• kasım ayında brüt maaşım ile net maaşım arasında olan 2.700 lira farkı,bu farka rağmen her alışverişimde ödediğim dolaylı verginin mantığını,şirketlerin ödemediği ve affedilen vergilerini ve kayıtdışı işletmelerin nasıl önüne geçileceğini bana anlatabilirse destekleyeceğim geçiştir.
  • zaten şuan tabana yayık.vergilerin çoğunu alt taban ödüyor sizin onu tavana yaymanız lazım.
  • anladığım kadarı ile tabandan,yani halktan,çatır çatır,adalet gözeterek,herkesten vergi alıp,tavandan,yani kaymak kesimden yine adil olmayan yöntemlerle,dönem dönem vergi afları,sıfırlamalar falan getirerek bu işler yürüyecek.
    ''tabana yayılmış daha adaletli'' terimi ne demek ?
    17 yıldır aklınız nerdeydi?
    17 yıldır adil değilmiydi bu vergilendirme sistemi?
    sormazlar mı adama.
    bir berat albayrak açıklamasından çok,gelecek günler için uyarı niteliği taşıyan beyan.
    yani;sıkı durun diyor.
  • doğru tespit yanlış kelime seçimi. türkiye’de vergi, bordrolu tarafından ödenir. başka kimse gelir vergisi ödemez. dolaylı vergiler uygulanır onları da yine en çok bordrolu alır o öder. esnaf mesnaf vergi ödemez. fakat esnaf mesnaf dediğin adam anadolunun her yerindedir. karısı, anası, babası, çoluğu çocuğu seçimin kaderini değiştirir. türkiye’nin en rasyonel davranan seçmen grubudur. vergiyi arttırırsan örgütlüymüşcesine oy vermezler. o yüzden kimse bulaşmaz. bu da konuşur ama bulaşmaz.

edit: ayrı ayrı uğraşmaktan yoruldum. ben de serbest meslek mensubuyum. daha önce ise bordrolu çalışıyordum. kazancıma oranladığım zaman daha önce ödediğimin %10 u kadar vergi çıkıyor. aracım, yakıtım, eğitim giderlerimin hepsi masraf kalemi olarak işlenebiliyor ve işletmemin kar oranını düşürüyor. bordrolu hiç bir giderini gider kalemi olarak gösteremiyor. bordrolunun şirketi adamı mastera gönderse masrafı gelirden düşüyor, adam kendisi giderse düşemiyor. böyle böyle bir dolu saçmalık. ben bildiğin cebimden çıkan para üzerinden iki durumu kıyaslama lüksüne sahibim. daha önce söylediğim gibi bu esnafa bulaşılmaz. mesaj kutumu doldurdular bile. biz de vergi ödüyoruz bık bık. kazanıyorsun ki ödüyorsun. adam kazanmasa da ödüyor. aradaki farkı anlamak o kadar zor olmasa gerek.
    türkiye’de gelir vergisi mükellef sayısı 1 milyon küsür. kurumlar vergisi mükellefi ise 683 bin. bu bir milyon mükellefin önemli bir kısmı zaten bordrolu. nerde lan bu çok vergi ödeyen esnaf. aç mı bunlar. iş mi yapmıyor? evde yatıyor mu öyle? boş boş konuşuyorsunuz. sayı belli amk.
  • 16 yıldır adaletli bir vergi sistemine geçmenizi engelleyenlerin ta amk sayın bakan.

tanım: maliye bakanı açıklaması.
  • türkiye'nin rezil bir düzeni vardır.

kim ne derse desin bu düzen böyle gelmiş böyle gider.

iktidar olan parti tüm kadrolara liyakat gözetmeksizin yandaşlarını atar; makam ve mevkiler onlar için birer ganimettir. bu da yetmez, kadrolar lüzumsuz yere şişirilir de şişirilir ve yine yandaşlarla doldurulur.

ayrıca toplumu kontrol altında tutmak için geniş bir basın yayın, medya ağı ve orada kemik karşılığı istihdam edilmiş köpekler beslenir. bu köpek sürüsünün başlıca görevi sürekli karşı cenaha havlamak hatta yeri gelince ısırmaktır.

