şükela:  tümü | bugün
 • ing. tatlandirici. en cok kullanilan anlami, insanlarin bir seyi tatli hale getirmek icin koyduklari-ettikleri bir cins malzeme olsa da, spesifik alanlarda kullanimi da mumkun olan bir kelime hatta bir kavramdir. kendisi ile ayni mecazi anlamda kullanilan ve her turlu ic ve dis siyaset iceriginde kendine yer edinen bir diger kelime de lubricant'tir ama ona sonra gelecegiz.

  insan hayatinin her evresinde gecerli olan "cazip hale getirmek" olgusunun politik dilde vucut bulmus seklidir bu kelime. akillara kimi zaman "yoksa rusvet mi lan bu" diye bir kurt dusurse de, gercek sweetener dogasi geregi rusvet degildir, asla da olamaz. amaci, bir seyi kisinin baski noktalarini sikarak degil, ona reddedemeyecegi bir teklif yapacagim yaklasimi ile kabul ettirmek, isi karsi parti icin tatlandirmak ve masaya her iki taraf icin de kabul edilebilir bir anlasma koymaktir.
 • 20 temmuz'da çıkacak ariana grande albümü. şarkıcının 4. stüdyo albümü olacak.
 • ariana grande'nin, şirketi tarafından ne kadar umursandığını gösteren albüm.

  hem drake'in hem grande'nin kayıt şirketi olan republic records, grande'yle alay ediyor. bunun başka bir açıklaması olamaz.

  2016'da drake'in views albümünden yaklaşık üç hafta sonra dangerous woman'ı çıkarmışlardı ve dangerous woman drake'in albümüne takılarak ikinci olmuştu. şimdi yine aynısını yapıyorlar. drake' in scorpion haziran sonu geliyor ve üç hafta sonra da sweetener'ı yayınlayacak republic records. drake'in sahip olduğu streaming desteğini düşünürsek (grande'nin iki katı), bu kız nasıl liste başı olacak? scorpion o muazzam streaming desteğiyle haftalarca bir numarada kalma ihtimaline sahipken grande'nin bir kez daha drake'e takılma ihtimali var.

  üstelik yeni single'ı bu hafta drake'in nice for what ve god's plan'ine takılarak abd'de üçüncü oldu. ingiltere'de bile yine drake yüzünden ikinci oldu ki şu an ingilizlerin manchester olayından dolayı grande'ye karşı çok büyük sempatileri var. buna rağmen şarkı bir numaraya oturamadı.

  şubatın başında bitmiş bir albümün çıkış parçasını yayınlamak için bu kadar beklememelilerdi. nisan sonu ya da mayıs başı albümün çıkış tarihi olmalıydı, single'ın değil. post malone'un albümü yüzünden no tears left to cry'ın yayınlanma tarihini bir hafta ileri aldılar, drake için albümü temmuza attılar ve çıkış parçası ile albümün arasına üç ay gibi çok uzun bir süre koydular. albüm dönemi daha başlamadan sıkıntıya girmiş durumda.

  republic records ya bünyesindeki şarkıcıları birbirine kırdırmaktan zevk alıyor ya da grande'nin kariyerini drake'inkine yem etmekte kararlı.

  pop açısından bu kadar zayıf geçen bir yılda bu kız zamanlama avantajını kullanıp yükseltmiyorsa daha ne zaman yükselişe geçecek?
 • çıkış tarihi büyük ihtimalle ertelenmiş olan ariana grande albümü.

  grande'nin kendisi geçenlerde twitter'da albümün ağustosta çıkmasıyla ilgili bir tweet'i beğendi. fanları da albümün ağustosun sonunda çıkacağını söylüyor. ayrıca bir sonraki single'ın the light is coming olduğu ve 20 haziran'da yayınlanacağı haberi dolaşıyor.

