• benzin neden pahali, neden ek vergiler var, aha kopru otoyol yine kitledi gibi sorulara cevap olabilecek, yurdum politikacilarinin "oy" olayina dogru orantili gordukleri hadise
  • ''1 liralık tütününe 5, 2 liralık buğdayına 15 veriyorum yeter ki sen de bana oy ver'' felsefesinin allanmış pullanmış hali
    (bkz: subvansiyon)
  • devlet neye destek olabiliyor ki tarıma destek olacakmış diye serzenişte bulundurtan başlık. ayrıca destek taban fiyat-tavan fiyat uygulamakla olmaz, destekleyeceksen ürün kalitesini arttırıcı araştırmaları destekle, tohumları ıslah et, çiftçiyi eğit vs vs vs diye de ekleten baslık.
  • 2006 tarihli tarım kanunu. metnin 21’inci maddesi tarımsal desteklerin finansmanı konusunu ele alıyor. bu maddede “tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamaz” ifadesine yer veriliyor.

gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı’nın 2018 yılı bütçesinin 14 milyar 514 milyon lirası tarımsal desteklere ayrılmıştır. 2017 sonu itibariyle gsyh’sini 3 trilyon 104 milyar 907 milyon liraya çıkaran türkiye’de, tarım kanunu’na göre sağlanması gereken asgari destek tutarı 30 milyar 104 milyon lirayken, 2018 yılında bu tutarın yarısından az bir destek sağlanacağı görülüyor.

detay: http://dogrulukpayi.com/…vlet-bu-ciftciye-borcludur
  • (bkz: #115244085)
hesabın var mı? giriş yap