• yaklaşık 18.000 € değerinde bir burstur. en az %50'si karşılıklı olduğundan -eğer ülkeye dönmeyi reddederseniz %100'ünü ödemek durumundasınız- tam anlamı ile burs değil, bir nevi öğretim kredisidir.
    ama almanya'da daad burslu olduğunuzda "seçilmiş öğrenci" sıfatını alırsınız ve büyük ihtimalle dilediğiniz üniversiteye kabulünüz gelir.
    ayrıca tev/daad bursiyeri olduğunuzdan diğer eski/yeni bursiyerler size gelecekte çok yardımcı olurlar. kendi cemiyetleri vardır.

kısacası parasal açıdan ve ülkeye dönme zorunluluğu yüzünden bazı sıkıntılar yaratsa da prestijli bir burstur.
  • alana kadar neler yapılması gerekildiği hakkında çok şey belirtilmiş zaten. mülakatları biraz zorlu geçer, çünkü çok kalabalıktır içerde daad'den, tev'den, ve çeşitli alman üniversitelerinden olmak üzere 10-15 kişi olur. hepsi bir yandan sizi sıkıştırır. korkutmak gibi olmasın ama sadece içeride kendinize olan güveninizi yüksek tutmaya çalışın diye söylüyorum. sordukları sorular cv'nizde yazan her hangi bir şeyle alakalı olabilir. mesela ilgilendikleri arasında klasik müzik yazan bir arkadaşıma beethoven'ın 3. senfonisiyle 5. senfonisi arasında ne gibi farklar var diye sormuşlardı. her soruya doğru cevap vereceksiniz diye bir şey yok ama, amaçları daha çok ne kadar güçlü bir kişiliğe sahip olduğunuzu görebilmek. çünkü söylediklerine göre onlar geleceği yönlendirecek insanlara burs vermeye çalışıyorlar.

aldıktan sonra neler yapılması gerektiğine bakacak olursak; bir sorunuz olduğunda tev'le değil daad'yle iletişime geçin. daad'de her zaman türkiye'den sorumlu birisi olur zaten, bonn'da sizi sosyalleşmek/tanışmak için çağırdıkları ilk toplantıda tanışırsınız. o kişiyi istediğiniz kadar telefonla ya da e-postayla ingilizce ya da almanca darlayabilirsiniz. her konuda yardımcı olacaktır. almanya'daki sorunlarınız için tev'le iletişime geçmeniz çok faydalı olmaz.
    unutmayın, siz bir daad'lisiniz ve bu almanya'da ayrıcalıklı olmak demek. türkiye'den vizenizi alacağınızda işlemleriniz maksimum bir gün sürecektir; çünkü diğer insanların uzun züreli kalış vizeleri önce almanya'daki yabancılar ofisi tarafından onaylanıp sonra konsolosluğa gelir, sizin vizeniz ise direk konsoloslukta onaylanmak zorundadır. almanya'ya gittiğinizde de daad burs belgelerinizle oturma izninizi rahatlıkla alabilirsiniz ve oturma izni ücretini de ödemezsiniz. gittiğiniz üniversiteye daad'li olduğunuzu söylerseniz yurt başvurusunda öne geçersiniz.

dediğim gibi tev'le pek iletişim kurmanıza gerek yok, ama tev (bkz: hüseyin tüysüz) size bir şey sorduğunda kısa sürede ve net olarak cevaplayın, unutmayın, siz onlara borçlusunuz (senetli kefilli falan hem de). yüksek lisansınız bittiğinde doktoraya devam etmek için kalacaksanız, hüseyin bey'e bir e-posta atıverin doktora kayıt belgenizle birlikte, ben hala almanya'dayım ama hala öğrenciyim geri ödemelerime de başlayamam diye. emin olun "doktora icin burs almanizdan da gurur duyduk, başarılarınızın devamını dileriz" tadında bir cevap verecektir. tev her ne kadar bütün o senetleri yapsa da, aslında çok esnek. olay iletişimde bitiyor. tev'e ne yaptığını ne ettiğini hiç bildirmeyen bir arkadaşa ise bir gün ödeme kağıtları çıktı geldi, ödemeye başlamak zorunda kaldı. siz siz olun sadece arada bir kaç e-posta yollayıverin.
  • sadece daad tarafindan veriliyor olsaydi cok sevinecegim burs.

