şükela:  tümü | bugün soru sor
367 entry daha
 • firmanın müşteriye araba yetiştirememesi iyi bir şeymiş gibi bir algı oluşmuş. kısmen doğru, tabii ki bu oldukça yoğun bir talep olduğunu gösterir ve bu iyi bir şey.

  öte yandan firmanın yeterli kapasitesi olmadığını gösterir ki en son hatırladığım kadarıyla elon musk 7 günde 7000 araba üretiyoruz diye tweet atmıştı ford’un ceo’su da biz 4 saatte 7000 araba üretiyoruz diye bununla daşşak geçmişti.

  diğer bir entaride de söylendiği gibi, teslanın en büyük (ve bence tek) sorunu yönetimidir. daha doğrusu yönetilememesidir.
 • kalite kontrol sorunları olan otomobil üreticisi
 • teslayı 100 yıldır üretim yapan konvensiyonel üreticilerle doğrudan kıyaslayıp "senin 1 günde ürettiğini biz saatte üretiyoruz" demek hem haksızlık, hem de komik. yepyeni bir konseptin, nereye varacağı, nasıl gideceği tam belli olmayan bir platformun taleplere yetişememesi neden kötü olsun ki. günümüz pazarlama dünyası, vahşi market koşulları öyleymiş gibi izlenim yaratıyor sadece.

  firmanın yönetim sorunu olduğuna katılıyorum. tesla biraz pied piper gibi. süper bi mal var adamda, ama yönetmeyi tam beceremediği için bir türlü kar edemiyor. çünkü musk müthiş bir vizyoner, iyi bir mühendis olduğu kadar iyi bir satıcı/yönetici değil. tesla'ya özel durumundan dolayı sektörde bir istisna gösteriliyorsa bunu gösteren son kullanıcılar. sektörün dinamikleri, devleri değil.

  edit: yönetici değil derken, business management alanında. yoksa teslayı, space x'i, boring company'yi, farklı alanlarda binlerce mühendisi yöneten bir adam. bu konuda bir sıkıntısı olmadığı açık.

  edit: aşağıda "rakibin fordsa tabi ford ile kıyaslayacağız denilmiş. 120 yıldır araç üreten, tesla'nın bayi sayısından çok fabrikası olan bir firmayı tesla ile "üretim kapasitesi" üzerinden kıyaslayamazsınız. araçların kalitesini, teknolojisini kıyaslayabilirsiniz. konfor, görünüm, tasarım gibi görece subjektif olguları bile kıyaslayabilirsiniz. ama birisi yola 100 yıl erken çıkmış, el insaf.
 • şirket ilk kurulduğu yıllarda kar etmeden sadece arge üzerine yoğunlaştı, tıkansaydı o zaman tıkanırdı. kaldı ki faaliyet alanları sadece bu değil.

  birkaç önceki entry’de de bahsedilmiş, evet pazarlama stratejisini belki iyileştirmesi lazım. alışılagelmiş düzenin dışında bir servis sistemi olmasının iletişimini daha iyi yapabilirdi.

  bir kendinize gelin, ne demek tıkandı?
 • mazda yilda tesla'nin 10 katindan fazla sayida arac satiyor.
  fakat tesla'nin borsa degeri mazda'nin 5 kati civarinda.
  yani ortada bir gariplik var.

  satis sayisini artirmasi icin daha fazla tesise ve paraya ihtiyaci, eleman almasi ve egitmesi vs. icin de cok paraya ihtiyaci var, ama her sene net kari eksilerde seyrediyor.
  ayrica su an piyasada elektrikli araba rekabeti de kizismis durumda ve kendisine ciddi rakip olacak modellerin cesidi piyasada artmakta.
  ayrica nissan, toyota, mitsubishi, chevrolet gibi sirketlerin elektrikli arac satisi o kadar da parlak degil. yani daha cok uretebilse bile daha cok satabileceginin garantisi yok.
  *ayrica onumuzdeki sene porsche de cikaracakmis.

  uzun lafin kisasi, <bu islerden fazla anlamam ve uzman birisi yazarsa da editlerim> gelecegi cok parlak degil sanki.
 • şimdiye kadar popülerliğin verdiği güç ile iyi ilerledi. ama artık bir eşik noktasında oradan atlamak da pek kolay değil. her ne kadar ford ile kıyaslamak yanlış denilmiş olsa da rakip fordsa ford ile toyota ise toyota ile kıyaslanır.

  ortada bir pazar var sen en küçük dilimi almayı kabul ediyorsan uzun süre ayakta kalamayacaksın.

  büyüklerin hibrit ve elektrikli araçlar için inanılmaz arge harcamaları var. ya stratejisini değiştirecek yada büyüklerden biri ki bence toyota sikip atacak.
 • her sene zararla kapatmıyor. bu sene kara geçti. ayrıca arabaları peynir ekmek gibi kapışılıyor. özellikle de dünyanın en büyük otomobil pazarı olan abd’de ve abd’nin otomobil pazarını yönlendiren california’da.

  daha dün işte kahvemi içerken sıkıntıdan aşağıdaki şirketin park yerinde duran teslaları sayayım dedim. tam 42 tane saydım. yandaki devasa 6 katlı kapalı otoparkı sayma şansım olsa kim bilir kaç tane çıkacaktı.
 • hep söylediğim birşey var. hatta 4 sene önce entry girmişim bununla ilgili. tesla'nın en büyük faydalarından biri de büyük otomotiv firmalarını zorla, ister istemez, mecburen elektrikli otomotiv konusunda yatırım yapmaya zorlaması.

