• kamil koç denen firma yüzünden tanışmak zorunda kaldığım rezil otobüs. bu araçtan bırakın uzun yolu şehir içi servis aracı bile olmaz. boyunuz 1.50 (evet yuz elli santimetre) üstündeyse kesinlikle tercih etmeyiniz.

allah aşkına bu nedir?
    http://imgur.com/x8g32sd

birde 13 saatlik istanbul-ordu seferine koymuslar.

edit: ben bu entryi girdikten 10 dakika sonra nasıl olduysa aracın motoruna 20'lik inşaat demiri girdi, motor dağıldı. atasehir'de kaldık. gazabımdan korkun.
  • 2+1 koltuk düzeninde piyasayı ele geçirdiler diyebilirim. sayıca, rakipleri olan man fortuna veya man lion's coach, neoplan tourliner ve mercedes tourismo'dan çok daha fazlalar.

öte yandan direksiyon simidi ile vitesin bulunduğu bölümün estetikten yoksun olduğunu belirtmekte yarar var.

camlarının da filmli olduğunu görüyoruz, yolcuyu uğurlarken dışarıdan hiçbir şey de görülmüyor.
  • temsa'nın en sonunda olmuş denilebilecek otobüsüdür. zira temsa, maraton & prenses serilerinden beri hiç bir otobüsünü piyasada tutturamıyordu. ancak yeni safir ile bunu başardı. pamukkale'den, kamil koç'a kadar turizm şirketlerinin çoğunda aktif olarak kullanılıyor. kanımca neoplanların hepsinden de rahat.
  • özellikle koltukları hem rahat hem de ince bundan kelli diz mesafesini de iyileştirmişler. man* ve mercedes*lerin koltuklarından çok daha başarılı olmuş. mercedes de şu aralar benchmark yapıyoz ayağına temsanın koltuklarında tersine mühendislik yapıyordur, gelecek sene çok güzel koltuklar geliştirdik deyi satarlar.
  • temsa batmazsa belki basarili bir alternatif olabilir ama muthis yonetimi ve sabanci grup icindeki uvey evlat muamelesinden kurtulmasi lazim. onca yatirimi, girisimi her seyi yalan oldu. yan sanayi ussu noldu, arge merkezi noldu? bu girisimlerin devami gelmezse basit bir montaj atolyesinden oteye gecemeyiz, he arac evet iyi ama satis sonrasi vs ne olacak? neyse ya basarili olur insallah.
  • gerçekten şu sözlük şahane bir bilgi kaynağı. son zamanlarda çoğalan saçma sapan yazarları saymazsak inanılmaz bir yer. baksana yahu otobüsün motor gücüyle ilgili bilgi veren yazar var. sivilde otobüs şoförü de olabilir, firma sahibi de...
  • ses yalıtımı denen olguyla uzaktan yakından alakası olmayan, motor kucağınızda gidiyormuş gibi gürültülü, koltukları rahatsız, her şeyiyle yolcu düşmanı bir otobüstür safir.

ama mantar gibi de türemiştir. sebeplerinden biri çok ucuz olmasıdır ancak en önemli sebebi 13 metrelik 41+1 kişilik bir araç oluşundandır. bu yüzden otobüsçüye getirisi çoktur. ancak bugünlerde haberi çıkan 13 metrelik man lion's coach ve neoplan tourliner piyasaya indiği an safir'den daha makul opsiyon olmaları kuvvetle muhtemel çünkü man'ın son motoru mazotu bildiğin kokluyor.
  • şimdiye kadar yalnızca elazığ havaalanı ile hozat garajı arasında birkaç kez bindiğim otobüs modeli.

185 boyundaki bendeniz için çok da rahatsız edici değil gibi geldi ama yukarıda yazılanları okuyunca, ana bacı sövse miydim acaba, dedim. iyi otobüs yav, ben bir yamuğunu görmedim. motoru da sessiz gibiydi, ya da uçaktan sonra binince sessizmiş gibi geldi herhalde. emin olamadım. neyse, ben yine de söveyim. gavat bir otobüs, şerefsiz, göt.
  • temsa nın üçüncü neslini çıkardığı otobüs modeli. ilk kez 2000 yılında çıkan safir 1 2009 yılına kadar üretildi. sütrak marka klimasıyla güzel soğutma yapar. bu araçların motoru mıtsubishiydi. rampası zayıf ama düz yolda fena giderdi. retarder kolu aşağı doğru değil yukarı doğru çalışır. şoför yatma yeri çok dar bir otobüs. rakibi 403 ün gölgesinde kaldı ve genelde nevşehir, antalya gibi illerde turist taşımacılığında kullanıldı. 2009 yılında temsa tamamen yenileyerek safir 2 yi piyasaya sundu. bu kez mitsubishi yerine daf marka motor kullanıldı. cazip fiyatı güçlü motoru ve fabrika çıkış 2+1 koltuk sayesinde piyasada çok tuttu safir 2. dahası temsa bu otobüsü 13 metre olarak da piyasaya sundu ve çoğu firmanın filosunda yerini aldı. safir 2 de temsa 2012 den itibaren zh as tronic otomatik 12 ileri şanzımanda sundu. 2015 yılında safir 3 piyasaya sürüldü. bu kez dafın 435 hp motoru kullanıldı. euro 6 motor normuna geçildi. cazip fiyatı ve fabrika çıkışı 2 +1 41 kişilik koltuk dizilimi ile yine piyasaya güzel giriş yaptı. bu arabanın sıkıntısı bakım maliyeti. parçası pahalı. ve ustası belli yerlerde var. 2nci el piyasası mb tourismo dan dolayı biraz düşük.
  • 2012 modeli olanın diz mesafesi mükemmeldir.ön taraftaki teyze koltuğu sonun kadar yatırsa bile geniş geniş gidersiniz.
hesabın var mı? giriş yap