tüm bunlar ne için?

gelecek seçimleri de garantiye alabilmek için elbette.

sonuçta devlet tarafından ulufeleri ödenmesi gereken devasa bir asalak sürüsü peydah olmuştur. vergilerden gelen paranın bunları karşılaması mümkün olmayınca, dolaylı vergiler ötv, kdv, akaryakıt vergiler vs...

sonuçta gariban vatandaşın patatesine, soğanına kadar yansır bu vergiler. hepsi partizan asalakları beslemek içindir.

esnaf ve sanayicinin bu vergilerle baş etmesi mümkün değildir. ne yapsınlar? hayatta kalabilmek için mecburen alavere dalavereye başlarlar. milletin ahlakı bozulur. işte çürümüş ve ahlaksız üçüncü dünya ülkeleri böyle ortaya çıkarlar.

türkiye'nin düzeni, akp'den önce de böyleydi. akp devraldığı düzenin üstüne oturup aynen devam ettirdi. iyileştirmek için bir şey yapmadı; yapması de pek mümkün değildi zaten.

o yüzden hep diyorum: gelişmekte olan ülkeler için demokrasi ve çok partili rejim zehirlidir. bu kategori için en uygun rejim, liberal prensipleri ve gerçek bir serbest piyasa ekonomisi modelini benimsemiş tek parti yönetimidir. eğer tek parti, sosyalist ve devletçi olursa ülke yine batar.

derdimizin devası, kamunun küçültülmesidir. devlet şimdikinin üçte biri kadar küçültülmelidir. bu da ne demek biliyor musunuz? her üç kamu görevlisinden ikisinin işine son vermek demek...orduyu, polisi, jandarmayı ufaltmak ve makul ölçülere indirmek demek...

var mı bunu yapabilecek babayiğit?

yok.

ne akp ne de başka partiler asla buna cüret edemezler.

eğer muhalif bir parti iktidara geçecek olursa o da aynı ganimet politikasını izlemekle yetinecektir.

bu düzen böyle gelmiş böyle gider.

gariban vatandaş süründüğüyle kalır.

umarım bir gün bir hz. ömer gelir de çanınıza ot tıkar, be hey zalim büyükbaşlar.

zulmünüzde boğulun.
  • 2800 brüt maaş vergiler düştükten sonra 2350'ye iniyor, taban prim 1450 lira brüt vergileri düşünce 1100 liraya geliyor, aldığım yemek parası 575 lira brüt vergileri düşünce 415 lira hesabıma yatıyor. ben aylık 960 lira vergi ödüyorum fazladan devlete bunu benden almasanız gider harcar yada birikim yaparım az para mı olum 960 lira? şu an cebime 960 lira koysanız ne yapacağımı bilemem o derece büyük para benim için.

siz vergi üstüne vergi getirdikçe bizler h a r c a y a m ı y o r u z.
  • normal kıçıkırık bir işçinin kasım ayında maaşından kesilen vergiyi belki bir kuyumcu veya fabrikatör 1 yılda ödemiyor.yıllık 3,5 milyon euro kazanan sanatçılar ve futbolculardan zaten hiç vergi kesilmiyor. gayet adil bir vergi sistemi yapmışsınız ne diye ezber bozduruyorsunuz anlamadımki?şimdi bu futbolcu tayfası biz geçinemiyoruz,hayat şartları çok pahalı,devlet bizi geçindirsin bizim borçlarımızı ödesin falan diye ağlaşırsa ne yaparız?durduk yere eşşeğin aklına karpuz kabuğu getirmek tam da bu durumlara uygun bir ata sözüdür.
  • beyaz yakalı olarak götümüze giren şemsiyeyi açmaya yemin ettiklerini anlıyorum ben bundan.

malumun ilanı olan açıklamadır yani bana göre.
  • artık tavana yayılması gereken adaletsiz vergi açıklaması.
hesabın var mı? giriş yap