• trt'de yayınlandığı günlerden beri izlediğim fantastik program. çocukların halleri ve züper dadı'nın yapmacık tavırları bazen anıra anıra güldürüyor.

yalnız işin pedagoji kısmıyla ilgilenmek yerine türkiye'de ortalama ve görece "açık görüşlü" ailelerin depresyonuna şahit oluyoruz çoğu zaman, içim parçalanmıyor değil.

kıç kadar apartman dairelerinde istikbal, bellona'dan alınma masif, zevksiz, parlak mobilyalar.
    7 metre kare çocuk odalarına tıkıştırılan tabut kadar "cars" yatakları.
    çalışan ve bezgin baba.
    sinir hastası, histerik anne.
    otuzuna gelmeden patlatılan ikişer çocuk.
    ve ikisinde de devamlı "ben ne ara evlendim de böyle bir ortamın içine düştüm?" bakışları.
    evin içine sinmiş umutsuzluk havası
    aralarında zerre aşk kırıntısı bulunmayan kadınla adam.
    maddi geçimsizlik.
    züper dadı gelecek diye evleri köşe bucak temizleyip toparlıyorlar, güzel güzel yemekler yapıyorlar bir de o mutsuzlukta. canlarım benim.
    ve bunun gibi binlerce ailenin olduğunu bilmek. yan dairede, alt katta, karşı apratmanda bunlar gibi binlercesi var.

evet çocukların exorcist hallerine anıra anıra güldüğüm doğru ama bu detaylara dikkat ederek izlendiğinde yürek yakan analizler de sunuyor ne yazık ki.

bu arada her bölüm ilk defa mola paspasına götürülen çocuğa "mola paspasını sen de tattın işte bebeğim benim! ilk seferinde her zaman zordur, yok öyle kaçmak!!" gibi hayvanca yorumlarda bulunup gülüyorum bazen. dengesiz yaptı bu program beni.
  • en etkili doğum kontrol yöntemi.
  • hükümet kanalında yayınlandığından mıdır nedir bilmiyorum ama, satışları patlatacak, adeta prime time tadındaki bu programa hala bi prezervatif markasının reklam vermemesini anlamıyorum.

yukarıda, yerlerde sürünerek ağlayan velet, suratı bembeyaz olmuş anne ve bön bakışlı baba, altta da prezervatif reklamı... evinde yeterli teçhizat bulunmayan ama havaya girip; 'bu seferkini de şansa bırakalım yaaa birşey olmaz' diyen çiftlere gece gece nöbetçi eczane yollarına düşürürsün *.
  • the dog whisperer'ın köpekler yerine çocuklara uygulanmış trt versiyonu gibi görünen trt yapımı.
  • çocukların ne pislik yaratıklar olduğunu gözler önüne seren mükemmel program. çocuk yapmamaya bir kez daha karar verdim.
  • nasıl psikopat bir toplumda olduğumuzun kanıtı program.

evin babasının, odada kamera olduğunu bile bile uyumayan çocukların odasına girip tahta kaşıkla ellerine vurması, o üç erkek çocuğun birbirleriyle tekme tokat kavgaları, adamın, "üç çocuktan sonra bekârlık günlerini özlüyorum bazen" derken karısının, eşinin eve geç geldiği, çocukların yatma saatine yakın gelip onlarla hiç vakit geçirmediği, akşam yemeğini bile çok nadir birlikte yedikleri şeklindeki şikâyetleri, kadının düşünme paspasına geçmek istemeyen oğluna, "seni buraya 12 dk boyunca çivilerim" demesi...

bu programı bir kere seyrettim ve bunların hepsi bir programda aynı ailede oldu. aynı ev içinde mutlu olmayan, birlikte vakit geçirmeyen eşler nasıl sağlıklı çocuklar yetiştirecek, o da ayrı bir konu. keşke gerçekten bir haftada bütün ailelere sihirli değnek filan değse de daha mutlu bi toplum olsak.
  • sosyal medyada fazlasıyla eleştirilen program. buraya başvuran ebeveynler aslında şunu demiş oluyor, yardım istiyoruz çünkü biz bu işi beceremiyoruz. tv'ye çıkıp bunu ilan etmek bu çok cesur bir hareket, helal olsun. belli ki bütün alacakları tepki ve ön yargılara çocuklarını daha iyi bireyler olarak yetiştirmek için göğüs germeye hazırlar. tekrar helal olsun. izlediğim bölümlerde gördüğüm kadarı ile ebeveynler çok çabalıyor ve beş gün gibi kısa zamanda çocukları ile olan ilişkileri mucize gibi değişiveriyor. ilerde ne olur bilinmez ama bu kadar çabalamaya hazır ebeveynlerle, bu çocukların mutlu bir ailede büyüme ihtimalleri çok yüksek diye düşünüyorum.

alt tarafı bir program neden bu kadar tepki çekiyor anlamadım, sonra düşündüm. çocuklara birey gibi davranmayı öğretiyor; anne babaya (lojistik ve zaman elverdiğince) çocuklarla eşit vakit geçirip eşit sorumluluk almayı öğretiyor, şiddet ve zorlama yerine emek harcamayı ve iletişim kurmayı öğretiyor. erkek egemen ve bir toplumda ve feodal aile yapısında bununla yüzleşmek zor. yüzleşemeyen de öfkesini programa yöneltiyor demek. yüzleşmek ile ilgili sabıkamız da hayli kabarık zati tarihsel olarak.

örnek yorumlar :
    -süper dadı kadar saçma bi program görmedim bi çocuk o kadar şımarırsa iki tane çakarsın kesin çözüm.
    -süper dadı programına basvuran her ebeveyn = gerizekalı. 2 tokat atıp cocuk susturamıyosan ne diye dogurdun salaque
  • çocuk sahibi olmayı düşünenlerin izlemesi gerektiğini düşündüğüm program. cidden aşırı derecede sinir bozucu ama ne yapılmaması gerektiğini çok güzel gösteriyor. bugün gördüğüm bölümde tazmanya canavarına dönüşmüş bir çocuğu adam etmeye çalışıyorlar. olacak gibi ama sunucuda peygamber sabrı varmış, benim sinirlerim bozuldu izlerken.

edit: zırlayınca her istediğini vermeyeceksin hacı, olay bu kadar basit. benim peder 30 sene önce aşmış pedagojiyi.
  • dün ilk defa denk geldim. türk televizyon tarihindeki en faydalı program olabilir. bu toplumun tam ihtiyacı olan şey.

aslında programdaki uygulamaların mantığı çok basit: kurallarını koy ve açıkla; kurallara uyulduğu ya da uyulmadığı durumlarda uygulayacağın ödül ve ceza sistemini açıkla. sonra tutarlı ol.

aslında bu dünyanın heryerinde parenting 101 düzeyinde bilgiler. ama türkiyedeki (burada da gördüğümüz) çok bilmiş ebeveynler daha iyi bildikleri için beğenmiyorlar. onların yetiştirdikleri çocukları da toplumun her noktasında görüyoruz.
  • trt'de bir velet eğitim programı.

cihaz testinde bunu izleye izleye, çok uslu bi çocuk oldum lan. hayatımı artık düşünme paspası, ödül sticker'ı ve eğlence zamanı olarak 3'e ayırdım amk.
hesabın var mı? giriş yap