şükela:  tümü | bugün
  • atatürk'ün sözünü sakınmayan lider olduğunu gösteren tokat gibi sorudur, şöyle bir diyalogda geçtiği rivayet edilir;

cumhuriyet'in ilânından sonra istanbul'da bir resepsiyon verilir...
    tüm dünya ülkelerinin elçileri ve ateşeleri de davet edilir...

davet güzel bir şekilde devam etmektedir fakat ingiliz ateşesi olan
    binbaşının bakışları mustafa kemal'in gözünden kaçmaz...
    bütün davet boyunca kendisine dik dik bakmıştır ve bakmaya devam etmektedir....

ne olduğunu öğrenmek için yaverini gönderir,
    yaver mustafa kemal'e şöyle der:

- paşam kendisine neden ters bir tavır takındığını sordum, o da bana
    mustafa kemal'in çanakkale'de babasını öldürdüğünü söyledi...

bunun üzerine mustafa kemal şöyle der:

- git sor bakalım babasının çanakkale'de ne işi varmış?
  • iyi ki ingiliz ateşesi "sizin süveyş'te, galiçya'da ne işiniz varsa babamın da çanakkale'de o işi vardı" dememiş, tadında bırakmış, bu olay da bize hoş bir anektod olarak intikal etmiş.
  • yiğit özgür'ün karikatürlerinden birine de konu olmuş cümle.
    (bkz: orada olabilirdim)
  • (bkz: #10270264)
    (bkz: #15138499)
    (bkz: #20605837)

lafı yiyenden tutun da, lafın yendiği mekana kadar değişiklik gösteren hikaye.

kanımca? rivayettir büyük ihtimal. ancak, rivayet olmasının yanında, mustafa kemal'in de böyle bir cevap verebilecek kadar ince bir zekaya sahip olduğu da gerçektir.

ha bir de türk şoförü en asil duygunun insanıdır vardır ki, o konuya hiç girmeyelim monşer.
  • atatürkçü bir insan olarak hiç de gerçek olmadığını düşündüğüm rivayet. evet atatürk zeki bir insandır, karşısındaki en nazik biçimde laf sokup taşı gediğine koyacak bir insandır da, bu değil be dostlar. atatürk bir ingiliz'in (rivayete göre değişen fransız, avustralyalı, hintli, anzak da olabiliyor bu) asker babasının osmanlı devletinin başlamış ve devam etmekte olan bir savaşa rusya'yı bombalayarak bilerek ve isteyerek girmesi yüzünden çanakkale'ye gelmiş olduğunu bilmeyecek kadar cahir biri değil, yapmayın etmeyin yahu.
  • anlamadığım konu şu:

"cumhuriyet kurulduktan sonra istanbul'da verilen bir resepsiyonda..." deniliyor;

- başkent değişmiş iken niçin yeni devletin resmi kutlaması istanbul'da yapılsın?
    - ingilizler'in lozan'da o kadar ödün vermişken ve musul sorununu sürüncemeye sokmuşken henüz kurulmuş cumhuriyetin kutlamasına temsilci yollaması olası değil.
    - atatürk cumhuriyet'in ilanından sonra istanbul'a ilk kez 1927'de ayak basıyor.
    - yine cumhuriyet'in önemli yildönümlerinin üst düzey devlet erkanı ve yabancı temsilciliklerle kutlanması ancak ankara'da olur.

bana sorarsanız şehir efsanesinden ibaret hoş bir hikayedir...
  • bu yılki 10 kasım atatürk'ü anma programında ufak bir mizansenini yapacağımız güzel bir hikayedir.

şiir dinlemekten, özlü söz duymaktan gına gelen çocuklarımızın biraz ilgisini çekebilirsek ne mutlu bizlere...
  • atamizin zeka dolu cevabi..