• love story gibi romeo ve jüliet gibi talihsiz ama büyük bir aşkı anlatmış film.
    gercekten komik bir durumu var bu tarz filmlerin.
    ama sanıyorum bir ihtiyacı karşılıyorlar.
    masallar adalet duygusu, dürüstlük , merhamet, bağlılık, aşk gibi gerçek dünyada önemini yitirmekte olan değerleri anlatır, onları canlı tutar.
    işte bu tarz filmleri de aşk masalları olarak düşüneceğiz.
    hala az da olsa var olan, daha da önemlisi var olduğuna inanmak istediğimiz duyguları yaşatıyor iki saatliğine de olsa.
  • yeşilçam filmlerinden fırlama hikayesiyle, ciğer kanatan (bkz: cigerxwin), yastık yorgan ıslattıran, sigara paketi ve peçete tükettiren bir film olmuş. bu kadar acıyı bir filme nasıl sığdırmışlar anlamış değilim.
  • 2014 yılının aşk filmi.

film berbat olmamakla birlikte şahane de değil. bir kitap uyarlaması ve her kitap uyarlaması gibi, film zamanlamasına uyma zorunluluğundan kesintiye uğramış.

filmin castı kötü. gençlik dönemi oyuncuları ile yetişkin dönem oyuncuları zerre benzemiyor ki bu saçma. tamam insanlar 20 sene sonrasında (21 sene) mutasyona uğrayabilirler ergenlikleriyle karşılaştırıldığında, ancak bu denli de zıt olunmaz. bunun yanında oyunculuklarda filmi kötü yapan en büyük etkenlerden biri.

müthiş bir ilk aşkı anlatan filmde, erkek oyuncularda ne ergenlik ne de yetişkinlik döneminde o tutkuyu verememişler. bu sebeple, hikayenin büyüsüne kaptırıyorsunuz ama cız ettirecek yanları maalesef oyuncular size veremiyor.

hikaye bize çok tanıdık. zengin kız fakir oğlan aşkı. bütün hikayelerde olduğu gibi gururlu erkeğimiz, kızın önüne engel koymak istemez ve yıllar sonra karşılaştıklarında o büyük aşkları aslında devam eder. bu hikayeni ekmeği yıllardır her sinemada yeniyor. ama umuyorum ki, kitapta da bu kadar yavan anlatılmamıştır.

--- spoiler ---

zira ne aşkın gelişimini, ne aşkın bitişini çok iyi anlayamıyoruz. ne ara bu denli birbirleri için "büyük" oldular, bilemiyoruz. yıllar boyu vazgeçmemiş zengin kızın 1 seneden sonra bir daha hiç arkasına bakmaması, başkasından hamile kalması, kocası ile tanışması ve beraberliği anlatılmıyor. 21 sene sonra karşılaştıklarında hesaplaşmaları bir nebze iyi ancak filmin sonu yeşilçam klasiklerinden de kötü.

filmin tek iyi yanı, karakterler anlatılırken çok es geçilmemiş, an azından hikaye kadar eksik değil. ama filmde hep bir tad eksik kalmış.

hikaye ilk aşkın unutulmazlığını da anlatıyor, bu sebeple herkese hitap etme, herkesin kendini yerine koyması ve kendi hikayesini izlemesi kolay bir yan olmuş.

daha iyisi yapılabilirdi, yazık etmişler filme.

5,7/10
    --- spoiler ---
  • sanırım hikayesini aşırı romantik bir lise öğrencisine yazdırmışlar.

--- spoiler ---

çok merak ediyorum, aramızda amanda'nın oğluna verilecek kalbin dawson'a ait olacağını görmeyen var mıydı :) üstelik daha dawson ölmeden! yani tamam bütün romantik-dram aşk filmlerinde böyle şeyler olabilir diyeceksiniz belki, ama sizce de bu aşırı derecede bayat olmamış mı?

peki ya michelle monaghan'ın duygudan yoksun oyunculuğu. kendisi o kadar kötü bir oyuncu değildir normalde izlediğim kadarıyla, lakin senaryo kendisine de boğucu gelmiş olacak ki artık bir yerinde ağlaması gerekiyordu; yazık beceremedi kadın, ıkındı durdu. sonra baktı olmuyor, yüzünü dawson'ın omuzuna gömüp değişik sesler çıkarmaya başladı. bizi ti'ye mi alıyorlar acaba diye düşündüğüm ilginç bir sahneydi vesselam.