  albümün çıkış tarihi ertelenirse hiç şaşırmam. dangerous woman'da olduğu gibi drake'in gölgesinde kalmak istemiyor muhtemelen. no tears left to cry'yı indirimli halde piyasaya sunmalarına ve radyoda desteklemelerine rağmen bekledikleri çıkışı yapamadılar. en azından albümü bir numara yapmaya çalışacak grande'nin ekibi. bu da drake'ten kaçmakla mümkün.

  grande'nin yapması gereken iki şey vardı. biri daha olgun bir tavır takınmak, diğeri zamanlamayı iyi kullanmak. ikisini de yapamadı. tavşan kulaklarından kurtuldu ama gitti 8-10 yaş reyonundan giyinmeye başladı. böyle tarz mı olur? zamanlamayı da ayarlayamadı. pop müziğin yerlerde olduğu bir dönemde çoktan tamamlanmış albümünü piyasaya süremiyor.

  son olarak, bu albüm dönemi için ona tersten yazma fikrini kim verdiyse alacağı olsun.
 • kapağı yayınlanan ariana grande'nin 4. stüdyo albümüdür. bugüne kadar renksiz kapakları tercih etmesinden sonra ilk defa renkli kapak kullanması elbette dikkatleri çekiyor.

  albümün ilk single'ı olan ve 1 yıl önceki manchester konserinde yaşanan terör saldırısını konu alan no tears left to cry şarkısını yayınladığı gün ünlü dj avicii'nin hayatını kaybetmesi üzerine itunes'ta hezimete uğramıştı. kaldı ki bu şarkı albümün ancak 3. ya da 4. single çalışması olmayı hakedebilecekken, bu şarkıya lead single vasfını yüklemek hangi hadsizin terbiyesizliği, merak etmiyor değilim.

  yayınlanma tarihi önce haziran, sonra temmuz dendi ve şimdi de ağustos'a ertelendiği açıklandı. önce yanlış single seçimi, sonrasında asla netleşmeyen bir yayın tarihi. ya albümüne güvenmiyorsun ya da ekibin gerçekten 3. sınıf. bu kadar baştan savma ilerleyen her albüm, floplamayı elbet bir gün tadacaktır. albümden de pek umudum yok, umarım şaşırtır beni.
 • çıkış tarihi 17 ağustos olarak açıklanmış ariana grande albümü.

  albüm, streaming döneminde artık deluxe versiyonların bir anlamının kalmamasıyla popüler olan "15 şarkılık" tek versiyon ile geliyor. itunes'taki açıklamaya göre albümün 14 şarkısı explicit ki bu ariana için bir ilk.

  ortalıkta dolaşan şarkı listesi:

  1 - "raindrops"
  3 - "the light ıs coming" (ft. nicki minaj)
  4 - "r.e.m."
  7 - "successful"
  8 - "everytime"
  10 - "no tears left to cry"
  13 - "goodnight n go"
  15 - "get well soon"
  "god is a woman"
  "borderline" (ft. missy elliott)
  "blazed" (ft. pharrell williams)
  "sweetener"
  "better off"
  "breathing"
  "pete" (interlude)

  ilk single olan no tears left to cry, billbaord hot 100 listesine üç numaradan girdi ama bir iki haftada pozisyonunu kaybetti. hala radyolarda yükselmeye devam etse de hot 100'da zirveye oturmaktan çok uzak. ardından yayınlanan nicki minaj ile düet yaptığı the light is coming'in başta ikinci single olacağı söylendi ama şu an promosyon single olarak kalacağı iddia ediliyor. bir önceki albümü dangerous woman'da let me love you şarkısı ile yaptığını tekrar yapacak gibi görünüyor. o şarkıya da klip yayınlamış ama resmi single yapmamıştı. god is a woman'ın ise ikinci single olarak yayınlanacağı iddia ediliyor.

