şükela:  tümü | bugün
 • başrollerinde kirk douglas ve faye dunaway'in olduğu 1969 yapımı elia kazan filmi.
  kayseri doğumlu elia kazan'ın filmde kullandığı müzikler, bazı yerlerde kullandığı sahneler, baba karakteri ve baş karakterin babasıyla ilişkisi fena halde bizim bulunduğumuz coğrafyaya özgü özellikler taşıyor. karakterler yunan olduğu için filmin içinde bunların bulunması belki çok normal, fakat bir filme bir kimliğin bu denli yedirilmesi filmin gerçekliği için çok önemli.
  sadece filmde çalan alaturka müziklerden dolayıymış gibi görünsede, daha çok filmin dili, ritmi ve kurgusu bana l'immortelle filmini anımsattı. özellikle kirk douglas'ın yatak odasında karısıyla konuştuğu sahneler. fransız cüretkarlığının yanında biraz daha masum tabi bu film. belki de elia kazan bu filmi izleyip çok etkilenmiştir.
 • aynı zamanda sabrina, the teenage witch altıncı sezon on dördüncü bölümünün adı.
 • elia kazan'ın kotardığı, kirk douglas ve faye dunaway'in başrollerini üstlendiği bir film. arrangement, kafayı yeme noktasına gelmiş, hayattan ve kendisinden sıkılmış bir adamın bu depresif halini anlatıyor. tabi eşiyle, sevgilisiyle, babası ve annesiyle ve iş arkadaşlarıyla ilişkileri es geçilmiyor. sıkıcı bir yaşamı anlatırken epey sıkıcı olmuş bu film. hani yönetmenin önceki filmleriyle mukayese ettidersem; o filmlerdeki vuruculuğun ve etkileyiciliğin onda birine dahi sahip değil ne yazık ki bu film.
  bu arada önemli tarafları yok değill tabi ki. mesela filmdeki baba karakteri hakikaten ülkemizin baba profilinin aynısı. arada türkiye'ye göndermeler falan var. biraz otobiyografik sanki.

  neyse izlensin tabi. kazan elinden geldiğince modern yaşamın sıkıcılığına değinmeye çalışıyor. daha iyi olabilirdi bence.
 • iptal edilmiştir, 3. sezonu olmayacaktır
 • 2 ciltten oluşan elia kazan romanıdır. insan ilişkilerini ve adı üzerinde olan uzlaşma kültürünü çok iyi yansıtmış bir romandır ayrıca... 30 yaşından önce ve sonra iki defa okumanızı şiddetle öneririm. ge’de çalıştığımız dönemde, yine dönemin efsane ceo’su olarak bilinen jack welch tarafından tüm ekibe okumamız tasfiye edilmişti.

  edit: kanal olarak “tv” gösterilmesi de nasıl bir vizyon seviyesidir tarif edemedim!
 • "ne zaman bir psikanalist ve bir avukat görsem, para kokusu alırım."
 • "bakırköylü kıza.."

  kitapçı raflarında gezinirken karşımıza nereden ne çıkacağının bilinmezliği çok şukela. tesadüfen girilen kitapçıda rafda gördüğüm ve yazarın daha önce eserini okuduğum için ilgimi çeken 707 sayfalık tuğla kıvamında çok sürükleyici eser. "uzlaşma" adıyla alakarga basmış, batuhan taş çevirmiş, harika bi iş çıkarmışlar. her şeyi olan bir adamın kendini ararken ki çırpınışları.. kendisini yok edişi ya da yeniden var edişi. yazar bunu okuyucuya bırakmış. kazan'ın kurgusu, kalemi en az sinema yönetmenliği kadar başarılı.
 • ungeduld des herzens ile birlikte okuduğum en iyi romanlardan. kitabın son cümleleri muhteşem bir vedadır. uzunluğu gözü korkutmamalı, bir yakaladı mı 1 haftada bitirebiliyorsunuz.

hesabın var mı? giriş yap