• belki de yazılmış en iyi güfteye sahiptir bu şarkı. bir erkeğin aşık olduğunda hissettiği ne varsa, burada.
  • kim söylerse söylesin...ister sinatra's; ister nicole-robbie ikilisi...büyüleyici bir müzik, ayırt etmek isterken keyif veren harika bir vokal ve aşk için akan sözler duyarsınız. bir de çabuk biter ki, tadı damağınızda kalır.

bir bayanla düet yaptığınızda, ne kadar amatör de olsanız.. süper keyif alacağınızdan emin olabilirsiniz.
  • devotchka'nın da bir değişik bir güzel yorumladığı şarkı.
  • insanın aşık olunca nasıl bir özgüven eksikliğine büründüğünü en güzel anlatmış şarkılardan birisidir. bu kadar güzel sözlere ve böylesi bir müziğe bu şarkıyı sinatra'nın seslendirmesi de künefenin üstündeki kaymak gibidir. özgüven öyle yok olur ki birden elin ayağına dolanır, aklına akıllıca birşey gelmez sonra dan diye "seni seviyorum ben" dersin tabi, sanki seni tanımlayabilecek tek cümle oymuş gibi, o kadar yok olmuşsundur çünkü. hele bir de içkiliysen, o aşk sarhoşluğunun üstüne alkol sarhoşluğu, duble sarhoşluk insana neler yaptırmaz? seni seviyorumla kalsa yine iyidir.
  • sözleri güzel melodisi de keyifli ama geçen cumartesi akşamı tanık olduğumuz üzere bu şarkıdan düğün için iyi bir ilk dans şarkısı olmuyormuş. şiddetle kaçınınız efendim.
  • nacizane gelmiş geçmiş en iyi şarkılar listemde başlarda bulunan şarkıdır. nedense insanların bu şarkıyı biraz da olsa yanlış anladıklarını düşünüyorum. kime sorsanız buna bir aşk şarkısı der ama ben buna katılmıyorum. bu bir erkeğin bir kadına kadının ona olduğundan daha çok aşık olmasını anlatan bir şarkı bana göre. evet romantik bir şarkı ancak aşktan ziyade erkeğin kadının peşinden dolanıp ona ulaşma serüvenini anlatıyor. bu yüzden bu bir aşk şarkısı değil, erkeğin kadına aşık olma şarkısı. kadının ise erkeği kabul etme ya da terk etme seçeneği var. dinleyenlerin güfteye çok dikkat etmediği için şarkının duygusal derinliğine inmekte zorlandıklarını düşünüyorum. sözler tatlı ancak bir açıdan da üzücü çünkü şarkıda bahsedilen adam kadına o kadar deli divane aşık bir konumda ki ona aşkını haykırmadan, "seni seviyorum" demeden duramıyor. o cümle ağzından çıktığında karşısındakini "erken gelen seni seviyorum sendromu"na sokup tüm atmosferi yerle bir edeceğini bildiği halde hem de.

ancak hepimizin zaman zaman yaptığı gibi adam bir aptallık yapıyor ve o iki kelime adamın ağzından kayıp gidiyor.
  • orijinali c. carson parks tarafından yazılan ve eşi gail foote ile birlikte "carson and gaile" isimleriyle 1966 senesinde seslendirilen parça. en fazla, frank sinatra ve onun kızı nancy sinatra'nın hit parçası olarak bilinir.

carson ve gaile ile orjinal kaydı
    1960'ların başlarında, carson parks los angeles'da bir halk müziği şarkıcısıydı. fırsat buldukça the easy riders grubuna katılan bir üyeydi ve aynı zamanda the steeltown three ile birlikte sahne almıştı. bu grupta genç kardeşi van dyke parks da yer alıyordu. 1963'de parks, sonraları the greenwood olarak bilinecek olan the greenwood county singers'ı kurdu. bu, iki küçük hiti olan ve içinde gaile foote'un bulunduğu bir gruptu. önce the greenwoods lağvedildi. parks ve foote evlendiler ve carson ve galie kapp records için bir albüm kaydettiler. san antonio rose isimli bu albümde "something stupid" parçası yer alıyordu. kayıt frank sinatra'nın dikkatini çekti ve sonra sinatra kaydı satın aldı.

dinlemek için; http://www.youtube.com/watch?v=9yzyctxjoiq

frank ve nancy sinatra
    şarkının en başarılı ve en bilinen versiyonu frank sinatra ve nancy sinatra tarafından frank'ın albümü the world we knew'de yayınlandı. frank sinatra parçayı -park'ın kaydını- kızının prodüktörü lee hazlewood'a dinletti. lee hazlewood olayı şöyle anımsıyor. "o bana sordu, 'bunu sevdin mi?' ve ben dedim ki, 'bayıldım, ve eğer bunu nancy ile söylemeyeceksen, ben söylerim.' o 'biz bunu söyleyeceğiz, stüdyoyu ayarla' dedi." onların şarkı yorumu 1 şubat 1967'de kayda alındı. kayıtlarda gitarı al casey çaldı.
    şarkı us billboard hot 100 listesinde 4 hafta liste başı kaldı ve 9 hafta adult contemporary listesinde en üstteydi. böylece riaa tarafından sertifikalandırılarak frank sinatra'nın ikinci, nancy'nin ise üçüncü altın single'ı oldu. bu, amerika'da bir baba-kızın bir numara olan ilk ve tek parçası olarak örnek teşkil etti. tekli aynı zamanda, aynı sene uk singles chart'da da birinci sıraya ulaştı.

