• çok eğlenceli bir serinin ilk kitabı... bu kadar potansiyelli bir alt metini hiç edebildikleri için filmi çeken ekibi de ayrıca kutlamak gerek.
  • league of legends oyununda ki ezreal ve volibear heroları bu filmden esinlenilerek oluşturulmuştur.
  • normalde uc tane olmasi lazimdi bi tane cektiler baska cekmediler. hos pek de zarar da etmedi halbuki. 370 milyon dolar hasilat 180 milyon butceye oranla fena sayilmaz. ne bekliyorlardi? 800 milyon dolar falan mi?
  • bana göre olmayan film.
    kadro iyi diye indirip izleyek dedik ama, 30. dk'da kapadık.
    olmayınca olmuyor.
  • philip pullman adlı yazarın his dark materials isimli serisinin ilki olan northern lights kitabının sinema uyarlamasıdır. gerçi the golden compass o kadar popüler olur ki ingilizcede bile bu adla yayınlanır bir süre sonra. o yüzden filmi ve kitabının türkçeye altın pusula olarak geçmesi pek şaşırtıcı değildir. ama yine de insanın aklında orijinal ismi doğrudan çevrilmeyen kaç kitap var ki şeklinde bir soru işareti oluşturur, film çevirilerinin aksine tabii. yeniden basılmamaktadır ki şu ortamda basılsa bile yasaklı ilan edilir herhalde din referansları yüzünden. bu yüzden bir serisini edinemedim, kütüphaneden yararlandım.

kitap oldukça iyidir, filmin başında kitabın atmosferi gayet iyi aksedilir. devamında ise olayların akışı bile değiştirilmiştir, başka bir kitap uyarlamasında böyle bir şeye kalkışıldı mı çok merak ediyorum. yine de kitap serisine yönlendirdiği ve kitapları okumak için en baştan gayet iyi bir görsellik sağladığı için kendi adıma memnunum.

serinin en sevdiğim yeri insanların yanında dolaşan cinlerdir. her zaman yakınınızdadırlar ve sizinle konuşan, karakterinizi yansıtan özel ruhlardırlar. ikinci kitapta lyra bizim dünyamıza gelir bu toz ve paralel evren mevzusundan ve bizim ruhlarımızın içimizde olduğunu öğrenir. tersini ne kadar da isterdim:)

normal şartlarda bir kitaptan ya da bir filmden çok fazla ismi aklımda tutamam, olaylar hatta cümleler kalır ama isimler gider. bu seride ise isimlerin*** fonetiği o kadar güzel, söylemesi o kadar zevkli ki neredeyse hepsini hatırlıyorum.

filmin görselliği çok iyi ama insanları kitap hakkında yanlış yönlendiriyor. bir çocuğa izletilmesi faydalı olabilir * ama bu haliyle yetişkin zekasına hakarettir, izlenmemesi daha iyidir.
  • filmi izlemeye başladım ama 1 saat dolmadan o kadar sıkıldım ki 3-0 olmasına rağmen, kendime eziyet çekmek amacıyla başakşehir-gs maçını açtım.

kitabını bilmiyorum ancak filmin çok büyük 1(bir) falsosu var. muhtemelen başka falsoları da vardır, ama yırtık pantolondan mabad görünüyorsa diğer sökükler o kadar göze batmıyor.

her karakterin bir daemonu var. karakterler etkileşirken bu daemonlar da gerek sahibiyle gerek de sahibinin konuştuğu karakterin daemonuyla etkileşerek hikayeye başka bir katman katıyor...

mu acaba?

daniel craig'in daemonu beyaz bir vahşi kedi. koskoca james bond'un daemon'u tarla faresi olacak değildi herhalde. iyi de "ağa da benim paşa da" diye etrafta dolaşan adamın yanında tamamen aynı şekilde dolaşan bir mahlukat koymanın işin edebi yönüne ne kattığını göremiyoruz. küçük kızın daemon'u daha bir sıçanımsı ama yeri geldiğinde kelebek, yeri geldiğinde kedi oluyor. burası güzel ama dönüştüğü sahnelerin hepsinde yetenekli kız oyuncu hayvan değişmeden zaten sahnenin hissini değiştirmiş oluyor. kız korktuktan 30 saniye sonra daemon'un kelebekleşmesi, kız coştuktan 20 saniye sonra daemon'un kedileşmesi, duyguları takip edemeyen sosyopatlara altyazı olmanın ötesinde, hikayeye ne ekliyor çözemedim.

