• cioran'ın leziz mi leziz bir kitabının ismidir.
    "bilime itiraz : bu dünya , bilinmeye lâyık değil !"
  • cioran'ın burukluk adlı kitabından:

"aşkın saygınlığı, bir anlık salyadan sonra ayakta kalan külyutmaz sevgiye dayanır."
  • 1952'de basılan e. m. cioran kitabı. okurken insana üstünde düşünme, kafa yorma ihtiyacı hissettiren kitap. içerisinde gerçekten güzel aforizmalar barındırıyor. bazıları;

-kendimiz hakkındaki şüphelerimiz olmasa,kuşkuculuğumuz hükümsüzleşir, genelgeçer endişe, felsefi doktrin olurdu.
    -temel bir yanılgı olmasından da evvel, hayat ne ölümün ne de şiirin düzeltmeyi başarabildiği bir zevksizliktir.
    -zaman bana haram. ayak uyduramadığımdan, ya sarılıyor, ya da seyredalıyorum, ama hiç oralı değilim: benim muhitim değil. beyhude yere de herkesten biraz zaman umuyorum!
    -sadece, canım isteyince ölmek elimde olduğu için yaşıyorum: intihar fikri olmasa, kendimi çoktan öldürmüş olurdum.
  • peygamber hastalıgına tutulmuş cioran'ın herkes tarafından tanınmaması insan soyunun tükenmemesi adına büyük şans. aksi takdirde herkesin last day on earth tribine girip geleceği unutacağından o denli eminim ki..
    aforizmalardan oluşan burukluk'ta 'aforizma'yla ilgili şöyle diyor: "aforizmayı sadece, kelimelerin ortasında duyulan korkuyu, o bütün kelimelerle birlikte çökme korkusunu yaşamış olanlar iş edinir." dünya,, işsizler ordusu..
    gömlek değiştirir gibi ümitsizlik değiştiren cioran olmasa yeminle doğmazdık.
  • cioran ın tehlikeli kitaplarından bir başkası. bir kaç kelamına göz atarsak;

""-nuhta geleceği okuma yetisi olsaydı hiç şüphe yoktur ki gemisini batırırdı.

-melankolisiz bir dünyada bülbüller geğirmeye başlar.

-avamı hayal kırıklığına uğramayı reddedişi kadar hiçbir şey ele veremez.

-intihara meyilli olmak, yasalara saygılı pısırık katillere mahsustur; öldürmekten korktuklarından, kendilerini yok etmeyi düşlerler, cezalandırlmayacaklarından emin olarak...""

ve daha nice zehirli kelimeler.
  • aforizmalarla oluşturulmuş cioran kitabı, yine hayatın anlamsız oluşu üzerinde oldukça durulmuş. kendinden bahsederken şunu söylemiş:

"hırslı bir genç için, insan sarraflarıyla düşüp kalkmaktan büyük bir talihsizlik olamaz. üç-dört tanesiyle uzun süre görüştüm: beni yirmi yaşımda bitirdiler."

karamsarlığının ve umutsuzluğunun kaynağını açıklamış gibi.

"gerçek, bende nefes darlığı yapıyor" yazmış bir yerde, gerçeği kabul etmek zorunda olmak da bende nefes darlığı yapıyor cioran. bitmek bilmeyen karmaşanın, insan yığınlarının tiksintisi içinde, yazdığın şeyi onaylıyorum içimden "bilime itiraz: bu dünya bilinmeye layık değil"
  • "bitip giden bir aşk öylesine zengin bir sınavdır ki bir berberi sokrates'in dengi yapar."
    cioran'ın türkçe'ye metis yayınları tarafından burukluk adıyla çevrilmiş aforizma kitabıdır. cioran yine derinliğini göstermiş. içindeki aforizmalar buraya yazmakla bitmez. alın, okuyun. kitabın her cümlesinin altı çizilebilir, o derece.
    "bilime itiraz: bu dünya bilinmeye layık değil."
  • (bkz: burukluk)

•“gözleri içine düşmüş kırık bir kukla gibiyim.”
    bir akıl hastasının bu lafı, içebakış üzerine olan eserlerin tamamından ağır basar.

• her arzunun içinde bir keşişle bir kasap tepişir.

•tenin yenilgilerinden esas çıkar sağlayan ruh’tur. tenin sırtından zenginleşir, teni talan eder, acılarına sevinir; haydutlukla geçinir. –uygarlık, servetini bir eşkıyanın marifetlerine borçludur.

•temel bir yanılgı olmasından da evvel, hayat, ne ölümün ne de şiirin düzeltmeyi başarabildiği bir zevksizliktir.
  • "deliliğe ancak gevezelerle suskunlar ulaşabilir: bütün sırlarını boşaltmış olanlar ve fazla biriktirmiş olanlar."

okurken; insanda ekşi, olgunlaşmamış ham meyve tadı bırakan kitap.

hayatın özünü sıkmış onun sularından karışık yapmış gibi adeta.

"gülünç bir insanın önünde duyduğumuz rahatsızlık, onu ölüm döşeğinde hayal etmenin imkansızlığından gelir."

"dilenci, merhametin cangıllarında keşif yapmak için fakirliği bırakmış macera sabırsızı bir fukaradır."

"ümit etmek geleceği yalanlamaktır."
hesabın var mı? giriş yap