• insanlari soru sorup cevap alarak sıkıstıran egiten ogreten felsefeci
    tanrilara inanmiyo die zehirleyip öldürdüler adami
    (bkz: yari tanri)
  • felsefe tarihinin belki de en gizemli sahsidir.
    hiçbir yazisi yoktur.
    felsefi ugrasilari yüzünden ölüme terkedilen ölümü isa nin ölümünü anımsatır.
    meydanlarda dolasir herkes ile konusurmush.
    annesi ebeymish ve konusma sanatini buradan dourma sanatina benzetirmish.
    hicbirsey bilmiyormush gibi yaparak insanlari tam da buna mantigini kullanmaya zorladi.cahili oynardi yada oldugundan daha aptalmi$ gibi görünürdü.
    atina da dü$ünce biçimlerinde ki bo$lugu ortaya cikariyordu.''atina uyu$uk bir at ben de onu uyandirmaya cali$an canlandirmaya calisan bir at sinegiyim''
    insanlara ölüm cezasi vermeye kar$iydi.
    sir dolu insan olarak görüldü.hem dinleyicisini etkileyebiliyor hemde rahatsiz edebiliyordu.
    ''insanin içinde kavradigi $eydir gercek bilgi''.doga filozoflarindan çok insan ya$ami ile ilgiliydi.
    af isteyebilirdi fakat istemedi.
    devletin tanrilarini tanimadigi ve genclerin dü$üncelerini bozdugu için ölüme mahkum edildi 500 ki$ilik jüride yaridan falasinca suçlu bulunmu$.
    en yakin arkadaslari arasinda bir kupa baldiran zehiri içmi$ ve yigilmi$.
  • iki tur yontemi vardi ironi ve maiotik.yani dalga gecme ve du$unce dogurtma diyebiliriz...
  • (bkz: sokrahatet)
  • delfi tapinagindaki pitalar sokratesin atinadaki en bilge insan oldugunu söylerler sorulan soru kar$isinda.sokratesin yanina giden eleman bu söyleneni aktarir.sokrates: ben en bilge olmadigimi bilirken delfi tapinagindaki pitalar nasil öyle oldugumu söylerler der ve meslekleri konusunda bilge olan insanlarla konu$ur.(bkz: politikaci),(bkz: hakim) konu$tuktan sonra ula$tigi sadece kendi konularinda bilge olduklaridir ve insanlari sömürdükleri. etik eksikligi. son olarak ben bilmedigimi biliyorum onlar ise bildiklerini zannediyorlar tek bildigim hichbir$ey bilmedigimdir $eklinde degi$im sürer.
  • ya$adigi dönem net belirgin cikmasina sebep olmu$tur.ruhu dogurtmaya (insan icindeki bilgiyi cikarmaya) cali$ti,greek uygarligindan geliyordu ve atinanin sinegiydi.
  • socrates'in düşünceleri platon diyaloglar halinde kağıda dökmüştür (bkz: printer)
  • genco erkal'ın bir oyununa adını vermiş yalınayak kişi
  • antik yunanda yaşamış az konuşan sorularıyla herkesi alt etmeyi basharmısh buyuk bir efendimiz. en sonunda öldürülmüshtür. eger o olmeseydi aristotales olecekti chunku aristo olmemek ichin kacarken yunanlıları tarihi bir hatayı yeniden tekrar etmelerini önlemek ichin gittigini soylemishtir.

okuyan da ordaydım sanacak. yalnız antik yunan mi roma mi tam hatırlamıyorum. eee normal kaç yy gechmish.
hesabın var mı? giriş yap