• ne kadar engin olduğunu test etmek için taraftarlık* gibi son derece bireysel konularla ilgili başlıklara giri ekleyebilirsiniz. gaza gelmenin en hızlı ve en yoğun yaşandığı yerler burasıdır. linç de oylama zopalarıyla yapılır. başlatmak ne kadar gereklidir, o da tartışılır.
  • (bkz: vurun kahpeye)
  • ünsüz harflerin ünlülere hücumundan ibarettir. sayısal üstünlüklerine binaen, ünsüzler döver. döverken harfler birbirine karışır kelime olur. karışık bi mesele. kültür işte.
  • artık dayanamayacağım.
    çok direndim, büyük mücadeleler verdim, anlamaya ve anlatmaya çalıştım ama olmadı, başaramadım...

insanları çalıştıkları banka, tuttukları takım, siyasi görüşleri ve dinlediği müzik gibi birçok saçmasapan olgularla linç etmeye çalışan bu güruh bana da dadandı. ve işin esas acı olan kısmı, taciz boyutlarını bile çoktan aştı bu girişim.

eminem dinliyorum dedim, "popüler olanı dinlemek kolay tabi!" dediler...
    uzanların 46. yıl kutlamasına katıldım dedim, "yolsuzluk yapanların yanındasın, sen de onlardansın!" dediler...
    seattle supersonics'i tutuyorum dedim, "payton ve kemp olmasaydı babayı tutardın!" dediler...
    pamukbankta çalışıyorum dedim, "şener şen üzerinden rant sağlıyorsun!" dediler...

ve daha da önemlisi tüm bunları, bilip bilmeden, ağıza alınmayacak küfürlerle dile getirdiler. ama ben onlara güzel güzel anlatmaya çalıştım;

eminemi taa d12 zamanından beri takip ettiğimi,
    sayın uzan'ın sırf takımını sevdiği için jardel'e cebinden 16 milyon dolar verecek kadar beklenti içinde olmadan iyilik yapan bir beyefendi olduğunu,
    sonics'i ray allen geldikten sonra da tutmaya devam ettiğimi
    ve pamukbank'ta sırf şu çürümüş sistemde hayatta kalmak için çalışmaya devam ettiğimi

küfür etmeden anlatmaya çalıştım. evet, küfür etmedim. çünkü biliyorum ki küfür acizlerin ve korkakların saldırı metodudur. ve tabi ki suskunluğum asaletimdendir.

ulan, kabilesi sikikler! sıkıyorsa yüz yüze etsenize o küfürleri! anca nicklerinizin arkasına saklanın siz, adi pezevenkler!

yazık.. çok yazık...
  • çok yerleşik bir ekşi sözlük özelliğidir.

şöyle işliyor;
    sol pencereden akıp düşüyor önünüze bi yazarın-siyasetçinin-gazetenin başlığı,
    yeni günün ilk entrysini okuyoruz "şunu diyerek yanlış yapmış x. aha buda vidyosu. vidyo ne güzel bir şey değil?"
    hemen arkasına dizilmiş "şunu demeseydi iyiydi" "şunu demesinden dolayı artık nefret edilecektir" gibi kalıplara uygun olarak entrymizi giriyoruz.
    adam aslında ne demiş, haberin detayı neymiş çükümüzde değil.

gelsin şimdi öfkeli kalabalığın azgın şukuları.
  • en yakın zamanda görülebilecek örneği için
    (bkz: kan vermek istemeyen ergen)
  • eksisozluk'un 20 yil icinde bunyesinde yesermis en sikintili urlarindan biridir.

ne yazik ki bu linc kulturunu bunyeden atmak oldukca zor gozukuyor.

cunku,

linc kulturu dedigimiz sey, ozgur dusunce gibi, kitlelerin bilgeligi kavrami gibi ya da sosyal vicdanin toplumda denge rolu oynamasi gibi onemli ve gerekli kavramlarla el ele buyuyen bir yan etki; o yuzdendir ki ur diye tanimliyorum..

tipki vucuttaki onemli ve gerekli organlarla el ele buyuyen ve o organlara zarar vermeden sokup atilmasi cok guc olan ur gibi..

bunun uzerine kokten, sahici bir cozum bulabilmek icin cok dusunulmesi gerekiyor.

ama en azindan cok bariz olan hafifletici cozumlerin acilen uygulamaya alinmasinda sonsuz yarar var:

1 - ad ve soyadla ifsa olayini ciddi kriterlere baglamak

(ornek: ilgili kisi kamuya malolmus mu, dolayisiyla ifsasi bilgi edinme ozgurlugune mi hizmet ediyor yoksa tamamen linc amacli mi, kisi hukuken mahkum olmus mu, zarar verdigi dusunulen kisiler de sikayetci olmus mu; , vs vs.) ;

2 - gercek ad ve soyadla acilmis bir basligin altina girilen hakaretlere cok daha hassas ve kati davranmak..

(ornek: 'erkekler eslerini aldatmak icin daima firsat kollarlar' onermesi ifade ozgurlugune girerken; "x adli kisi esini aldatmak icin daima firsat kollar' onermesi x kisisinin hakkina mudahaledir).

eger bu tur onlemler alinmazsa, sosyal medyanin elindeki bu gucu suistimal ettigi kanisi uzun vadede yayginlik kazanacaktir.
  • artık sözlük'ü tanıyamaz hale geldim. herkes inanılmaz gergin ve linç edecek, nefretlerini boşaltacak bir kurban arıyorlar. son günlerde şahit olduklarım izlanda olayı, melek mosso, kadın haklarıyla alakalı konular, siyasetçiler, sporcular...

birisi ilk taşı atıyor arkasından taze et görmüş zombi gibi lince toplaşma başlıyor. en fazla itibarı da linç başlıkları görüyor.

fikri tartışma yok sadece hakaretler var.

çoğu başlığa bakmıyorum bile çünkü okudukça geriliyorum.

sonu nereye varacak bilmiyorum.
hesabın var mı? giriş yap