• neyi neden yaptığınızı öğrenmek icin:

(bkz: andy field)

bana türkçe gerek derseniz:

(bkz: sevilay kilmen)
  • başta anket analizleri olmak üzere sosyal bilimler, sağlık bilimleri ve fen bilimleri gibi alanlarda elde edilen bazı ölçümlerin analiz edilmesi için kullanılır.
  • üniversitede gördüğüm anabilim dalının dersidir. kendisini pek severdim lakin özel hayatta kullanmadığım için kendisi beni şu an sevmiyor
  • en sevdiğim program olur kendileri yükseklisansta ve doktora da vazgeçilmezler arasında akmardan çakma versiyon alıp kullanmışlığım var=)
  • okulda tubitak projesi anketleri için ihtiyacımız olan ama crackli sini bulamadığımız program.

yeşillendirirseniz sevinirim.
  • açılımı statistics packets for social science (sosyal bilimler için istatistik paketi) olan programın ismidir. bir çok istatistik analiz ve diğer istatistikle alakalı işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. ayrıca birçok eklenti ile analizlerinizi genişletebilirsiniz. örneğin amos eklentisiyle yapısal eşitlik modelleri kurgulayıp, analiz edebilirsiniz.

bu programın ilk çıkış tarihi eski olması nedeniyle kullanımı ülkemizde çok yaygındır. ancak bu programdan bazı işlemler için daha iyi analizler yapabilen programlar mevcuttur. (bkz: lisrel) (bkz: r) (bkz: stata) (bkz: smartpls)
  • anket degerlendirme denince ilk karşılaşılan programlardan biri.
    program hazır, youtube'da istatistikçi bir abinin videosunu izledim. veri girişini rahatlikla halledebilirim. fakat veri analizi hakkında hicbir fikrim yok(burdan sonra yardım ağlamaları geliyor). bu kadar yetenekli bir programdan taleplerim şunlar;

ornek anket;
    1-egitim durumunuz
    lise ( ) ortaokul( ) universite( )
    2-ozel hastaneye gider misiniz)
    evet() hayir()

talep: ornegin lise mezunları icinde ozel hastaneye gidenlerin orani gibi bir analizi nasil yapariz?
    bu konuda yardimci olabilecek video benzeri dokumani olan varsa yardim lutfen? ha olmadı bu istedigim iliski icin kullanilan istatistik terimi nedir?
    yardımcı olacaklara şimdiden tesekkur ederim.
  • ismini görünce bile sinirimi bozan program. baktım da karman çorman ve aşırı derecede sıkıcı geldi bana. ön yargım sebebiyle de öyle gelmiş olabilir. sadece sosyal bilimlerde kullanılmıyor. tıpta da faydalanılıyor mesela.

edit: sevmek zorunda mıyım?
  • universite de kopya ile gectigim istatistik dersinde işlediğimiz program.
hesabın var mı? giriş yap