  kendisi bu arada troye sivan ile dance to this ve nicki minaj ile bed düetlerini yayınladı. evet, yine nicki minaj. geçmişte iki defa düet yapmaları yetmezmiş gibi hem grande'nin hem minaj'ın albümleri için iki şarkı daha yapmışlar. kariyer planlamasının nasıl yanlış yapıldığına dair pek çok hata örnek verilebilir ama böylesini çok görmezsiniz. bu, nadir görülen bir aptallıktır. aynı dönemde albüm yayınlayacak iki şarkıcının iki albüm için benzer sound'a sahip iki şarkı yapıp aynı dönemde yayınlaması ve iki şarkıya da klip çekmesi her yerde görebileceğiz bir aptallık değildir. üstelik iki şarkıcının da albümleri birer hafta arayla yayınlanacak.

  minaj'ın da grande'nin de çıkış single'ları listelerde beklenen performansı gösteremedi ve sanırım ikisi de liste başarısı için birbirinden medet umuyor. ancak aynı anda ikisinin de yayınlanması çok büyük bir hataydı. iki şarkının da birbirini engelleme ve başarısız olma ihtimali var.

  diğer şarkılara gelince, imogen heap imzalı bir şarkı olduğu söyleniyor. missy elliott düetini sabırsızlıkla beklediğimi söylemeliyim. albümü dinleyenler şarkıların "light"tan ziyade "tears"a benzediğini belirtiyor. "light"ın deneysel bir çalışma olduğunu söyleyenler var. pete ile ilgili şarkı olduğu ise yalan olabilir. zira böyle bir şarkı gerçekten varsa şu anki sevg— öhöm, nişanslısı pete davidson ile ilgilidir. albüm şubat ayında açıklandığında on beş şarkının olduğu söylenmişti ve o zaman böyle bir ilişki bile yoktu. bu da grande'nin nişanlısı için şarkı listesini değiştirdiği ve şarkılarından birini çıkarıp "pete" isimli yeni bir şarkı yaptığı anlamına gelir.

  her ne kadar zamanlama ve planlamada birçok hata yapmış olsa da albümü beklemekte fayda var. şu entry'de belirttiğim gibi sakin zamanı kaçırdı. şubatı ve martı çok iyi değerlendirebilir, iyi bir çıkış yakalamak için kullanabilirdi ama artık hip hop ve rap'in her yeri domine ettiği yaz aylarında bu pek mümkün görünmüyor.

  ah, bir de lütfen şu tersten yazma ve yapma olayına son versin. albümün kapağı çok kötü olmuş. tersten yazmak ve ters fotoğraflar yayınlamak korkunç bir fikirdi. albüm kapağına baktıkça başım dönüyor.
 • bugün dünya genelinde dijital ortamlarda sunulmuş ariana grande'nin dördüncü albümü. single lar gayet umut vaad ediyordu fakat albümü 4 kere baştan sona dinledikten sonra epey bir hayal kırıklığına uğradım diyebilirim.

  özellikle terör saldırısı olayından sonra ariana'dan zaten full dance-pop albüm beklemiyordum. no ters left to cry ve god is a woman ile bunun ayarını çok iyi tutturmuşlardı zaten. ama albümde özellikle pharrell yapımı olan şarkılar o kadar bayat ve tekrarlayıcı ki bu albümün tümüne yayılmış neredeyse. aslında the light is coming'de bazı şeylerin alarmını almalıydık. şöyle söyleyeyim albümde bayık ve bayat hangi şarkı varsa pharrell prodüksiyonu. hiç anlamak için credit e bakmanıza gerek yok dinleyin ne demek istediğimi anlayacaksınız.

  albümde güçlü duygular uyandıran neredeyse single lar ile beraber 4 bilemedin 5 şarkı var. gerisi anlamsız tekrarlardan ibaret.

  ariana yeni neslin çağdaşlarından ayrılan en önemli ve parlak ismi iken bu kadar iddiasız bir albüm beni üzdü gerçekten.

