şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
 • (bkz: george tenet)
 • ing. bir teori ya da inancın dayandığı ana ilke.
 • glen alvelais ve gene hoglanin yeni projesi. gruptaki diger muzisyenler: rob urbinati (sacrifice), stu carruthers (grip inc.), jed simon.
  tarz olarak florida deathi yapiyorlar. glen alvelaisden forbidden daki sololardan beklemek hata olur cunku birakin soloyu, gitarlar bile tam duyulmuyor. tek kayitlari 2003 te cikardiklari demolari. demo icin:
  http://www.tenetforce.com/…s/index.php?showtopic=28
 • 2009'da sovereign adında albüm çıkarmış olan grup. albümde steve souza gırtlak paralar. dublin death patrol'dan bu yana özlemişizdir. ama sene 2012 oldu, gene özledik (tam bu cümleyi bitirince araştırdım, hatriot diye bir gruba başlamış).

  bu arada haklarında yazdığım, doğru dürüst biyerde yayınlanmayan yazımı buraya yapıştırayım, tenet hakkında kutsal bilgi kaynağı olsun:

  .
  steve souza benim için önemli thrash metal vokalistlerinden. exodus’un kanımca en önemli üç albümüne ses veren souza’nın, oradan ayrılması benim için alışması zor bir durum oldu. yerine gelen çam yarması rob dukes’ü yeni yeni kabullenebiliyorum. bu durum nedeniyle bünye “daha fazla souza!” demek üzere araştırmalara koyuluyor, nereye gitse takip ediyor. dublin death patrol’da kendisini dinledikten sonra souza’ya bir de tenet’te rastlıyoruz.

  acelesi olmayan adam
  aslen 1996 yılında jed simon’ın yan projesi olarak kurulan tenet, albüme nihayet 2009’da kavuşuyor. kanadalı grup strapping young lad’de (syl) gitar çalan simon, 1991’de kurduğu, sonradan syl’nin yanında yan projesi haline gelen zimmers hole’da o dönemde davul çalan steven wheeler ile beraber provalara başlıyorlar. gel zaman git zaman yanlarına grip inc.’den stu carruthers gibi müzisyenler katılıyor. bu dönemde, 1997’de syl testament ile beraber turlarken simon, o zamanlar testament’ta gitar çalan, forbidden’dan tanıdığımız glen alvelais ile tanışıp iyi birer arkadaş oluyorlar. simon’ın kafasındaki yeni proje için beraber çalmaktan bahsediyorlar ancak hem syl’nin, hem de zimmers hole’un yoğun programları nedeniyle tenet bir türlü harekete geçemiyor.

  2007 yılında syl dağılıp zimmers hole, jed simon’ın esas grubu olurken elbette tenet için dar olan vakit oldukça genişliyor. simon, alvelais’yi arayıp “böyle böyle, tekrar var mısın?” diye soruyor, aldığı cevap ise: “varım!”. işte böylece ilk albüm sovereign’in kadrosu da yavaş yavaş oluşuyor: vokalde steve souza (exodus), gitarda glen alvelais (forbidden), basta byron stroud (syl, zimmers hole, fear factory) ve davulda gene hoglan (19 grup var hangisini sayayım!).

  seçmece bunlar!
  işte bu bahsedilen kadroyla 20 temmuz 2009 günü sovereign albümü çıkıyor. albümdeki şarkılar jed simon’ın bunca yılda yazdığı onlarca şarkıdan sadece 9’unu barındırıyor. sözler simon’ın iç dünyasından ilham alıyor, kızgınlık ile yoğruluyor. kendisi için bir tür terapi görevi gören şarkılar, bizim içinse death metal ile thrash metal arasında bir yerlerdeki müziğiyle kulaklarımıza bayram ettiriyor. hele steve souza’nın ekşi sesini özleyenler için bir kutlama şeklinde geçiyor albümdeki 34 dakika. çok kısa değil mi? herhalde jed simon’ın albüme katmadığı diğer besteler içine hiç sinmemiş olacak ki, malzeme bu kadar çokken, ortaya çıkan albüm süresi bu kadar kısa.

  jed simon’ın bir röportajında söylediğine göre albümden sonra turlamaya başlamışlar, ayrıca ikinci albüm için şimdiden beste yazıyorlarmış. yan proje gruplarının büyük çoğunluğu tek albümlük gruplardır, tenet de bunların arasında yer alacak diye korkuyordum. dere görünmeden paça sıvanmaz ama, şimdilik tenet’i “ikinci albümü beklenecek gruplar” arasında sayabiliriz. beklerken tabi en büyük temennimiz, bu yıldızlar kadrosunun bozulmaması. özellikle steve souza ayrılmamalı, adamı hazır yakalamışken bir daha elimizden kaçırmamalıyız!
 • christopher nolan’ın 2020 de gösterime girecek yeni filmi. buralar tonla entry ile dolacağı için ben başlangıcı yapıp çekiliyorum.

  detaylar için bkz

  edit: oyuncu kadrosu farklı ve ümit veriyor, kendi adıma sevdiğim isimler var fakat en ilgi çekici olan uzun seneler sonra nolan’ın müzik ve kurgu için farklı isimler seçmesi. özellikle hans zimmer yerine ludwig göransson ile çalışacak olması nasıl sonuçlar doğuracak bakalım.

  edit 2: fragman da düşmüştür
 • "tenet,” which is being filmed on location across seven countries, is an action epic evolving from the world of international espionage."

  oh la la. yine bir mindfuck film geliyor ki daha azını beklemiyoruz zaten.

  (bkz: in nolan we trust)
 • christopher nolan'ın 2020 yazında vizyona girecek 10.filminin adı
 • christopher nolan'in 17 temmuz 2020'de vizyona girecek olan yeni filminin ismi.
 • yönetmen olarak oldukça başarılı yazar olarak başarısız yönetmen nolan'ın yeni filminin adı.

  bugüne kadar çektiği filmlerin tamamını (dunkirk hariç) kardeşi jonathan nolan yazmıştı. konu olarak hepsi de oldukça başarılı filmlerdi. dunkirk filmi ise teknik anlamda oldukça başarılı olsa da konu itibariyle oldukça zayıftı. bu da filmin, nolan'ın kendi yarattığı standartları yakalayamamasına sebep oldu. jonathan nolan ise abisinden ayrı çalıştığı yapımlarda abisinin aksine daha başarılı bir izlenim yarattı. 73 yapımı terminatör filminin atası westworld filmini, basit bir katil robot yapısından çıkartıp insan-tanrı ilişkisini derinlemesine irdeleyen bir tv yapımına evirdi.

  teknik anlamda mükemmel işler çıkarsa da hikaye yazarlığı konusunda pek başarılı olamayan bir yönetmen christopher nolan. bu filminde de yazar kendisi. dolayısıyla benim beklentim diğer arkadaşlara nazaran daha düşük. yine de nolan bu her şey olabilir.
 • c. nolan'ın yazarlık yaptığı filmleri:

  inception

  interstellar

  following

  cidden ne de zayıfmış adamın kalemi sadsad. üstelik nolan'ın kardeşiyle çalıştığı filmlerde senaryoya/hikayeye hiçbir katkısı olmadığını düşünmek de yalnızca bir hater'ın düşeceği hatadır. dunkirk gibi non-lineer bir hikayeyi boklama garipliğinden bahsetmiyorum bile.

  heyecanla bekliyoruz.
hesabın var mı? giriş yap