• ankara'da sma testi yaptırmayan çiftlerin nikahları kıyılamayacak.
    öncüsü olduğu için sayın mansur bey'e teşekkürler.
    (bkz: sma testi)kaynak
  • geç bile kalınmış karardır.. ülkenin tüm belediyelerinde uygulanmalıdır...

ilk adımı attığı için mansur bey'e tebrikler...
  • görsel

lessie bize bir şey anlatmaya çalışıyor.

e: lassie'ymiş arkadaşlar, hassas bünyeler uyardı sağolsunlar.
  • ülkenin tamamında uygulanması gereken karardır.
  • ücretsiz olarak yapıldığını biliyorum fakat çok sıra var ama zorunlu olması çok iyi olmuş sevindirici bir haber tebrikler başkanım
  • 10/10 durumdur darısı diğer şehirlerlerdeki belediyelerin başına
  • umarım en kısa zamanda tüm ülkeye yayılır.

bilinç yoksa zorunluluk olmalıdır. canım başkanım çokça kalp
  • güzel gelişme ama benim anlamadığım, takıldığım konu zaten ücretsiz olan testi bizim insanımız neden yaptırmıyor evleneceği zaman?
    illa yasak mı gelmesi lazım yani bunu yaptırmak için bu ne gamsızlık mk ya.
    zaten evlilik başvurusu için kan vermen gerekiyor bir tüp fazla vereceksin. zamanında aile hekimliğinde yaptırdım, bende negatif çıkınca eşimin kan vermesine gerek bile kalmadı zaten bu kadar basit.
  • kim takar sma testini.
    gider başka şehirde evlenir, yine de evlenir.
    aklı mantığı olsa kuzeniyle mi evlenirdi zaten?
    sonra bebek sma'lı olunca 'mağdurum da mağdurum'.
    ülkede yapay mağduriyet oluşturmak kadar popüler bir şey yok.
  • nikahsız devam ederler,

türkiye'nin demografik yapısının işleyişini-gelişmesini anlayamamış cahilce bir karar, tanım

haklı bir düzenleme, ama işin aslında bakılınca tamamen şova yönelik bir saçmalık

neden?

arkadaşlar,

evvelce yazdım, ülkemizdeki en yüce değer maddiyattır. insanların en çok değer verdikleri, yani her şeyden ama her şeyden daha üstte tuttukları konu maddiyattır.

yakın akraba evlilikleri %100 oranında aile ve sülale servetinin, bölünmemesi = yabancılara kaptırılmaması için yapılır.

ülkemizde en yüce değer aile servetinin muhafazasıdır.

bunun için her şeyi yaparlar,

namus diye söylenen konu da esasen bununla alakalıdır. gayet net.

o nedenle, sma testi ile nikah diye bir şey olmaz. hayalinde görürsün.

çankaya'da halk partisi seçmeni de karşı çıkar, neden? bak bakim çankaya'da halk partisi seçmeninin demografik yapısı neymiş? demografik dağılımı nasılmış?

mansur başkan canımız ciğerimiz, saygım var, ama bu konuda uyutmuşlar, şov yapalım "yüzü batıya dönük" diye geçinen kendini akdenizli filan sayan cahilin en cahili seçmenden oy toplarız filan diye,

oy kaybına neden olmaktan başka işe yaramaz.

bir de şu var: bu karar yargıdan döner zaten.

- -

edit 1:

arkadaşlar, entrilerimi okuyanlar biliyor, edit etme adetim yok, buraya dipnot yazarım;

yukarıdaki entride sma sadece akraba evlilikleri nedeniyle ortaya çıktığı yönünde bir anlam var, ancak bunun doğru olmadığını belirten dikkatli ve değerli bir yazarla görüştük-haberleştik, kendisinin verdiği ve kısa alıntı yapmamı uygun gördüğü bilgiyi aktarıyorum:

"sma, her iki tarafta da ilgili gende bozukluk olması durumunda ortaya çıkar, akraba evliliği bu ihtimali arttırır ancak akraba olmayan çiftlerde de bu risk her zaman vardır.

o nedenle testin zorunlu olması çok önemli."

ben bu sma sorunu ve genetik arızalar-hastalıklar konusunda geçerli bilgi veya uzmanlık sahibi değilim, sadece akraba evliliklerinin sosyal-antrolopolojik altyapısı hakkında bir yorum yaptım. hata varsa bana ait.

ekşicilere ve herkese, sıhhat afiyet ve esenlikler dilerim
hesabın var mı? giriş yap