• 20. yüzyılda yazıldığı güftesinden de belli olan segâh makamında sofyan vuruşlu bir marştır. zafer marşı adıyla yazılmış ama tarihi çevir marşı olarak akıllarda kalmıştır.
    bestekârı cemal cümbüştür. güftekârı bilinmemektedir.
    google'dan arattırıldığında hamaset meraklısı olup bu marşı alıntılayan ama sözlerini kimin yazdığını bir an bile merak etmeyen yüzlerce site bulunabilir.

ingilizcesi için (bkz: bid time return)
  • şimdi radyoda çalıyordu. öncede dinlemişimdir muhakkak. bir garip hissttirdi şimdi beni. garip işte ağlatti filan. tekrar edip duruyorum yenilmişlikle ve özlemle; kaç haçlı sefer göğsümüze çarpınca kesildi... ne bileyim, bir yerlerde yaşıyor hala o yiğitler. çıkıp dünyaya nizam salacaklar bir gün elbet. allah hakim ve rahim'dir.
  • doğru sözleri;

tarihi çevir, nal sesi kısrak sesi bunlar
    delmiş roma'nın kalbini mızrak gibi hun'lar

göktürkler, uygurlar, oğuzlar, peçenekler
    türk'ün yüce tarihine binbir zafer ekler

dünya atının nalları altında ezildi
    kaç haçlı sefer göğsüne çarpınca kesildi

bir gün gemiler dağlara tırmandı denizden
    kudret ve zafer bizlere miras dedemizden.

şeklinde olan mehter marşı.
  • güzel tarihimizi bize kısa bir özet geçer, hatırlatır atalarımızın kimler olduğunu.
  • beni başka dünyaların alıp götüren marş.

özellikle son kısmını düşünce bugünümüze üzülüyorum...

"dünya atının nalları altında ezildi,
    kaç haçlı seferi göğsüne çarpınca kesildi,
    bir gün gemiler dağlara tırmandı denizden,
    kudret ve zafer bizlere miras dedemizden."

https://www.youtube.com/watch?v=vkhsdjwaqz0
  • oğuzhan uğur da istanbul mehteran ile söylemiş bu marşı, güzel olmuş.
  • mehteran marşlarının hepsi güzel ve derin manalar içermektedir. (belki bu saatte dinliyor oluşumdan da olabilir) beni en çok gururlandıran, heyecanlandıran mehter marşlarından birisidir*
  • mehteran marşları arasında ayrı bir yere sahiptir. bilindiği üzere mehteran marşları osmanlı'yı öven veya anımsatan marşlardır evet bu marşta da osmanlı var, yok değil tabi ama başlangıcı orta asya türk tarihine götürülerek güzel üstü bir marş olmuştur.

" tarihi çevir, nal sesi, kısrak sesi bunlar,
    delmiş roma'nın kalbini mızrak gibi hunlar.
    göktürkler, uygurlar, oğuzlar, peçenekler,
    türk'ün yüce tarihine bin bir zafer ekler.... "
  • barbaros hayreddin marşından sonra (şüphesiz beşiktaşta yaşamış olma hissiyatından) en sevdiğim mehter marşı. bir marşın sözleri bu kadar şahane olabilir mi, adeta alıp o zamanlara uçuruyor.
  • gafil ne bilir'in yeri ayrı olsa da insanın göğsünü kabartmaya devam etmektedir.
hesabın var mı? giriş yap