i$in icine tev girince surekli olarak yanli$ yonlendirmeler, miktari yanli$ soylemeler, iki kurumun arasindaki ileti$imsizlik yuzunden bursun zamani, miktari, kar$iladigi masraflarin kesinle$ememesi gibi sacma durumlar soz konusu.

tev'den aldigim bilgilerle daad cali$anlarina mail atip azar yiyen birisi olarak yaziyorum bunu. hepsini geri odememiz istenen bir burs icin hem hal-i hazirda masraf yapip (noter ve cevirmene bayilinan yakla$ik 400 tl'den bahsediyorum) hem de daad cali$anlarindan azar yemek bamba$ka oluyor biliyor musun.
  • euro kurunun deli dehset artmasiyla burstan cokta tam geri odemeli krediye hatta nerediyse tev acisindan bir yatirim aracina donusmus burs.
  • kazanmaniz durumunda, almanya'da bir cok kapiyi size acacak burstur. aylik verdigi bursun yaninda, almanya devlet dairelerinde, vize gorusmeleri vs. gibi yerlerde inanilmaz kolayliklar saglayan ve almanca kursu gibi imkanlar oneren gayet prestijli bir burstur.
  • almanya cok pahali bir ulke degil zaten. egitim bedava, ustune bir de yurtlar toplu tasima yeme icme falan ogrencilere ucuz olur (bkz: sosyal devlet), ki vizeniz part time islerde calismaniza da imkan saglar. diyecegim odur ki biraz maddi imkaniniz varsa kullanin, yoksa universiteden sonra birkac sene calisip para biriktirin. cok luzumlu degilse tev gibi bir kuruma, geri odemesine cartina curtuna bulasmayin.

edit: geri donmenizi sart kosmamaktadir. asagidaki bilgi yanlis.
  • bildiğim kadarıyla artık burs aday adayı olacaklar almanca seviyelerini belirlemek için daad eğitmenlerinin düzenlediği, normalde paralı olan ondaf sınavına girebiliyor. başvuru belgelerinin arasına bu ondaf sonucunu da koyuyor. mülakat da, en azından benim deneyimim, oldukça rahat geçti, öyle giriyorsun-çıkıyorsun şeklinde. taahhütname + kefaletname 103 tl tutuyor noter masrafı, tev olduğu için damgadan muaf mıymış neymiş, öyle bir şey.

ondan sonracığıma daad, almanya'da aylık sigortanızı yatırıyor ki bu 60 euro gibi bir şey, 500 euro'ya kadar olan okul harcını ve eğitiminiz öncesi yoğunlaştırılmış dil kursuna(4 ya da 8 hafta) gitmek isterseniz, dil kursu giderlerini de karşılıyor.
  • gidilen ülkede kalınmaya karar verilirse yaptırımlarının neler olduğunu merak ettiğim burs. bilen yeşillendirirse sevinilir.
    edit: kimse yesillendirmedi beni gencler, o yuzden benden medet ummayin, kabul de edilmedik zaten.
  • sevgili hot patato yukarıda güzel söylemiş. zor da olsa çalışıp biraz da aile desteği alırsanız ya da lisanstan sonra para biriktirir öyle giderseniz daha mantıklı olacaktır.
    zira yüksek lisansınız bittiğinde ya da maksimum doktoranız bittiğinde yaklaşık 10.000 euro borçla türkiye'ye dönmenizi şart koşmakta.
  • burs hakkında bilgi sahibi olanlar yeşillendirebilir mi? ciddi anlamda sormak istediğim sorular var. geri dönüşleri suser kardeşlerim/bacılarımdan bekliyorum.
hesabın var mı? giriş yap