• genel, ortalama ve diğer insanlardan blirgin farlılığı olmayan insanlardır.
  • (bkz: yabanci) by albert camus
  • (bkz: taraftar)
  • konuşurken kolaylık sağlayan tanımlama ne yazık ki yok böyle bişi. sıradanlık kriteri kim tarafından neye göre belirlenmektedir. benzer özelliklere sahip görünen çoğunluk mudur sıradan olan. düşünmeden reaksiyona girmekse kastedilen her aksiyon için geçerli midir bu durum. imaj, türlü zeka gibi basit şeylerden bahsetmeden sorulmalı farkındalık mıdır özel olanı sıradandan ayıran. farkındalık her bireye göre değişen bir kavramsa eğer.. bu kişinin demek istediği ben insan değilimse yaşamsal fonksiyonlarına bakılmalıdır öncelikle.
    herkes özelse ancak ötekidir sıradan olan.
  • "ben" ve "tanıdık bikac kisi" haricindeki herkestir sıradan. aynı hayatları yasıyormus gibi gozukurler (hatta hic yasamıyormus gibi), birbirlerinden farkları yoktur, ortak tepkileri vardır, sadece gecip gitmek icin gelmislerdir dunyaya.. oysa ki her ne kadar aynı seyleri dusunuyorlar ve yapıyorlar gozukseler de, onları o noktaya getiren seyler, yasananlar farklıdır, her insan icin.. o yuzden farklıdır her insan birbirinden, ve ozeldir. sıradanlıklarından sıyırmak icin birini, tek yapılması gereken tanımaktır onu, ve fark etmektir boylece "onun da yasamakta oldugunu"..
  • dunya uzerinde yasayan yaklasik 6 milyarlik bir nufus bu kategoriye ornek teskil etmektedir.
  • siradan denen kesimin siradan denen kesim oldugunun farkinda olmadigi, sradan diyen kesimin de bi bok olamamayi yediremeyip olanlara siradan bunlar ben hebele hubeleyim dedigi kesim
  • caglar boyunca tanimi degisebilecegi gibi, gunumuze en uygun tanimi soyle olabilecek;

soyut degil, somut,
    fikir degil duygu,
    yazi degil goruntu,
    ders degil muhabbet,
    mantik yurutmek yerine hayal kurmayi,

tercih eden kisidir...
hesabın var mı? giriş yap