• tez yazdıktan ve işbittikten sonra kendiliğinde geçen, kalmayan istek.
  • tezde entry dili kullanmak ve entryde dipnot niyetine cokca bkz vermekle sonuclanan hadise. tedavi: kalkilip bir kahve sigara yapilmali, olmadi duvara kafa atmak suretiyle gecici sureyle disconnect olunmalidir.
  • çok faydalıdır. ara ara mola verdiğiniz için gecenin üçünde beşinde metne geri dönmenizi kolaylaştırır, böylece bilgisayarda tez dosyasını görünce otomatik olarak başlayan mide bulantısını kesme işlevi görür. ikincisi, biraz uzaklaşınca son yazdığınız paragrafı okuduğunuzda daha eleştirel olabilir, yanlışlarınızı farkedebilirsiniz. çünkü aynı paragrafı üçyüz kere üstüste okuyunca artık orada 2+2=5 yazsa bile onu doğru zannetme ihtimaliniz artar. üçüncü faydası da normal dünyadan çok uzun süre ayrı kalmamanızı sağlamasıdır. böylece belki 20 saat süren çalışma oturumundan kalktığınızda dünyaya uzaylı modunda dönmezsiniz, sadece bir miktar yabancılaşmış olmakla kalırsınız. ama şunu da belirtmek lazım ki tez yazarken sözlüğe entry girmenin, teze olduğu kadar sözlüğe /entrylerinize de faydası vardır; daha sınıflandırılmış, daha ayrınıtlı, daha net, kısa cümlelerle ifade edilen, kaynak gösterilen, olay ve olguların birden fazla bakış açısıyla irdelendiği entryler girme ihtimalinizin artması gibi avantajlar sağlar. görüldüğü gibi, kısa cümleler kurmanızı sağlamasa da uzun cümlelerde kontorlü kaybetmeden cümlenin sonuna kadar gelmenizi de sağlayabilir. her ne kadar buradaki cümleler şaşırtıcı derecede uzun olmasa da uzun cümlelerle ilgili bu kısmı, yüksek lisans zamanında kendisine ortalama 16 satırlık cümlelerden oluşan metinler verdiğim halde beni koridorda kovalamadığı için minnettar olduğum danışmanıma ithaf ediyorum.
  • daha beteri tez yazarken sozluge uye olursaniz sahsim gibi sonradan da degistiremeyeceginiz bir nickle yazar olursunuz. entryleri sildim vallahi!
  • araştırmacı bir ruha bürünen bünyenin, alim edasıyla sözlüğü demeç verme halidir. birey üzerinde çalıştığı konunun detaylarına girdikçe, kendini çalıştığı konuda otoriteymiş gibi görmeye başlar.

bak sözlük ben buyum artık! benden faylanan istersen...
  • tez yazarken sözlüğe entry girme sıklığı ile tezle ilgili girilen entry sayısı arasında doğru orantılı ve şiddetli bir ilişki olduğu tespit edilmiş (x2 (16)=197, p=<.01), ayrıca tezde bkz vermek gibi mühim hatalar yapanlar incelendiğinde hata yapma düzeyinin tez yazarken sözlüğe entry girme sıklığına göre anlamlı bir farklılık (p=< .05, n=360, z=-1,560) gösterdiği gözlemlenmiştir.
  • tez yazarken yavaştan yavaştan artık yazılan her cümleyi beynin bir köşesinde entry'e dönüştürme arzusu içinde olma hali...bunun bir diğer versiyonu da, sözlüğü açıp her entry girmek istediğinizde tezinize dair bir başlık açma düşüncesi...sonuçta entry'ler girilir ama tez biter mi bilinmez...
  • su an gerceklestirdigim eylem. biraz kafa dagitmak icin iyi gelir. ama tavsiyem, biraz laptop'un basindan kalkip temiz havaya cikmaktir. zaten saatlerce ekranin önünde kalinca gözlerin ebesinin feryatlarini duymak mümkün oluyor. gözlerinizi mutlaka dinlendiriniz.
  • tezle ilgili bir sıkıntıya delalettir.
hesabın var mı? giriş yap