--- spoiler ---

örnek olarak: nicole kidman kızı kafalamaya çalışırken, maymunu da kızın sıçanıyla kendi rızası dışında oynuyor. zaten 2 dakika kadının manipulasyonunu izledikten sonra görüyoruz bu sahneyi. bari önceden göstereydiniz de en azından konu anlatımında bir zenginlik, bir tat bir doku olaydı.

--- spoiler ---

hikaye zaten çok karmaşık ve çok şey vadedip hiçbir işe yaramayan daemon muhabbetler işi daha da karmaşıklaştırıp zamanı yemenin ötesine geçememiş.

söz konusu durum büyükler içinse, kesinlikle embesiller için yapılmış. çocuklar karakterlerin iç dünyasını daha rahat takip etsin diyeyse, kusura bakmayın ama çocuklar altyazı geçmeden de alaaddin'in sihirli lambası'ndaki, kırmızı başlıklı kız'daki karakterlerin niyetlerini çözebiliyorlar.

ya da çözebiliyorlardı. bugünün çocukları moronlaştıysa eleştirimi keyifle yerim.
  • her gördüğümde, canım sıkıldığında izlediğim film.
  • ingiltere abd ortak yapımı bir sinema filmi. 2007.

üç filmlik senaryoyu tek filme sıkıştırmaları ve hakim yobaz kitlenin baskıları sonucu kurguyu son anda değiştirmeleri, filmi bozmuş.

serinin devam etmemesinin sebebi finansal başarısızlık dense de, gerçek sebebi dini otoritelerin baskısı.

yine de filmi heyecanla seyrettim. bu film sayesinde kitaptan da haberim oldu. kitapları da satın alacağım.

keşke sinema değil de tv dizisi olarak yapılsaydı game of thrones'tan kat kat güzel bir eser olurdu.
  • şu, özellikle de fantastik filmlerde, büyüklerin küçüklere bir şeyi yapmamalarını söylerken azarlamaları ve küçükkerin de gaza gelip olayı çözmeleri klişesinden siz de sıkılmadınız mı? bir filmde, dizide ya da kitapta da bu işlenmeyiversin. büyükler kızmadan tatlı tatlı anlatsınlar küçüklere, küçükler de söz dinlesin (sözüm sana burayı okuyan güzel kızım, bu söz dinlemeyi kendi annelik güdülerim yazdırmış, hiç düşünmemiştim daha evvelden, bir baktım ki aaa ne yazmışım... ya, ya, yaa...), öhöm, ne var yani?

filmin henüz 13. dakikasındayım. şimdiye dek bir şu üstteki yazdığım dikkâtimi çekti bir de james bond'un ne kadar soğuk baktığı. bırrr, ingiliz soğuğu resmen.

bitirirsem, gerisini yazacağım.
  • 3 bölümden oluşan bir seri olarak planlanmış ancak beklenen ilgiyi görmeyince tek film olarak kalmış. o yüzden de film biraz yarım kaldı gibi geldi bana. aslında çok sağlam bir konu olabilecekken bu haliyle eksik kalmış. kitabı alıp serinin tamamını okur muyum, onu da pek sanmıyorum. o yüzden görsel olarak çok iyi çerezlik bir film olarak izlenilebilir.

bu arada herkesin kendine ait bir cini olmasını hayal ettim de pek keyifli geldi. ben kendime bir cin seçecek olsam yanımda peltek peltek yürüyen bir pengueni tercih ederdim sanırım.
hesabın var mı? giriş yap