere minik bir şiir bırakıp gülümsedi. ordan bir uykusuz alıp kolunun altına iliştirdi ve kitapların arasına süzüldü.

artık işin en eğlenceli kısmına geçmişti. eline aldığı kitapları inceliyor gibi yapıp şiirlerini bırakacaktı. önce sakin bi tavırla etrafını kontrol etti. sonra yavaşça cebinden çıkardığı kağıtları bir bir dizdi kitap aralarına...

görev tamamlanmıştı.
    huzur içinde dükkandan çıkıp işine gitti.
  • twitter'da #siirinibiraktım hashtagi ile başlatılan müthiş oyun. saklambaç'ın edebi olanı ama burda insanlar saklanmıyor saklıyor...

düğümlere üfleyen kadınlar kitabını kurcalarken karşıma çıktı aşağıdaki dizeler aslında almaya niyetim yoktu ama şiiri görünce "bu bir işaretmi lan?" diye kendimi sorguladım ve kitabı aldım.

--- spoiler ---

güzel kadınlara kederli şarkılar söyletmeyin
    birbirini çoğaltıyor üç acı
    kadın,güzellik ve şarkı...

kederli şarkıları güzel kadınlara söyletin
    birbirini bütünlüyor üç acı
    kadın,güzellik ve şarkı...
    --- spoiler ---

buraya kadar olan kısmı yazıyordu kağıtta bende tamamlayıp başka bir kitabın arasına koymaya karar verdim. bulan insan kişisi okurken bir gülümsese yeter.

--- spoiler ---

ey insan ömrünü dolduran biçimleyen duygu
    hüzün müdür her vakit mutluluğun bir yüzü?...
    --- spoiler ---

(bkz: şükrü erbaş)
  • twitter üzerinden incebellikontesin başlattığı ve kısa zamanda alıp başını yürüyen bi oluşumdur.
    çok değil bi kaç gece önce dikkatimizi çeken ve çığ gibi büyüyerek gelişen bir topluluktur. bunun bir benzerinin daha önce düşünülmüş olması piyasada belli karışıklara neden olsa da şiir adı altında yapılan her işin birlikte yürünmesi gerektiği kanaatindeyim.
    fakat görüyorum ki birlikte yürümek yerine rekabet ortamı yaratılmaya çalışılmış. bunun bu şekilde gösterilmesi çok üzücü.
  • belki bir nilgün marmara şiiri ile karşılaşırız..

niye izin vermiyorsun yoluna kuş konmasına?
    niye izin vermiyorum yoluma kuş konmasına?
    niye kimseler izin vermez yollarıma kuş konmasına?

"öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna" bir çocuk demiş.
  • bugün severek gerçekleştirdiğim eylem.

mersin kipa avm kitap reyonu ahmet altan/son oyun kitabında şiirin var okuyucu.

hadi git ve oku onu senin için bırakıldı..
  • "bir kez olsun aynı şeyleri hissetmeyi başarabilen iki insan birbirini hep anlayacaktır." diyor ya tarkovsky, işte bu yüzden oldukça anlamlı bir oyun. aynı şiiri okuyup aynı şeyleri hisseden iki insan, birbirini hep anlayacaktır.
hesabın var mı? giriş yap