  artık yapımcılar/şarkıcılar da şu pharrell sevdasından bi çıksın artık 2002'de değiliz. üretemiyor adam doğru düzgün.
 • az önce dinleyip hemen buraya damlamak istediğim bugün çıkan ariana grande albümü. bir şekilde sinirimi atmam gerek o yüzden buraya yazmalıyım. albüm için heyecanlıydım gayet çünkü ariana grande’yi dinlerim ve şarkılarını severim genelde. manchester olayından sonra araya girmesi de iyi oldu depresyondaydı ve bayağı kötü bir dönemdi anlayabiliyorum. ama bu kadar kötü bir geri dönüş de beklemiyordum. bu kız 10’ların en büyük olaylarından biriydi bana göre. sadece şarkılarıyla değil olaylarıyla, taklitleriyle, sevgilileriyle olsun hep dikkat çekmeyi başarmıştı. o yüzden de insanların gözü hep üzerindeydi ve büyük de bir beklentileri vardı. benim de öyleydi yalan yok. taa ki albüm kapağına evet albüm kapağına kadar. albüm kapağından sıkıcılık aktığını ilk gördüğümde anlamıştım dedim ki sıçtık bayılıcaz avamlıktan. stil hala aynı saçlar aynı bir tek albüm kapağını sarı ve ters yapmış. (bravo büyük gelişme). yani sen dangerous woman gibi bir albüm çıkarmış bir insansın ya bırak da umutlanalım hep daha büyük beklentilerimiz olsun. kendine çok güveniyorsun ya hani yanındakiler de hep pohpohluyor seni tam diva gibi yaşayıp gidiyorsun. e abi bu albüm bu singlelar için kimse dürtüp “abi siz napıyorsunuz bu kız artık bir ikon olmuş durumda bu şarkılar ne ya” demedi mi? az önce baktım da twitter’ına bir hayranı “ariana stanler into you, bang bang gibi şarkılardan sıkıldı bu era yakışmış” tarzı bir şey yazmış bu da ona “evet artık evde hissediyorum sound’umu buldum” diye cevap vermiş. pardon da ariana hayranları dediğimiz kitle 7-17 yaş arası bir kitle ve bu kitlenin senin yaptığın bubblegum pop’tan sıkılma ihtimalleri yok kusura bakma. bu ergenler açıp da yeni albümünden hangi şarkıyı dinleyip zevk alabilirler bana söylesin biri. ayrıca bu kadar charts meraklısı hit kovalayan bir kızın da böyle bişey yapmasına anlam da veremedim sanki aynı ariana grande’den söz etmiyoruz. zaten çıkardığı singlelar için kötünün iyisi demiştim ama artık cidden eminim buna. çıkardığı singlelar en iyisiymiş meğerse. sen bu milleti 4 aydır şişir şişir, sürekli promo yap, herkes albüme bayıldı bilmem ne de doğal olarak böyle fos çıkarsın tabi. asıl yapmak istediğini bulmak 5 yılını mı aldı afedersin? tarz değiştirmek çok büyük bir risktir e helal olsun bunu yapmışsın ama çıkardığın singlelarla albümdeki şarkılar niye birbirini tutmuyor? no tears left to cry’la better off şarkısı aynı havada mı şimdi? ayrıca azıcık da olsa missy elliotla olan şarkıdan ümitliydim o da fos çıktı. bir tek everytime fena değil. o da kötünün iyisi yine. kariyerinin en kötü dönemini başlattın umarım floplamaktan helak olursun ne diyim. albümü dinlerken uykum geldi sıkıcılıktan. albümden yine dinleyeceğim tek şarkı god is a woman arada da no tears left to cry. ben giderim dangerous woman’ı my everything’i dinlemeye devam ederim. sana da nişanlınla ve flop albümünle mutluluklar *
 • büyük bir heyecanla beklediğim ama dinlerken sadece "naptın be kızım" tepkisi verebildiğim bir hayal kırıklığı olan ariana grande albümü. no tears left to cry ve god is a woman dinlemeye devam. bir miktar da breathin'i sevdim sadece.

hesabın var mı? giriş yap