• dünya üstünde yaşayan en yetenekli aktör. her filminde hem görünüş, hem ifade, hem de duruş olarak bambaşka bir karaktere bürünüyor. tamam, kabul ediyorum, iflah olmaz bir japon [sineması, insanı, lisanı] delisiyim ama bu ahkâmı bu kadar rahatlıkla kesebilmemin net bir nedeni var:

as good as it gets'de jack nicholson'ın canlandırdığı melvin udall karakterini gözünüzün önüne getirin. ne yapıyordu orada bizim jackie boy? ocd [obsessive compulsive disorder]'den muzdarip insanlarda sıklık ve yoğunlukla görülen özellikleri canlandırmaya "çalışıyordu". her zamanki gibi, o tuhaf şekilli kaşlarını kaldırması ve yine kendine özgü, suratında bir maske gibi duran pis sırıtışıyla.

anahtar kelime burada: "canlandırmaya çalışmak".

jack nicholson, al pacino, robert de niro gibi bir dönemin büyük aktörleri uzunca bir süredir kendilerini tekrarlamaktan; işin kötüsü artık "kendilerini oynamaktan" başka bir şey yapmıyorlar. marlon brando'nun [may he rest in peace] büyüklüğü buradan geliyordu belki. kendini tekrarlamamasından, zamanında zirveyi bırakmayı bilmesinden.

akira kurosawa, toshirô mifune'yle çalışmaktan vazgeçmesinin nedenini, aktörün artık "kendini oynuyor oluşu" diye açıklamıştı.

tadanobu asano'nun; tayland'lı yönetmen pen ek ratanaruang'ın ruang rak noi nid mahasan'ında [a.k.a. chikyuu de saigo no futari] canlandırdığı kenji karakterini görmelisiniz. intihar eğilimli ve ocd'den muzdarip bir insanı oynamıyor. intihar eğilimli ve ocd'li kenji oluyor.

tıpkı, koroshiya 1'de kakihara'ya; zatôichi'de hattori genosuke'ye; survive style 5+'da aman'a; mongol'da temuçin'e dönüştüğü gibi.

tadanobu asano'nun en büyük hayranlarından biriyim. ömrüm oldukça ve o filmlerde oynamaya devam ettiği sürece takipçisi olacağım.

arigatoo gozaimashita asano-sama!

http://goddess-artemis.com/…nde-tadanobu-asano.html
  • kızılderili kanı taşıyan bir japon olmasından mütevellit oldukça farklı bir görüntüsü vardır. severiz kendisini, ekrana yakışır. yakışıklılığı ve sevimliliği ile eriyen kadınlar bunu büyük aktör olmayla karıştırırlar. çok sık gözlenen bir sendromdur. brad pitt ile kıyaslanabilir ama toshiro mifune veya henry fonda gibilerin liginde değildir.
  • mongol filminin senaryosunun akımdan ayrı oluşu yanısıra, gösterdiği performansı ile tarihte aslında tamamen farklı anlatılan moğol hükümdarı cengiz hana yeni bir boyut kazandırmıştır. filmde insan ister istemez cengiz hana sempati duyuyor, yoksa cengiz han kılığında tadanobu asanoya mı desek. . .
  • bilimum önemli japon filminde görünen, yetmedi tayland senin, tayvan benim, diğer asyalı yönetmenlerin filmlerine taşıp çok çalışan hoş insan. onun oynamadığı japon filmine japon filmi denmeyecek yakın gelecekte.
  • last life in the universe gibi belki de dunyanin en guzel filmlerinden birinde oynamis, dedesi amerikali olmasindan dolayi alisilagelmis japon karakteristiklerinden farkli bir yuze sahip guzeller guzeli erkek. kendisine asigim. ama o bunu bilmiyor ve beni aldatti ve picnic deki rol arkadasi chara'yla evlendi. electric warrior'da elektrik carpmis gitaristti, zatoichi'de soguk ve hissiz samurai, last life in the universe'de ise belki de en basarili rolunu oynadi intiharin esiginde monoton hayatindan bikmis bir obsessive compulsive olarak. kucukken ailesine parasal olarak destek olmak yuzunden punk rock gurubunu birakip sinema aktorlugune basladi ve simdi japonya'nin en unlu aktoru. 14 yasinda babasi ilk defa elinden tutup film secmelerine goturdugunde diger cocuklarin kendilerini komik gostericek sekilde rezil oyunculuklari karsisinda kendisini de bu rezalete ortak etmemek icin naturel ve normal bir oyunculuk sahnelemeyi tercih etmis ve hala bu sekilde bir oyunculuk performansi surduren soguk ve cogu zaman ifadesiz yuzuyle seyircisini daha da cok etkileyen asik suratli soguk prens. dunyanin en guzel adamlarindan biri
  • nagisa oshima'nın gohatto'su ile tanımıştım kendisini. oyunculuk anlamında çok başarılı. görselliği oyunculuğunun üstüne çıkmıyor o derece..
  • çok iyi aktör. shogun dizisinde oynadığı kashigi yabushige karakteri tam dayaklık bir kaypak olsa da bu adam o kadar hakkıyla oynuyor ki karakterin tüm şerefsizliğine rağmen sevilesi komik biri olabiliyor. herkesin hayatında olan bir yabushige karakteri vardır, bu rol sayesinde bu insanlara gıcık olmak yerine artık gülüyorum biraz.*
  • 27 kasım 1973 yokohama kanagawa doğumlu japon aktör.

günümüz japon sinemasının en önemli aktörlerinden biri. (belki de en önemlisi.) johnny depp ile toshiro mifune karışımı olarak tarif edildiğini öğrendiğimde bu güzel adam bundan daha güzel anlatılamaz dedim kendi kendime.
  • hastasiyim.
hesabın var mı? giriş yap