şükela:  tümü | bugün
  • eskisi kadra revaçta değildir,hatta kullanılmaması önerilir..çünkü yaralı dokudaki mikrobu öldürürken,dokuyu iyice zedeleme özelliği vardır.
  • 6 - 7 yaslarinda ikide bir dusup sagini solunu parcalayan bir cocugun hayatta en cok korktugu sey.
  • asla yaralara değdirilmemesi gereken, aksine, yaraya çok yakın bir yerden başlayarak gittikçe büyüyen çemberler çizilerek (bkz: arşimet spirali) (bkz: alakaya musakka) sürülmesi gereken sıvı

zira belirtildiği gibi dokualr için zararlıdır. burada amaç, yaraya çevreden mikrop gelmesini bir nebze önlemektir (bkz: ilk yardım) (bkz: sürücü kursu)
  • metin üstündağ'ın, 1.baskısı mayıs 2000'de yapılmış şiir kitabı... parantez yayınları'ndan çıkmıştır...125 sayfadan oluşan bu kitapta toplam 41 şiir vardır*... alışılmışın dışında bir dil ve stilde yazılmıştır...
    kitapta bulunan bir kaç şiir için:

(bkz: beslenme saati/#1711979)
    (bkz: serbest okuma/#1711939)
    (bkz: gırgır/#1711947)
    (bkz: fıkra/#1712002)
  • fransızca teinture d'iode yani boyalı iyot tur aslında bu nesne.
  • met-üst ün tentürdiyot adlı kitabının aynı isimli lokomotif şiiri (eşek)...

ummak öğrenmek
    aydınlanmak
    sevmek direnmek
    beklemek
    değiştirmek

isteyen de kim

zaman aksın
    ömrümüzün
    önünden
    efendi efendi
    tentürdiyot misali

yetişir
  • issiz adaya dusmeden once yanimiza almamiz gereken uc seyden biri..
  • yaralarin iyilesmesini geciktirdigi gerekcesiyle, kullaniminin doktorlar tarafindan tavsiye edilmedigi solusyon. mikroplari oldurdugu dogru olmakla birlikte, yarayi yakarak daha buyutur ve iyilesmesini geciktirir. bu eksi etkisi olmayan betadin kullanimi su aralar daha yaygindir.
  • sodyum tiyosulfat çözeltisi ile lekesi çıkabilen iyot tentürü.
  • eski kışlarda üşütüp aksırık tıksırık olunduğunda, grip başlangıçları hissedildiğinde anneler bu sıvıyı sırtımıza önce diklemesine sonra enlemesine 2-3 santimlik karelerden oluşan satranç tahtası misali sürer sonrada soba yanında ısıtılmış yünlü bir bez parçası ile örter sonrada sıkı sıkı fanilamızı donumuzun içine sokar bi de kocaman öper sonra yatağa gönderirdi.

sabahları iyileşmiş bir şekilde uyanmamda bunun ne payı olabilir bilmiyorum. ama hatırladıkça mutlu oluyorum.