şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kira bedelleri ile aşık atmaktadır. özellikle lüks sitelerde rahatlıkla bir başka evin kirasını ödeyecek kadar yüksektir. üstelik birçok yerde ısınma bedeli bunun dışındadır. oysa bizler yalnızca 20tl merdiven ücreti ödemeye alışmıştık.
  • tek binada 2+1 daire için arkadaşımın her ay 455? ödediği ücrettir. kıytırık 20m2 hamam ve 2 adet spor aleti bir de güvenlik hizmetinin bedeli. (site değil) kira öder gibi ev sahibi olmak olarak adlandırılabilir.
  • site ile beraber enayi sikendir. dünya nüfusu 7 milyar olmuş beyzadelerin çok değerli çocukları sitelerde güven içinde oyun oynayacaklar onun için de hiçbir yetkinliği, yetkisi olmayan güvenlik görevlisine 1.5k devlete 1.5k aracı kuruma 2k verilecek.
  • site yöneticilerinin ek gelir kaynağıdır. yönetime gelen zengin olur.
  • sitenin genel giderleri icin her ay duzenli olarak toplanan paradir. oturdugum site 3 bloktan olusuyor, toplamda 800 daire var. daire basina alinan minimum aidat ise yaklasik 350 lira. cok basit bir hesapla her ay 280 bin lira toplaniyor. ki dogrusunu soyleyeyim; her ay toplanan para 400 bin lira. her ay 400 bin lira, cunku dedigim gibi daire basina minimum alinan para 350 lira. peki neler var bunun icinde? guvenlik, havuz, su, personel masrafi (maas, yemek, kirtasiye giderleri vs.) , ortak alanlarin elektrigi, asansor bakim, peyzaj giderleri, temizlik giderleri, yazilim uygulama bedeli, diger giderler vs vs. neyse lafi fazla uzatmaya gerek yok, nereye baglayacagim belli zaten. birilerinin cebine inanilmaz meblaglarin girmesini saglayan bedeldir bu aidat denen sey. hic girmese her ay 50 bin lira garantidir. gerisi kismet. ne yapilabilecegi konusunda fikri olanlari bekleriz.