şükela:  tümü | bugün
 • film ekiminde izlediğim iran yapımı animasyon film.
  bu tarz filmlerde hep olduğu gibi boğazımda bir yumruyla izledim bu filmi. aslında konu şeriat toplumunda erkeğin iğrençliği, kadının çaresizliği. çok uzak olduğumuz bişey değil yani. ne de olsa bizim ülkemizde de özellikle doğu toplumunda kadınlar istemedikleri hayatları yaşamaya zorlanıyorlar.
  film biraz göze sokuyordu, fazlaca mesaj kaygısı vardı ama haksızdı diyemem. baskı altında kalmış kapalı toplumlarda ahlaksızlığın çok daha iğrenç bir boyut aldığı da gayet güzel işlenmiş.
  şeriat toplumları ile ilgili kitapları okurken, filmleri izlerken genelde kadın karakterlerle empati yapıyorum. ben olsam napardım?
  ben olsam bir yolunu bulup kaçmayı denerdim. gerekirse kaçarken ölürdüm. kaçamıyorsam da intihar ederdim herhalde.
  dışarda bambaşka ve özgür bir dünya olduğunu bilirken bütün bunlara tahammül etmek çok zor.
 • irandaki cinsel tabuları ele alıyor film. insanda bir sarmalın, kısır döngünün içine düşmüş hissi veriyor film ama sıkıcı değildi,nasıl bittiğini anlamadım bile. konular iyi işlenmiş. 'herkes aynı bokun farklı rengi, toplumsal ahlâkınız bir işe yaramıyor' diyor kısaca...
  not: anlatım bozukluğu düzeltme
 • iranın cinsellik tabusunu ve yasaklarını vurgulayan bir film bunun yanında hukuk, adalet sisteminin de bir halt olmadığını iyi anlatmış sayılır. toplumun ikiyüzlülüğü mide bulandırıcı. doğrusu filmde bize uzak olmayan şeyler de mevcut.* kadın olmanın zorluğu ve çilesinin yanında erkeğin güçlü ve başına buyrukluğu iç daraltıcı.
  coğrafya kader midir ya da kader coğrafya mıdır bilinmez ama doğulan yer her neresiyse ve bu kaderse isyan ettirir bazen. baskının ve yazılı/yazısız kuralların insan doğasını yerle bir etmesi kaçınılmaz bir sondur.
  ama bir çocuk her zaman her yerde çocuktur.

  film rotoskop tekniğiyle çekilmiş. gerçek oyuncular kullanılmış hatta göze çarpan bir arash marandi var (bkz: a girl walks home alone at night)'tan bilirsiniz.
 • "fotoğraf ne için olacaktı?"

  iran'daki dört insanın fotoğrafını çeken film. bunu yaparken tümden memleketin de fotoğrafını çekiyor tabii. iran'la ilgili filmler boğuyor arkadaş beni. orada yaşayanları düşünemiyorum. sen kendi ülkene bak denebilir. doğru, burası da gayet boğucu.

  neyse, izlenesi film.