• "yeter lan"ın başka bir türkçesi, "yakarım lan gemileri"nin bir versiyonu.
    bir çare çeşidi, bir mücadele tekniği, bir yeni politika akımı; ki bu akımı şu saniye başlatıyorum.

kılıçdaroğlu'nu pasiflikle eleştirdik, sarıgül'e parantez içi notlar düştük, kerhen he he dedik, her vukuatta "nerdesin sırrı?" deyip darladık, kürtler nerede diye bağırdık, molotofu atan sdp olabilir diye geri durduk, flamaları sakla dedik bin yılın örgütlerine, saymadi birine daldı diye linç ettik dinlemeden, o ulusalcı, bu şovmen, şu oportünist, öbürsü diğerinden zaten farklı değil dedik.

etiği hep ön planda tuttuk.

etiği sikerler.

şimdi sikerler dedim diye cinsiyetçi olacağım, ben de biteceğim, varın bu seferlik yapmayın.
    içinde bir gram demokrasi olan adam lazım şu an bize.
    harcaya harcaya herkesi bitirdik.

adam ne çalanı sattı, ne katili, ne tokadından pişman oldu, ne tekmeleyeni yadırgadı.

"ne yaparsa yapsın kabul lan" deyip sahiplenenler kazanıyor.
    biz hala üzüm çöpü armut sapındayız.

sikerler ya

bitti yargılarım, tabularım, hassasiyetlerim, nüanslarım.

velev ki 3 gram bile olsa demokratsın, başımın tacısın.
    velev ki mevcut düzene karşısın, bendensin.
    velev ki isyandasın, bilesin ki yanımdasın.

yok kardeşim başka bir önceliğim.
    işin neresinden tutarsan ben orasından kardayım.

gitmez lan bu düzen böyle.
    karşısındaysan ben de oradayım, ne yaparsan arkasındayım.

sikerler...
  • birkaç anlamda kullanılabilen, birçok cümleye ünlem olarak uyan, çok kerametli bir sözdür. kullanıldığı farklı anlamlara örnekler:

"oha lan sınavda o konu da mı var?? sikerler ama!" (bu cümlede öfkeyle karışık bir şaşkınlık duygusunu belirtmek amacıyla "çüşş!", "yavaşşş!", "yok artık!" efektlerinin yerine kullanılmış)

"sikerler, pazartesi okula gelmiyorum ben, nasıl olsa önemli ders yok" (burada "hiç sikimde değil", "banane lan" anlamında kullanılmış)

"sikerler lan adam gibi dur" (burada "ağır ol hele", "hareketlerine dikkat et" anlamında kullanılmış)

bu üç örnekte de görüldüğü gibi kelimenin ana kullanım amacı, dile getirilen cümlede kişinin savunduğu düşüncenin tersinin gerçekleşmesi halinde, bunun sorumlusuna ana avrat düz gidileceğini belirtmektir.
  • hani dikakt et, dikkatli konuş, dikkatli davran der gibi bi anlamı olan,
    aynı zamanda da bagcılar, sahaflar, sarraflar, çiftehavuzlar gibi yer isimlerini de çağrıştıran kelime.

mesela..

- kaptan bi sikerler alır mısın be şurdan..

ya da

- sikerlerde inicek kalmasın...

gibi
  • sabanci universitesi gençlerinin kasım ayı sınırları içinde herhangi bir vize haftasında** saat 05.30 sularında düzenledikleri çizmiş bir organizasyonun adı..

durum şöyledir:
    iki genç bir study'de en alakasız ve iğrenç dersleri olan üretim işlemleri* sınavına çalışmaktadır, ancak klasik dersin başına son gece oturulduğundan ne konular yetişecektir, ne de çalışılan konular anlaşılmaktadır, çaresizlik diz boyu..
    üst katta ve başka yurtta study'lerde de daha genç arkadaşlar circuits ödevi ile muhattaptır, kafaları bir dünyadır, saat ilerlediği için beyin fonksiyonları da minimal seviyeye düşmüştür, depresyondadırlar..

gelişme:
    durum metalsu forumlarına organizasyon talebi şeklinde atılır*, ve gençlerin tepkileri beklenir. meğer ekürideki herkesin bir ödevi, bir vizesi vardır, herkes uyanık ve çizik durumdadır. derken gençlerden birinin aklına, okulun gündüz ve akşam saatlerinde en yoğun, en işlek meydanı olan cafe dorm ve dorm havuz mevkilerinden durumumuzu özetleyen**** bir söylem olan sikerler diye bağırarak koşmak gelir. herkesin durumunu özetleyen bu sikerler kelimesi bir anda kabul görür, ve olaya renk katmak için projeye* katılanlara terlik giyip güneş gözlüğü takma koşulları konur. cafenin önünde 10-11 kişi şeklinde hep bir ağızdan sikerleeerrrr! diye bağırarak koşulur, terliklerin şap şap sesi etrafı inletirken, pencerelerde şaşkın gözler, odaların açılan ışıkları, ve koşanların kahkahalı uzaklaşması..

sonuç: herkes stresini atmış, rahatlamış ve dersi bırakıp yatmaya gitmiştir..**
  • iyiden iyiye iç sesim haline geldi. tuvalete bile "sikerler ben işemeye gidiyorum" diye gidiyorum.
  • sikerimden terfi edip geçilen kelime.sikmekten o kadar bıkmıştır ki artık başkalarına bırakmaktadır kişi bu eylemi.
  • kız küfürüdür bence.

hani kızlar böyle sikmeli falan küfür edince olmuyor diyorsunuz ya. "sikerler" der o zaman kızlar da. hani "ben yapamam da birileri yerime nasıl olsa yapar" anlamında.
  • arkadaşın birinin binada tadilat var, binaya iskele kurulmuş, işçiler gece gündüz çalışıyor. arkadaşın misafiri geliyor:

- abi camları niye kapatmıyosun.
    - sikerler.
    - ne! sikerler mi?
  • koy götüne rahvan gitsin manasına da gelir.

- olum sınavın var yarın çalışsana
    * amaaan sikerler
hesabın var mı? giriş yap