dinlemek için; http://www.youtube.com/watch?v=0f48fposepu

diğer versiyonlar
    şarkı, orijinali yayınlandıktan sonra seneler içinde birçok defa coverlandı.

robbie williams versiyonu
    ingiliz şarkıcı robbie williams, "somethin' stupid" şarkısını 2001 senesinde akademi ödüllü aktris nicole kidman'la düet yaparak seslendirdi. şarkı williams'ın 2001 albümü swing when you're winning'in içerisine konuldu ve yılın sonunda uk single listesinde en üst sıraya yükseldi. şarkı williams'ın birleşik krallık'ta ilk bir numara olan noel şarkısıydı ve yaptığı 5. düet şarkıydı. tekli ilk haftasında 98.506 kopya ve toplamda 336.000 kopya satarak bpi tarafından gümüş sertifikalandırıldı. şarkı 2001 senesinde birleşik krallık'ta en iyi satan 30. parçaydı. şarkı aynı zamanda williams'ın yeni zelanda'da bir numara olan bir başka parçası oldu ve altın sertifikalandırıldı ve aynı zamanda avrupa'nın birçok ülkesinde top 10 listelerine girerek williams'ın en iyi satan teklilerinden oldu. avustralya'da williams'ın ilk 10'a giren 4. teklisi oldu ve 35.000 civarı kopya satarak altın sertifikalandırıldı.
    dinlemek için; http://www.youtube.com/watch?v=f43nr8wu_1y

diğer sanatçılar
    sinatra'ların us listelerinde en üstte olduğu sene içerisinde, yükselen country müzik yıldızı tammy wynette çıkış albümü my elusive dreams'de (david houston'la seslendirdiği) kendi versiyonunu yayınladı.
    the lennon sisters bir versiyon kaydettiler ve somethin' stupid isimli albümlerine koydular. parçayı, the lawerence welk show'da sahne ışıkları altında seslendirdiler.
    aynı zamanda 1967 senesinde, fransız şarkıcı sacha distel kendi diline uyarlayarak "ces mots stupides" (bu aptal sözler manasına gelen) ismiyle piyasaya sürdü. dinlemek için; http://www.youtube.com/watch?v=85bj3x9qedq
    aynı sene içinde paul mauriat şarkının bir enstrümental versiyonunu kaydederek "album no. 5." albümüne koydu.
    motown stüdyoları marvin gaye ve tammi terrell şarkıyı coverlayarak 1967 senesindeki united albümüne koydular.
    ali campbell (ub40 grubundan) ve kız kardeşi kibibi campbell 1995 senesinde yayınladıkları big love albümünde şarkıyı tekrar kayda aldılar. uk'de tekli olarak piyasaya sürüldü ve aralık ayında 30 numaraya ulaştı.
    the smithereens'ın derleme albümü, attack of the smithereens, şarkının bir cover'ını içerir.
    2005'de albin de la simone tarafından jeanne cherhal ile düet olarak; amanda barrie ve johnny briggs düeti olarak; jazz-alpine-folk grubu global kryner; ve the mavericks'ler tarafından trisha yearwood ile onların 1995 albümü music for all occasions'da; bir ibranice versiyonu, "ı love you" ismiyle matti caspi ve kız kardeşi tarafından 2005 senesinde albümleri you are my woman albümlerinde piyasaya sürüldü.
    şarkı avusturalyalı grup frente tarafından bir b-side parçası olarak "accidentally kelly street" tekli albümünde seslendirildi.
    2006 senesinde, grup devotchka the ep curse your little heart, albümünü piyasaya sürdü. albüm içinde "somethin' stupid"'in bir coverı bulunuyordu.
    aynı zamanda galler halk şarkıcısı mary hopkin, y caneuon cynnar (the early recordings) isimli bir versiyon kaydetti.
    kolombiyalı ikili, ana & jaime, ispanyolca "algo estupido" isimli bir versiyonunu piyasaya sürdü. dinlemek için; http://www.youtube.com/watch?v=6wjls6no4kw

kaynak: vikipedi
  • buble'nin de her zamanki gibi çok güzel yorumladığı parça.
  • iki tane kızcağızın şöyle yorumladığı düet:

https://www.youtube.com/watch?v=4imfdl6jjdu
  • karaoke yapsam söyleyeceğim şarkıdır.
hesabın var mı? giriş yap