• giriş için öğrenci bileti 2, tam 4 lira olan hamamönüne gidildiğinde kesinlikle ziyaret edilmesi gereken adı müze olan yer.

kapısını aralayıp bu müzenin içeriği ne diye sorduğumuzda "bizim müzemiz klasik müzelerden farklı, somut dokunulan şeyleri değil de diğerlerini anlatıcaz size, uygulamalı ..vs." diya anlattılar girdik.

sadece 2 lira vermişken toplamda 3 kişinin her odada bize (iki kişiydik) özel sunumundan epey etkilendim. hacivat karagöz oyununda yardak oldum, ilk ebru çalışmamı yaptım(ekstra 5 liraydı.) daha ne olsun?

hamamönüne gitmişken o havada boş boş bakacağımıza evlere iki yeni şey öğrenmenin hiçbir zararı olmaz, yine oturursunuz canım o kafelerin birine.

kısaca tavsiye ederim, gidiniz.

not: ha bir de saat 1'de masal anlatımları oluyormuş bir de biz onu kaçırdık, kaçırmayın.
  • evet yol üstüydü, evet adından ilgimizi çekti, tamam girişimiz bizi karşılayan görevli (hayali) arkadaşa ayıp olmasın diye oldu ama değdi sevgili müzeseverler. gerçekten çok profesyonelce ve ciddi emek harcanarak yapılmış bir proje. rehber arkadaşlar erişkin eğitimi konusunda aşmış insanlar.

türk kültürüne ayrı bir ilgim olduğu için bildikçe hoşuma gitti, ha bilmediklerimi de öğrenmekten yine ayrı bir haz aldım.

bu arada belirtmeden gecemeyecegim-af buyurun, bir kimse de dememiş neden kısa yoldan 'soyut' demiyonuz diye*
  • tesadüfen denk geldiğimiz ve merakımıza yenik düşüp girdiğimiz müze. sadece 2 lira gibi sembolik bir fiyatı var.

karagöz-hacivat'tan pişekar ile kavukluya, ebrudan baskı sanatına, günlük hayatta kullandığımız deyimlerin nereden geldiğinde ve hatta eski türklerdeki yaşam tarzına kadar her şeyi güzel bir şekilde anlattılar.
  • minibüsle hızla önünden geçerken başıma sıcak vurduğu için adını yanlış okuduğumu sandığım ancak dönüş yolunda gerçekten böyle bir adı olduğunu fark ettiğim yer. ilk fırsatta gezmeyi istesem de, beypazarı'ndaki yaşayan müze'de yaşadığım travma nedeniyle çekinmiyor da değilim. zira ziyaret ettiğim sırada deli dumrul gibi bir ablanın kapıda yolumu kesmesini ve elindeki değneği yere vura vura alabildiğine absürt bir tiyatro sergilemesini unutmak istiyorum, ama unutamıyorum.
  • ankara hamamönü'nde altındağ belediyesi ve gazi üniversitesi işbirliğiyle kurulmuş bir müze.

(bkz: somut olmayan kültürel miras)
  • (bkz: somut)
    (bkz: soyut)
  • (bkz: 2013 türk dünyası kültür başkenti eskişehir)

ile birlikte bu seneki eskişehir'in 2. başkent ünvanı.

sadece birkaç yerde flamasını gördüm, öyle türk dünyası gibi şatafatlı, gösterişli, siyasi bir tören yapılmadı, abartılmadı, sessiz skin şekilde sürüyor etkinlikler. işte asıl başkentlik budur, bu sayın hocamız, büyükşehir belediye başkanımız yılmaz büyükerşen'in son yıllarda yaptıklarından sonra eskişehir'e verildi yani diğeri gibi hükümetin gösteriş yapma amaçlı zorla alınmadı...
hesabın var mı? giriş yap