• amerikada otomobil sahiplerinin müşteri memnuniyeti üzerine yapılan bir araştırmada birinci sırada çıkan firma *.
  • elektriğin hala fosil yakıtlardan üretildiği dünyada, elektrikli arabanın dünyayı kurtaracağını sananların taptığı amerikan şirketi.
  • iki gündür türk youtuberların çektiği tecrübe videolarını izliyorum. gerçekten heyecan verici bir teknoloji ve farklı bir deneyim. bu araca şuan sahip olanlar gerçekten şanslı ve farklı bir tecrübe yaşıyorlar. çok güzel bir teknoloji.

100 km'de benzin hesabıyla normal kullanımda 1.9 litre yakıyor gibi bir durum var ortada. hiç bir araç yanına yaklaşamaz. bakım için istanbul'dan graz'a giden elemanın videosu baya keyifli. *
  • şöyle de bişey var;

https://i.hizliresim.com/yg2ld6.png

abi bu nedir ya!! adamda ki (elon reyiz) vizyon hayran olunmayacak gibi değil ki.

kabaca olay şöyle; elon başkan twit atmış "sizi memnun etmek için uğraşıyoruz gece gündüz. neler yapmalıyız" gibisinden. altta da bir sürü kişi "şu olsun, bu da olsun" vs. yazmışlar. elon reyiz hemen hepsine cevap vermiş. neyse birisi demiş ki; "bluetooth otomatik bağlanma olayı istediğim zaman kapatılabilsin. hanım cebinde kendi anahtarıyla garaja gittiğinde benim telefon otmatik arabaya bağlanıyor, aramaları kaçırıyorum" demiş. elon musk'da "tamamdır" demiş. akşamına update yayınlanmış.

edit; entry'yi mobilde yazdım, yerime geçince çevireyim diyordum, gok yelelinin avukati çevirmiş sağolsun. ben de ekleme yaptım.
  • sektorden biri olarak takip ettigim ve otomotiv dunyasindaki sarsici etkisini gittikce daha da cok hissettirecegini dusundugum otomobil firmasi. fakat bluetooth uzerinden arama yanitlama ile ilgili guncelleme talebinin dustin moskovitzden gelmesi, bunun onceden planlanmis bir pr calismasi olmasi ihtimalini gozumde cilginca arttiriyor.
  • ...çok yakın gelecekte aracınızı sizi işe bırakacak ve isterseniz siz işten çıkana kadar otoparka gidip parkedecek, ya da siz işteyken uber hizmeti verip para kazanacak...

bu iddianın gerçek olması yönünde şüpheniz var mı?

geleneksel otomotiv bitmeli. üreticiler kanunda yeri olmasa emniyet kemeri koymayacak. güvenlik donanımlarını parayla satıyorlar. daha bir kaç sene öncesine kadar 'ucuz' diye klimasız golf satıldı bu ülkede. her gün isyan ettiğimiz minibüslerin hepsi son model. koç holding sağolsun.
  • her ne yapacaksa bir an önce yapmasını istediğim şirket. türkiye için sağından solundan kısıp yine de yer edinmeli.
  • şuan elektrikli araba mı olur yeeaaaa geyiklerini yapanlara inat müthiş işler başaran firma.

insanların bu firmaya karşı olmasının tek sebebi mevcut alışkanlıkları. günlük kullanım için bir tesla içten yanmalı motor kullanan bir araç ne yapıyorsa onu yapabiliyor. basmazsan 600 km'yi geçebiliyorsun, performansı malum zaten.

tek yanlışları (en azından şu anda) safkan spor araç üretmeye kalkmaları. ferrari, porsche gibi firmalar bile pist makinesi üretmek için çok fazla efor ve kaynak sarf ederken tesla neredeyse doğru düzgün know-how olmadan elektrikli süperspor yapmaya çalışıyor. 1.9 sn 0-100 değeri, 400 km/h falan çok güzel de süperspor dedin mi akla ilk gelen şeylerden biri de pist performansıdır. bu camiada sağlam olarak addedilen porsche'lerin bile yoğun pist kullanımında haşadı haşadı çıkarken bir tesla'nın dayanması çok zor.

motorsporları ve spor araçlarda elektrikleşmeyi desteklemeyen biri olarak keşke türkiye'de bu firmanın ürettiği standart araçları almak kolay olsa diyorum. elalem her türlü vergi muafiyetini sağlarken bizim dallamalar ayrı bir vergi kalemi oluşturuyor maalesef.
  • " tesla motors kuruluşundan itibaren çok fazla kar amacı gütmemiş ve elektrikli araçların geliştirilerek fiyat bazında fosil yakıt kullanan araçlarla yarışabilir duruma gelmesini amaçlamıştır. bu nedenle şirket kuruluşundan ancak 10 yıl sonra 2013 yılında hissedarlarına kar payı dağıtabilmiştir. şirketin ikinci aracı olan model s tam elektrikli lüks sedan konseptiyle üretilmiş ve 2015 haziran itibariyle dünya çapında 75.000 satış barajını aşmıştır. tesla motors aynı zamanda daimler ve toyota gibi otomotiv devlerine de elektrikli güç aktarım organları ile lityum-iyon batarya sağlamaktadır.

spacex ve paypal‘ın kurucuları arasında yer alan mühendis ve yatırımcı elon musk‘ın yönetim kuruluna 2014 yılında başkan olarak girişi ve dolayısıyla kurucular arasında yer almasıyla tesla motors’un da gelişimi hızlanmıştır. kuruluşundan itibaren neredeyse her yıl mali sıkıntılar yaşayan tesla motors, elon musk’ın olağanüstü çabaları ile ayakta kalmayı başarmıştır. musk, her defasında yatırımcı bulmayı başarmış ve aynı zamanda şirketin amacını da sürekli olarak koruyabilmesini saplamıştır. söz konusu yatırımcılar arasında google’ın kurucuları sergey brin ve larry page ile ebay’in eski başkanı jeff skoll gibi isimler bulunmaktadır."
hesabın var mı? giriş yap