--- spoiler ---

yalnız luke bracey'i umarım bundan sonra birçok filmde görürüz.
  • bryan adams'ın you got it nidasıyla başlar bu güzel şarkı.
  • aşk tesadüfleri sever bir film adı değil genel bir durumdur diyorsanız 1'i, demiyorsanız 2'yi tuşlayın.
    taklit film, yeşilçam'dan çalmışlar ama güzel, seversiniz.
  • cast'ı şahane filmdir. amanda'nın yetişkin haline michelle monaghan, genç haline ise liana liberato hayat vermişler. fotolara bakarsak birbirleriyle zerre bir benzerlik olmadığını görürüz. benzemesi mi gerekiyor? yani labor day filminde josh brolin'in gençliği için neredeyse ikizini bulan casting'leri düşünürsek evet, gerekiyordu. adamlar brolin'in ikizini bulup oynatmışlar, sen zerre alakası olmayan birisini oynatmışsın. gelelim erkek cenahına. dawson'ın yetişkinliğini james marsden, gençliğini luke bracey canlandırmışlar. yaşı tutturmuşlar neyse ki. marsden, bracey'den 16 yaş büyük de doğrusu bu durum hiç belli olmuyor ve tabii ki gene iki kişi arasında zerre benzerlik yok.

zaten bir nicholas sparks uyarlamasından bir şey beklememek gerek. filmi izlemedim. sadece fragmanlarına baktım. kitabı da okumadım ama şimdiden filmi senenin en kötü rom-kom'ları arasına dahil ediyorum. önyargı değil öngörü. "ben vasat bir rom-kom'um," diye bağırıyor film.
  • efendim bu isimde bir film çekilmekteymiş ve zannediyorum ki kiss kiss bang bang'den hatırlanabilecek michelle monaghan başrolünde oynuyormuş. yönetmeni de michael hoffman adında şimdiye kadar dişe dokunur bir film yönetmişliği olmayan bir arkadaşmış. 17 kasım 2014'te vizyona girmesi planlanmaktaymış. safi kuru bilgi anlayacağınız.
  • sözleri aşağıdaki gibi olan güzel bir bryan adams şarkısı. beni, her dinleyişimde bryan adams'ın "you got it!" deyişiyle bu şarkıyı ilk dinlediğim o ilginç zamanlara, özleyip özlemediğime bile bir türlü karar veremediğim o ilginç zamanlara, ışınlayan şarkı.
    --

you got it!

sometimes words are hard to find
    i'm lookin' for that perfect line
    to let you know you're always on my mind

yeah, this is love
    an' i've learned enough to know
    i'm never lettin' go
    no, no, no, won't let go

when you want it, when you need it
    you'll always have the best of me
    i can't help it, believe it
    you'll always get the best of me

i may not always know what's right
    but i know i want you here tonight
    gonna make this moment last for all your life, yeah

oh, this is love
    an' it really means so much
    i can tell from every touch
    no, no, no, can't get enough

when you want it, when you need it
    i can't help it, believe it
    you'll always get the best of me, yeah
    get the best of me, oh

oh, this is love
    an' i've learned enough to know
    i'm never lettin' go
    no, no, no, won't let go

(you've always got the best of me, baby)
    (i can't help it)
    (i can't help it)

oh, when you want it
    (when you want it)
    when you need it
    (when you need it)
    (i can't help it)
    i can't help it
    (believe it)
    believe it, yeah
    (you'll always get the best of me)
    oh, you'll always get the best of me, baby

(when you want it)
    when you need it
    (when you need it)
    (you'll always have the best of me)
    oh, this is love
    (when you need it)
    (believe it)
    you've got the best of me
    (you'll always get the best of me)
    oh, you got the best of me
    (when you want it)
    when you need it
    (you'll always have the best of me)
  • yanlışlıkla ikinciye izledim ak.

--- spoiler ---

filmin sonunda eleman ölünce fark ettim. aşk tesadüfleri sever gibi sonunda biri ölüyor, mutsuz bitmesinden ötürü sevdim
    --- spoiler ---.
hesabın var mı? giriş yap