• genelde her avrupa ülkesinde uygulanan hede.
    check in yaptırmadan önce damgalatırsınız, check inden sonra paranızı trink elinize sayarlar ve siz de freeshopta bitirirsiniz bi güzel.
  • eğer alışveriş yaptığınız ülkeye geri dönecekseniz, gümrükte sadece faturayı damgalatıp, geri döndüğünüzde bu damgalanmış faturayı, ürünü aldığınız mağazaya verirseniz 20 euro daha fazla alabilirsiniz. yani illa ki gümrükten para alınacak diye bir şey yok.

not: belirttiğim rakam almanya için geçerli, diğer ülkelerde nasıldır bilemiyorum.
  • genelde havalimanlarının en ücra köşelerinde olan ofislerden yapılan işlemlerle, yaptığınız alışverişin vergisinin sanıyorum bir kısmını geri alabilmenizi sağlayan uygulama.

ancak şunlara amman diyeyim dikkat:

- alışverişi yaparken tax free belgesi almayı unutmayın

- havalimanına erken gidin. çünkü tax free ofisnin bulmak zor, bulunca da önündeki sıra gözünüzü korkutacaktır.

- tax free ofisine giderken satın aldığınız şeyi yanınıza alın. valizde falan kalmasın yani. soruyorlar. (en azından bana sordular)

- önce sıra bekleyeceksiniz. sonra işlem sırası size gelecek. tax free işleminin iki yolu var. birincisi bir belge/makbuz/fiş alıp bankaya ödemenizi almak üzere gitmek. zamanınız olsun bunu yapmaya, kendinizi ona göre ayarlayın. bankada da sıra olabilir. ikincisi kredi kartınıza iade. havaalanında bankayla falan uğraşmamak için iyi bir alternatif. ama kartınıza iade etmezlerse ne olur bilemiyorum. iade süresi 5 hafta. 3 hafta geçti hala iade etmediler benimkini.

edit: bir ay içinde kredi kartıma yatırdılar sağolsunlar. tüm tax free emekçilerine selam ediyoruz...
  • "vergi iadesi" anlamındaki kavram.

hızlıca ve kolayca anlaşılması için "vergi" nin ne olduğuyla başlayalım. vergi, "vatandaş olarak devletten hizmet aldığınız ülkede, yapmış olduğunuz iş-alışveriş gibi mali (ekonomik) işlemlerde, devletin kullanımına sunulmak üzere (ve devletin siz sevgili vatandaşına hizmet etmesi amacıyla) faturaya eklenen ve sizden alınan meblağ"dır.

yani misal gidip ekmek alıcaksınız, ekmeğin asıl değeri 80 kuruştur, 20 kuruş da vergi kesilir ve siz ekmeğe "vergi dahil" 1 lira ödersiniz. sizin açınızdan ekmek 1 liradır.

ama aslen 1 lira değildir, 80 kuruştur, geriye kalan 20 kuruş "alışveriş yaptığınız ülkenin devletine gönderilir". (önemli nokta zaten burası)

şimdi gelelim "tax free" / "tax refund" meselesine. siz tc vatandaşı olarak yurtdışına gidip alışveriş yaptıgınızda, mağazada "aa siz bu ülkenin vatandaşı değilsiniz, sizden vergi almayalım biz" demezler, diyemezler. vergiler, faturaya otomatik olarak eklenirler. e ama ben tc vatandaşı olarak yurtdışındaki bir devlete niye vergi vereyim ki? bana hizmet vermeyen bir devlete durduk yere niye vergi vereyim? işte bu noktada tax free devreye girer yani vergi iadesi.

yurt dışında alışveriş yaptınız, ekmek aldınız. ekmeğe 1 lira para ödediniz ama biliyorsunuz ki bunun içinde oranın devletine gidecek olan bir vergi meblağı var ve siz o vergi meblağını geri istiyorsunuz. bu durumda alışveriş yaptınız mağazaya diyorsunuz ki:

ben yurtdışından geldim aha buyrun pasaportum, bana bu alışveriş işlemi için vergi iadesi (tax free) belgeleri hazırlar mısınız?

bu hazırlanan tax free belgeleri ve almış oldugunuz ürün ile birlikte (bu örnekte ekmek almış olduk, ama gerçek hayatta ekmekten vergi iadesi alamazsınız, yok öyle birşey, abartmayın)

"o ülkeden çıkmadan önce" gümrük işlemleri bürosuna (customs office) gidip, beyan ediyorsunuz, diyorsunuz ki:

ben bi halt yedım sızın ulkenızden alışveriş yaptım ve aha elimdeki belgede yazan meblag kadar devletinize vergi gitti, faturam burda, aldıgım ürün de burada bakın, şu belgeleri onaylayın da, ben de vergi iadesi kuyruguna girip verdiğim vergiyi geri alayım. (bu gümrük onayı zaruridir, kaçınılmazdır, onay almadığınız takdirde vergi iadesi mümkün değildir)

bunların tamamı siz henuz daha o ulkenın içindeyken oluyor!!! o ülkeden dışarı cıktıktan sonra o gümrük onayını alamazsınız. havalimanındaysanız ve pasaport kontrolunden geçtiyseniz, o ulke sınırı dışına cıkmış sayılırsınız, gumruk arkanızda kaldı, geçmiş olsun.

