• "cantamda olmasi lazim, bir bakayim" seklinde cevap verilebilecek soru cumlesi.
  • var ama vermem diye cevaplanılası gereksiz ötesi sorudur.
  • yukarida bir yazar gelmis demis ki: "sormak istiyorum, ne var bunda, kotu bir niyetle degil, biz seninle neden kavgaliyiz, seninle nerede ayriliyoruz, senin inancin tam olarak nedir" vesaire vesaire.

biraz oku arkadasim... alevilik dedigin zaten dersimlisi var, tokatlisi var. ingilizceye alewite olarak gecen nusayri’lik var, o da baska. sonra sor bakalim, madimak’ta katledilenler kimdi? “din degistirip donseler bile katli vaciptirler” diye fetvalar kim icin veriliyordu tarih boyunca? bir odada cem icin toplanan insanlarin “mumsondu” yaptigi gibi rezil bir iddiayi kimler, kimler icin ortaya surmus?

sonra gel, yuzyillardir suregelen, insanlari hayatta kalabilmek icin kendi kabuklarina cekilip gizlenmek zorunda biraktiran bu gecmisi unut, veya ogrenme, ve safca “ama niye boyle”, “ama niye benle bunlari konusmuyosunuz?”, “ama niye inancinizin benimkinden nasil farkli oldugunu anlatmiyosunuz?” diye alevilere sor oyle mi? su sorulari onlara sormak yerine, onlari aciklamak yuku altinda birakmak yerine kendin arastirsan keske.
  • "varsa annem bir fincan istiyor" şeklinde devam ettirilebilir.
  • vay be, başlık lise yıllarıma götürdü beni. sınıfımızda sivaslı bir kız vardı. muhabbet kızın sivaslı olmasına geldi ve sizin oralarda alevi insan çoktur, sizde alevilik var mı diye sormuştum. en ufak bir art niyet olmaksızın, ayrıştırma yapmaksızın. öylesine sadece meraktan yani. artık nasıl bir üzerinde baskı hissediyorsa sanane demişti. halbuki onun hissettiği ayrımcılık, fikri hiç aklıma bile gelmemişti. kısacası sıkıntılı soru. daha doğrusu karşı tarafın nasıl algıladığı ile ilgili bir soru.
  • alevi bir aileden geliyorum ama bende yok. sorulmasından da gocunmayın. söylemekten de çekinmeyin. eğer benim gibi işin mantığını, sorgulama kısmını elden düşürmezseniz zaten inançsız olur çıkarsınız, bu sorulardan da gocunmazsınız.

ayrıca bu başlık altında yapılan alevi güzellemeleri sonunda kafanızda alevilerin pembe sıçan insanlar olduğunu düşünmeyin. tıpkı sunniler gibi, iyisi var kötüsü var. sunnilerin alevilere kız vermemesi gibi, alevi aileler de kızlarını sunnilere vermiyor. bak ben onların içerisindeyim, ben söylüyorum bunu. iyi bir üniversitenin, iyi bir bölümünde okuyan alevi bir kızın kendi cümlesi, "ben "el" ile evlenmem."

evet, fikirlerim tam olarak böyle.
    eksileyebilirsiniz.
  • eğer sosyolog değilse ve bu konu üzerinde araştırma yapmıyorsa, genelde ayrımcı insanların sorduğu tarzda bir sualdir.
  • yok musevilik var işini görür mü ?
  • müslüman mısın alevi mi diye sorulması kadar saçma bir sorudur. naiflik neresinde anlamadığım soru şekli
  • son bir iki senedir memur mülakatlarında sorulan soru. başına "yanlış anlamazsanız" ekleyerek soruyorlar.
hesabın var mı? giriş yap