  şu an "tesla killer", "model x'i gömecek", "model s'i anadol gibi gösterecek" diye basında abartılan elektrikli araçların hadi hiçbirisi demeyelim de, pek çoğu bugün aslında olmayacaktı. tesla onları mecbur bıraktı. bunun değeri yıllar sonra anlaşılacak.
 • "mazda yilda tesla'nin 10 katindan fazla sayida arac satiyor. fakat tesla'nin borsa degeri mazda'nin 5 kati civarinda. yani ortada bir gariplik var."

  gariplik yok. borsa bir yatırım aracı.

  "satis sayisini artirmasi icin daha fazla tesise ve paraya ihtiyaci, eleman almasi ve egitmesi vs. icin de cok paraya ihtiyaci var, ama her sene net kari eksilerde seyrediyor."
  kar ve büyüme birbirinden bağımsız konular. amazon ilk 20 yıl hep zararla büyüdü.

  "ayrica su an piyasada elektrikli araba rekabeti de kizismis durumda ve kendisine ciddi rakip olacak modellerin cesidi piyasada artmakta."
  teslanın marka algısını yenebilecek yok henüz. apple vs diğerleri gibi bir şey.

  "ayrica nissan, toyota, mitsubishi, chevrolet gibi sirketlerin elektrikli arac satisi o kadar da parlak degil. yani daha cok uretebilse bile daha cok satabileceginin garantisi yok."
  kısa vadede garantisi var millet sırada, uzun vadede petrol işi yaş. yukarda sayılan markalar elektrikli araba tüketicisini tesla kadar cezbedemiyor.

  "*ayrica onumuzdeki sene porsche de cikaracakmis."
  talep sabit bir sayı değil. bu araçların çıkması talebi de arttıracak, direkt tesla müşterisini çalmayacak.

  "uzun lafin kisasi, <bu islerden fazla anlamam ve uzman birisi yazarsa da editlerim> gelecegi cok parlak degil sanki"

  geleceği tahmin etmek zor, tesla geleceğin fordu da olabilir, yok da olabilir ama günümüzde olanları yanlış okumak için bir neden değil bu
 • hakkında şaka gibi entry'ler girilen araba firması. hakikaten cehalet mükemmel bir şey, her şeyi biliyorsun.

  kıyasladığınız o boktan ford'un bana bir tane aracını gösterin ki tesla'nın teknolojisinin önünde olsun.

  elon musk bilmez mi çin'e, türkiye'ye, brezilya'ya falan fabrika açmayı? veya daha geniş bir fabrikada saniyede 363628394 adet araba üretmeyi? ya da gidip vw veya toyota'ya yanlayıp gel hacı ortak ol bana demeyi bilmez miydi? çok mu zeki sanıyorsunuz kendinizi?

  adam insan eli değmiş araba üretmek istemiyor. bu bir prensip, bir ilke, bir vizyon. şu anda robotize biçimde üretim yapan bir fabrikayı sıfırdan kurmak inanılmaz zor bir şey ve bunu başardı. biz 96 yıllık cumhuriyet tarihimizde bunu el yordamıyla bile henüz başaramadık 85 milyon kafayız şurda bak. üstelik bu araç marketteki açıkara en iyi elektrikli otomobil. insan haddini bilmeli son kertede.

  endüstri 4.0 goygoyunun ürettiği en ileri makina bugün tesla'nın otomobilleridir. bugün o fabrikanın argesine su gibi saçtığı paraları yarın 5 dakikada 1 dolar bile işçi maaşı ödemeden ürettiği araçları tüm dünyaya eşek yüküyle para karşılığı satarak çıkartacak.

  ford daha park asistanının reklamını yapadursun, tesla geçen sene kendi kendine giden elektrikli çekicisi semi truck'ın prototipini yaptı koydu masaya. şimdiden ups, fedex vb firmalar ön sipariş verdi bekliyorlar.

  ford'un, vw'nin ıkınmaları boşuna değil. isveçliler boşuna avrupa'nın en büyük pil fabrikasını kurmadılar geçen sene milyarlarca euro para harcayarak. bu gelişmelerin tamamının müsebbibi o yönetmeyi beceremiyor dediğiniz adamın eseri.

  gelecekte şoförlük gibi bir meslek kalmayacak tesla sayesinde. uber'den çağırdığınız tesla marka taksi şoförsüz gelip götürecek sizi. tüm taşımacılık sektörünü semi truck denen araç tekeline alacak eğer diğerleri bir şey yapmazsa. çünkü alet 100km yolu 1 dolar bile tutmayan bir maliyetle şoförsüz gidebilecek.

  siz daha eleştirin.

  edit: son bir ekleme;
  yönetemiyor dediğiniz adamın hisseleri 9 yılda 20 dolardan 350 dolara fırladı. hem de senede 3-5 bin araç satarak. daha nasıl yönetsin aq
3 entry daha