şimdi temele geri dönelim. tax free almak istiyorsanız şunları sağlamalısınız:

1) geçerli bir pasaportunuz olmalı
    2) yurt dışından alışveriş yapıyor olmalısınız
    3) alışveriş yaptıgınız yer size tax free belgeleri sağlayabiliyor olmalı.
    4) alışveriş yaptığınız ürünlerin toplam meblağı, o mağaza için gerekli minimum alışveriş tutarının üzerinde olmalı. (misal, x mağazasından tax free alabilmek için en az 80 euroluk alışveriş yapmak gerekliyken, y&y mağazasında en az 150 euroluk alışveriş yapmanız gerekiyor olabilir. bu eşik değeri bildiğim kadarıyla devlet tarafından belirleniyor, pazarlık ederek değiştiremezsiniz)

5) alışveriş yaptığınızda ödeme sırasında tax free belgeleri isteyip doldurtun. bazı kısımları siz dolduruyor olabilirsiniz.
    6) o ülkeden dışarı çıkmadan önce gümrük memurundan onay alın. (bunun için hem alışveriş faturasını, hem ürünü hem de tax free belgelerini isteyecekler)

bunları yaptıktan sonra, pasaport kontrolunden gönül rahatlığıyla gecebilirsiniz. paranızı, vergi iadesi gişelerinden alabileceğiniz gibi, çıkış yaptıgınız yerde bu tür bir gişe/büro yoksa, posta yoluyla göndererek de paranın kredi kartınıza gönderilmesini sağlayabılırsınız.

cevabı hayır olan sorular:

1) yurtdışından sipariş verdim, tax free alabilir miyim? hayır
    2) dhl le geliyor, fedex le geliyor, uçarak geliyor kaçarak geliyor. hayır, tax free alamazsınız.

s: + e nasıl olucak?

c: - çok basit canım kardeşim, yurt dışına sen gitmiş olucaksın, faturayı bizzat sen, yurt dışında kanlı canlı ellerinle tutup vergi iadesi formu ve gümrük onayı alacaksın. başka yolu yoook.

s: + arkadaşım yurtdışından geliyor, ona sipariş verdiydim ben o zaman olmaz mı?
    c: - o zaman arkadaşın yapıcak tüm bunları ve vergi iadesi alacak sen değil.

s: + ha tamam o zaman :)

birşey değil.
  • candır, canandır, yurtdışında parası biten adamın, duty free mağazalarında harcayacağı cep harçlığını çıkartmasını sağlar.

elektronik alışverişlerini yurtdışından yapan biri için, ekstradan %10'luk bir kar daha sağlar.

2008 yazında, ispanya'dan 400 € ya aldığım playstation 3'ten bu tax free sayesinde ekstradan 40 € daha kazanmış oldum.
  • avrupa birliği ülkelerinden alınan ürünler için tam anlamıyla "free" olmayan hede.soyleki; an itibariyle almanya'dan yapmıs oldugum iki adet alısverişimin tax free çekleri elimde durmaktadır.bir tanesinde ürüne ödediğim tutar 43 euro iken çekte geri alacağım tutar 3 euro yazmakta.diğerinde ürüne ödediğim tutar 489 euro iken geri alabileceğim vergi tutarım 54 euro yazmakta.bu rakamlar iki ürünün de vergi oranı olan %19 un altında.yani verdiğimiz verginin belli bir kısmını geri alabiliyoruz.

ayrıca tatil amaçlı gittiğiniz ülkenin herhangi bir internet sitesinden alışveriş yaptığınızda da vergi iadesi almanız mumkunmus.şöyle ki; amazon.de ye almanya'da turist oldugumu ve bu sure içinde onların sitesinden alışveriş yaparsam vergimi iade alıp alamayacagimi sordum.cevabı aynen iletiyorum;

dear customer

thank you for contacting amazon.de.

there are two different ways to have the vat refunded for exported goods that you have bought from amazon.de:

1. you may want to contact the local global refund office in the exporting country. global refund offices can be found in all major airports and at borders.

as we are registered with global refund, you will get you vat back directly at the global refund office, subject to the global refund terms & conditions. you will not need a tax free cheque to get the refund. however, you need your export declared by the customs.

