• j.j. abrams tarafından yönetilecekse, söylenecek tek bir şey vardır.

http://swfarsivi.com/arsiv/swf/barzo.swf
  • (bkz: çekme)
    (bkz: barzo.swf)
  • ışın kılıcı yerine, taş ve sopayla çekilecek film.
  • star wars'u 1-2-3-4-5-6 mı yoksa 4-5-6-1-2-3 olarak mı izlemek lazım geyiğine yeni bir boyut getirecek olandır.
  • ister inanın, ister inanmayın özet geçiyorum.

star wars serisinin hedef pazarı ****ilk günden beri**** 6-14 yaş arası bir demografik profile denk düşüyor. bu pazar'ı dünyada en iyi bilen, işleyen, harmanlayan firma disney. star wars ile yaşlanan ilk nesil hedef pazar disney'den memnun kalsın kalmasın; seriye çocuklarının zoru (ve merakından) zaten sike sike gidiyor; gitmeyen de istatistiki olarak anlamlı bir çekince yaratmıyor.

özetin özeti:

öyle göte böyle yarak.

bir daha:

öyle göte; böyle yarak.

bir daha söyle:

öyle göteeeeeeeee, böyle yarrrrrrak.

inanmıyorum:

öyle göte (eliyle 30 yaş üstü star wars geekini işaret ediyor) böyle (eliyle star wars merchandise'ı oyuncağı gösteriyor) böyle yarak.
  • haberlerini ilk okuduğumdan beri ekrana mal mal bakıp bir şeyler karalayayım diye düşünüyorum. oturduğum yeri garipsedim resmen, elim ayağım uyuştu, söylediklerine bakılırsa ebemin de bu durumdan hiç memnun olmadığı aşikar.

öncelikle, hep aklımın bi köşesinde böyle bir şeylerin olma ihtimali vardı. tamam hani bu kadarını da tahmin etmiyordum ama george lucas'tan bir sağ kroşe beklercesine tek gözüm açıktı hep. yine de en kötü ihtimalle ölene kadar bize animasyonlarla falan işkence edeceğini düşünmüştüm, fakat bu nedir ya. gözünüzü seveyim disney nedir?

star wars birikimi yalnızca filmlerden ibaret olanlar tabi ki heyecanla bekleyecekler. ama star wars extended universe bünyesinde yaklaşık 4000 yıl öncesine rastlayan old republic haricinde, ayrıntılı işlenmemiş, hakkında canon çizgi roman, kitap yazılmamış bir dönem yok. ister filmlerin 100 sene öncesine gidin, ister 100 sene sonrasına, timeline'ın nakış gibi işlenmiş, her dönemin hikayeyle doldurulmuş olduğunu göreceksiniz.

bu old republic dönemi için de geçerli, ancak canon kabul edilebilecek çalışmaların yoğunlaştığı dönem filmlerin geçtiği zamana yakın dönemler. star wars hakkında yeterince bilgisi olan insanlar için "acaba ne olacak" diye bir soru yok ortada kısacası. neredeyse her biri başka bir yazar tarafından yazılmış bu söz konusu kitapları direkt senaryolaştırıp çekmeyeceklerini de biliyoruz.

evet, old republic dönemi gerçekten uzun metraj filmler için çok büyük potansiyel taşıyor, ben de çok isterim revan'ın başrolde olduğu bir üçleme, ama bunun gerçekleşme ihtimali de çok zayıf. çünkü 6 filmin bize tanıtmış olduğu karakterler artık tek başlarına marka haline geldi. kimse çektiği filmin hasılatının düşük olmasını istemez, bir de çekildiğinde o güne dek çekilmiş en yüksek bütçeli film olma ihtimali taşıyan bir filmden bahsediyoruz. mantıklı hamle skywalker ve solo ailelerinin yeni maceralarına yoğunlaşmak olacaktır. new jedi order üzerine yapılacaksa yeni karakter olarak kyle katarn' ın da potansiyeli yüksek. ama bu dönem de yıllardır uzun uzun işlendi, hakkında onlarca kitap yazıldı.

o halde geriye bir seçenek kalıyor. nakış gibi işlenmiş bir timeline'da, tanıdık karakterler de içeren bir dönemde geçmesi koşuluyla içine 3 film sıkıştırılabilecek tek dönem yuuzhan vong savaşı dönemidir. disney burada george lucas'ın yaptığı çakallığın bir benzerini yapıp, clone wars gibi kimin elinin kimin cebinde olduğunun belli olmadığı bir başka kaos ortamına yeni karakterler ve yeni hikayeler de serpiştirmek suretiyle, aynı clone wars animasyon dizisindeki "bebelere balon" üslubunu kullanarak 3 filmin altından bir şekilde kalkar. biz de gerçek star wars hayranı, kolpa star wars hayranı diye ayırmadan hep birlikte enayi gibi gideriz sinemaya kaçırmamak için, geri kalmamak için.

george lucas. gençliğimizin ırzına geçtin lan. hayallerimizin sırtından aşağı işedin.
    (bkz: ya ben lan neyse bir şey demiyorum)
hesabın var mı? giriş yap