• "sözlükte ne zamandan beri eserlerin türkçe adları altında değerlendirme yapılıyor lan" diye düşünmeme sebebiyet veren, hakiki ismi the end of eternity olan kitabın çeviri adıdır.

gerçi sözlük mü kalmış anasını satayım. yazın istediğiniz yere.
  • isaac asimov'un end of eternity isimli romanının türkçeye çevirisinin adıdır.

gelecekte insanoğlu zamanın herhangi bir yerine "giriş yaparak" tarihi şekillendiren bir bürokrat grubunun kontrolü altındadır. zamanın dışında olmak deyimi bu grup için %100 geçerlidir. günün birinde kafası karışık bir genç bu klana dahil edilir ve olaylar gelişir
  • enfes bir kitap. asimov ile bu kitap sayesinde tanışmış oldum. daha doğrusu tanışmaya adım attım. tam bir deha ürünü olduğu bir gerçek. sadece mükemmel bir fikre sahip olmakla kalmıyor bunu aynı zamanda mükemmel bir kurguyla süslüyor ve ayrıntılarıyla mest ediyor. bu kitapla farkettim asimov ile çıktığım yolculuk benim için çok başka olucak. geç olsa da başladım demiyeceğim. her şeyin zamanda bir yeri varmış bunu gösterdi bana.

bu arada burdan sonsuzlara sesleniyorum dokunmayın benim gerçekliğime asimov'dan beni mahrum bırakmayın.
  • isaac asimov'un robot, imparatorluk ve vakıf serilerinin temeli olan harika roman.

diğer serileri önceden okuduysanız bile sıkıntı yok, müthiş keyif alıyorsunuz yine de.

--- spoiler ---

hatta en son bunu okuyorsanız, benim gibi "asimov bunu tamamen tasarladığı galaksiden farklı tutmuş yav..." diyebilirsiniz. tabii son sayfalardaki finalde büyük usta müthiş bir ters köşe yaparak tüm diğer serilere bağlıyor.

--- spoiler ---

uzun zamandır bu kadar keyif almamıştım.

en güzel yanı da bana şu anda 21. yy. denince gelen "vay beee, ne uzun zaman dilimleri?!?" hissiyatını çöpe atmasıydı. 1900'lü, 2000'li yıllardan ondalık olarak söz eden bir roman ne de olsa. 150000. yy.dan dem vuruluyor yahu?!? iki hafta önce evrenin sonunu anlatan bir video izledikten sonra beni sarsan ikinci olay oldu bu.

günün birinde romanlara sadık kalarak bu adamın romanlarını sırayla (marvel avengers gibi) filme çekseler keşke...
  • orjinal adi end of eternity'dir.
  • asimov'un muhteşem bir ürünü. okudukça adamın kurgulayabileceklerinin sınırı yok diyorsunuz. okuyunuz okutunuz, okuyanlarla kitap hakkında konuşunuz.

--- spoiler ---

okuduğum çoğu asimov kitabında olduğu gibi sonu tahminlerimin ötesinde kalmayı başarmıştır.

--- spoiler ---
  • yenice bitirdim. büyüksün usta diyorum.
    bu arada bilimkurgu dizisi fringe yi bilenler , 3. sezondan sonra neredeyse bütün dizinin bu romana referans verdiğini farkettiler mi acaba ? gözetmenler ve onların ustaları , zamanda yolculuk eden kel kafalı tipler falan hepsi fringe de var. o zamanlar ne kurgu be kardeşim demiştim, meğerse asimov üstadın fikirlerini araklamışlar.
  • ısaac asımov'un kitaplarına yeni başlıyorum. serinin ilk kitabı olan sonsuzluğun sonu'na bugün başladım. ilerledikçe editleyeğim kitaptır.
  • robot, vakıf vb... serilerinin temeli olan kitap.

birazdan yazacağım spoiler tüm asimoc kitapları için ağır spoiler içerir.

--- spoiler ---

asimoc tüm evrende sadece insanın oldugu bir sacmalik yazmak istemiyordu. ama yayınevi baskisi yüzünden robot serisi, vakıf vs gibi romanlarında sadece insanlar var. bunu desteklemek için yazılmıştır bu kitap.

--- spoiler ---
  • urla’da bir kahvenin tahta sandalyesinde okumaya başlayıp hemen hemen tek solukta bitirdiğim, okudukça sınırsızlıkta kapladığım yerin, sandalyenin, tahta masanın ve dahi urla’nın ne denli küçük fakat öte yandan asıl ve yüce olanın maddeden bağımsız olarak aşk ve sevgi olduğunu her sayfasında başıma kakan bir isaac asimov harikasıdır ..

ben 47. fizyo yılımda tanışmanın ayıbıyla yaşayadurayım ama aşka inanan bilimkurgu severleri de eğer okumadılarsa hemen harekete geçmeleri için uyarayım ..
hesabın var mı? giriş yap