2. alternatively, we will be happy to refund all the vat you were charged for your order (order number see subject line).

for legal reasons we are required to ask you to furnish proof

- that your residence is outside the european union
    - that the items you purchased from us have been declared
    at the customs

please send these two documents together with the original invoice to:

amazon.de
    zahlungsangelegenheiten
    im gewerbepark d 55
    93059 regensburg

after having received your mail, we will transfer the respective vat to your credit card account.

we will keep the original invoice and the confirmation for our records. if you need a copy of your invoices, please tell us the respective order numbers and we will send you the copies.

unfortunately, we cannot provide a vat-free order form, therefore the procedure is a different one:

when you provide us with evidence that you have exported the item, we will initiate the refund to your account.

we are sorry if this should cause any inconvenience.

please note: if you have not purchased the items directly from amazon.de but from a third-party seller, please contact the seller for all vat requests. transactions on marketplace or from a merchant are strictly between the buyer and a third-party seller. please see your payslip/invoice for seller details.
    ...
  • fransa'dan 629 €'ya aldığım iphone 4'ün bana 550 €'a gelmesini sağlayan güzel sistem.

olay şöyle gerçekleşiyor efendim. apple store'dan aldığınız tax free belgesini havalimanındaki ya da şehir merkezindeki refund bürosuna götürüyorsunuz. havalimanında koşuşturup stres yapmamak için şehir içindeki büroları kullanmak daha mantıklı. paris için lafayette mağzasının içinde bu ofislerden bi tane var. gidip paranızı alabilirsiniz. parayı alırken iki yol var. isterseniz iadenizi nakit alabilirsiniz. bu durumda alacağınız tutardan 2 ya da 3 €'luk bir kesinti yapıyorlar. diğer yol ise kredi kartınıza ödeme yapılmasını isteyebilirsiniz ki bu durumda kesinti olmuyor. ayrıca ister nakit ister kredi kartı tercih edin farketmeksizin sizden geçerli bir kredi kartı alıp 1 €'luk provizyon alıyorlar.

işlemler bu kadarla sınırlı kalmıyor yalnız. ohh paramı aldım misler gibi, duty free'de yerim bunu ben diye düşünür ve prosedürü tamamlamazsanız bir ay sonra aldığınız iadenin kredi kartınızdan çekildiğini görüp, koca bir hasssskktttt....rrr çekebilirsiniz. işte böyle birşeyle karşılaşmamak için refund ofisinde size verilen belgeyi havalimanı gümrüğünde damgalatarak, en yakındaki posta kutusuna atmayı unutmayınız.
  • yeni haberder olup denedigim canavar sistem. %100 calisiyor.

agustos ayinin basinda italya'daki bir elektronik magazasindan bir adet samsung telefon aldim. fiyati 269 euro idi. alirken kasada tax free belgesi istedim. verdikleri fatura tarzi belgeye magazadaki kasiyer magazanin adinin bulundugu bir kaşe basti ve gumrukte bunu onaylattiktan sonraki 3 ay icinde geri getirmemi istedi.

turkiye'ye donecegim gun havaalaninda gumrukte istedigi damgayi o verdigi faturaya bastirdim ve baska birsey yapmadan turkiye'ye geldim. italya'ya tekrar donunce o magazaya gidip damgalanan vergiyi verdim ve daha onceden odemis oldugum vergiyi geri verdiler.

italya'da vergi %20. 269 euroluk bir urunun vergisiz hali yaklasik 224 euro. yani aradaki 45 euroluk fark bu islemden sonraki odenen tutar.

bazi ulkelerden ayrilirken alinan urunu gostermek gerekiyor mu bilmiyorum ama italya'nin venedik marco polo havaalani'ndan ayrilirken "hele bi goster bakam ne aldin yegen" diyen falan olmadi.

ayrica tax freeden yararlanmak icin urunun cikis tarihinden onceki 3 ay icinde alinmis olmasi gerekmekte oldugunu da hatirlatalim.
  • bildiğim kadarıyla işleyiş şöyledir;

tax free işi yapan firma kendi adı geçen faturalar bastırır ve bu faturaları anlaşmalı olduğu mağazalara gönderir. müşteri mağazaya gelip alışveriş yaptığında talep ettiği takdirde bu fatura kişi adına kesilir. tekrar yurt dışına çıkacağı zaman faturasıyla birlikte gümrüğe gider onaylatır ve havaalanındaki firma ofisinden (mesela ahl'de global blue ofisi) faturayı gösterip vergi iadesini alır.

tax free işi yapan firma da her faturanın vergi iadesi tutarından belli bir komisyon alır. az bir rakam gibi görünse de bu tip firmalar sağlam para kazanmaktadırlar.
  • tax free ile işlem yapılan faturadan vergi iadesini almak için havaalanına/gümrüğe gitmenize aslında gerek yok. pek çok alışveriş merkezinde tax free masaları var. ödediğiniz vergiyi o masalardaki görevlilerden temin edebilir, havaalanında işkencelere maruz kalmayabilirisiniz. gerçekten güzel bir şey.
hesabın var mı? giriş yap