şükela:  tümü | bugün
 • üniterlik ve federelik lalettayin değiştirilebilecek sistemler olmadığı için, cevabı hayır olan sorudur.

  abd birden fazla devletin birleşmesiyle kurulmuştur. birleşenler devlettir. almanya da buna örnektir, isviçre de. seçiş, kuruluş aşamasında gerçekleşmiştir.

  sonradan federasyona dönen bir örnek ben bilmiyorum. ispanya’da yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, belirli demokratik reform paketleriyle yapıldı. federasyona dönüşmek söz konusu olmadı, yalnızca yerelin yetkileri arttı. federasyonlarda yasama meclisi de olur. kanun düzeyinde yasal düzenlemeler getirirler. ispanya’daki bütçe ve çeşitli hizmetler bağlamında otonomi vermekten ibarettir. ispanya’da üniter devlete tehdit halinde reaksiyonu gördük. belediyelere ait iş makinalarının kazdığı hendekleri de gördük. 465 şehit verildi o operasyonlarda.

  bu topraklarda da federasyon tipi bir devlet modeli söz konusu olmadı. sancaklarda bulunan kişiler idarenin vesayetinden ibaretti. imparatorluk, kısa bir dönem hariç her zaman merkeziydi. iktidar merkezden dağılarak yerele iniyordu.

  hem hangi bölge federasyon bileşeni olacak? tarihsel olarak hiçbir idari vasfı olmayan kürdistan diye bir eyalet mi kurulacak? pat diye, tarihte örneği görülmemişken. lazistan mı olacak doğu karadeniz? hiç devlet dışında bir idari erk olmadı ki.

  en yenisi 500 yıl önce elde edilmiş topraklarda, hiçbir tarihsel kökeni olmadan, hiçbir idari yetki taşınmamışken, üniterlik, merkeziyetçilik yüzyıllardır uygulanıyorken, bunu değiştirmek güneş ışınlarının açısını değiştirmekle, sindirim sistemine iyi gelir diye aslana kereviz yedirmekle eşdeğer başarı ihtimalinde olacaktır.

  toplumlar lego seti değildir...

  edit: anlamayanlar var sanırım. bu matematik işlemi gibi bir mesele. bir erk, bir erke gel beraber federasyon kuralım der; federasyon olur. optimus prime’ı bıçakla beşe bölünce voltran olmaz. bütçe gibi konularda kısmi otonomi sağlarsın, belediye meclislerine merkezdeki yetkilerden kısmen verirsin, tamam. ama başlıkta “federal cumhuriyet” deniyorsa, o olmaz. o biz ırak’la, bulgaristan’la birleşirsek olur.
 • devlet ile kürt halkının küs olduğu iddia edilen başlıktır. sırasıyla yazalım.

  - kürt halkının küs olduğu iddiası bölücü itlerin hezeyanıdır. öğretmen, asker, polis, vekil, doktor, mühendis gibi her alanda çalışan, ülkesini seven, mutlu olan kürtleri her şehirde görebilirsiniz. kırsalda yaşayan, devletin bazı hizmetlerinden faydalanamayan kürtlerden fazla türk vardır bu ülkede.

  - katalonya'nın özerkliği konusuna cevap bile vermek istemiyorum. siyasilerin yarısı ispanya'yı terketti diğer yarısı da tutuklu.

  - "koskoca amerika'da" polise molotof atıp "barış" diye bağırdığında kevgire dönersin, apo bayrağının sapını kıçına sokarlar. amerika'nın demokrasisinden önce pkklı itlerin vahşiliğini, caniliğini konuşalım. bu itlerle mi demokrasi yolunda yürüyeceğiz?

  son olarak gerizekalı mısın, terörist misin anlamadım ama bu salak entry'e cevap verdiğim için kendimden tiksindim. lütfen demokratik iran'a siktir olun gidin.
 • bu coğrafyada olamaz. uzun uzun yazmanın gereği ne ki?
 • hepsinden önce insanların iran ya da ispanya da daha mutlu olduğunu düşünmek... ya da isveç, norveç, finlandiya. baudelaire’in nerede değilsem orada iyi olacakmışım gibi gelir sözü toplumsallaşıyor.

  bu konular milyonlarca kez konuşulup tartışılmış ve sonunda ama fedaral yapı bize uygun değil çünkü bütün dünya bizi yalamak istiyor’a bağlanmış, kendi güçsüzlüğümüz başkalarının kötülüğüyle kamufle edilmiştir. federal yapı tıpkı sosyalizm gibi bir zamanlar bir ihtimaldi ve çok güzeldi. fakat artık o çıkışı çoktan kaçırmış otobanda doksanla giden bir otomobiliz. bir sonraki çıkış federal dünya devleti. ayrıntıları törpüleme zamanı. kısaca demek istediğim; kar yağdı bizim köye çiçekleri görülmez, acisi zordur ama sevdalıktan ölünmez.
 • (bkz: iyi denemeydi montaigne)

  #54617789 şu girisinde apoyu ve pkkyı savunmuş bir kürtçü zırvası.

  lan hemen de sil. hemen de sil. bi akıllı sensin amk. ekran görüntüsü diye bir şey var, bildin mi hamido?

  ben bu başlığı açan primatın profilini inceledim. kürdistanla kafayı bozmuş bir amip. öyle ki sırf kürtlere özerklik verdi diye eşcinselleri idam eden iran'a "iran'da özgürlük var." diyecek kadar kafayı sıyırmış: #64808392 ss

  yalayın lan biraz da iran'ı yalayın, bi o kaldıydı kucağına oturmadığınız.
 • hayır. federal çözümün sebebi terör olduğunda, terör haklı bir mücadele yöntemi haline gelir. buna orta doğu ve abd'yi de ekleyin. sonra devam filmini izleyin.

  bunu eyalet (federal) sistemini destekleyen, eyalet sistemi başlığı altına yazan biri olarak yazıyorum. ben bile yani.

  önce o terör hafızalarda eski bir kötü hatıra olarak kalacak. terörü bilmeyen bir seçmen kitlesi oy kullanmaya başlayacak. sonra olur.
 • bu soruya verilecek her "olumlu" yanıt, anadolu'nun kardeş emekçilerini bölme yönünde atılacak adımlara, kapitalist sisteme ve emperyalizmin tarafına yazar. terör de dahil olmak üzere her türlü sorunun çözümü, emekçi sınıfların, bu sorunların esas nedeni olan unsurlara izin vermemesi değil midir? kürt ve türk emekçilerinin milliyetçilik ile birbirlerine düşman edilmeleri ve ayrıştırılmaları kime yarayacaktır? türk ve kürt yoksullarına mı, yoksa onların üzerinden para kazananlara mı?
 • benim bu başlıktan ve entryden anladığım "afrinde işler iyi gitmiyor, çok acilen ajitasyon yapmamız ağlamamız zırlamamız gerek"

  mesela bunun bi sonraki leveli de "kürde bu topraklarda bir evi çok gördüler" tipi provokasyon. bekleyip göreceğiz. çok fazla bekleyeceğimizi de sanmam.
 • ne federal cumhuriyeti ? zırvalamayın.
  ülkeleri federasyonlara bölerek zayıflatmak ve ele geçirmek, emperyalistlerin (başta abd) en temel yöntemidir.
  terörü çözmek istersen hem içerideki, hem dışarıdaki vatan hainlerini temizleyeceksin.
  en kısa yol budur.