• jessie karakterine hasta olduğum çizgifilm. charlie brown dan sonra ikinci kahramanım. evlere şenlik bi annesi olması işini hayli zorlaştırsa da yaptığı yaramazlık ve tembelliklere bayılıyorum. adam olucak bu çocuk büyüyünce. bi de köşeyi dönecek arthur var tabi.
    nancyden bahsetmemek olmaz. tam cadı, ama bi o kadar da şirin. bütün bi günü kocaman bi kalpakla geçirdiği bölüm favorilerimden.
    polly unutulur mu. bi gün toplanıp dövseler ne iyi olur. iğk nasıl gıcık bi tip ya. o kaşıkları alıp... tabi bu düşünceler 5 yaşındaki yeğenin yanında söylenemiyo*.
  • her rolün bi karakter olduğu, her karakterin yerli yerine oturduğu*, her küçük ayrıntının incelikle seçildiği, pollye hasta olduğum, nancye -o umursamaz hallerine- bittiğim mükemmel çizgi film. on kere seyretsem bi on kere daha seyrederim.
  • kendi ilkokul sınıfımızdan biraz daha uçuk olsada, yinede karakterlerin birçok özelliklerinin bize biraz yakın geldiği çizgi dizi.
  • çizimlerinden dolayı ilk başta ilgimi çekmeyen, izleyecek bir şey bulamadığım bir günden sonra düzenli olarak takip ettğimi farkettiğim jetix'de yayınlanan çizgi film. ben de jessie'ye hastayım. fakat tıpkı life with loui'de olduğu gibi bölümlerini ezberlediğimden kelli beni yeni arayışlara itmiştir.
  • jessie'nin kahraman, polly'nin ise anti kahraman olduğu oldukça eğlenceli dehşet çizgi film. jessie ileride büyük bir lider ya da çete reisi, winnie de onun sağ kolu olacaktır, ancak eğer olur da birgün yolları ayrılırsa jessie kendine yeni winnie'ler bulabilir, ancak winnie sudan çıkmış balığa döner. nancy kokoşun önde gideni olur. polly herhangi bir özel firmada herhangi bir makamda iş bulabilir, arkadaşsız ancak kendisinin en mükemmel olduğu kompleksleriyle mutlu mesut yaşar. bir süre sonra litvanya'ya döner ve ırkçı kafatasçı bir rejimle bir dünya savaşı başlatır. eyfel kulesi'nden bile litvanya mimarisi hakkında birşeyler çıkaracak kadar fanatik bir milliyetçi ne de olsa kendisi. freddy küçükken çekincen olup zamanla açılan, alemlerin p.çi olan biri olur, .m üstünde g.t s.ker, kafasına göre takılır. penny kesinlikle hayır kurumlarında çalışan, ömrünü birşeyler yapmak için geçiren biri olur, afrika'dan asya'ya, dünyanın tüm fakir ve yardıma muhtaç insanlarının olduğu yere gider. arthur bir batar bir çıkar, hallederiz kadir kıvamında birisi olur. sonra aradan yıllar geçer ve bunların hepsi facebook'tan birbirlerini bulurlar, bir iki buluşup hayatlarına devam ederler.

edit: aradan yıllar yıllar geçti, birgün hastanelik olduk ve ne tesadüf ki oda numaram 402 oldu.
  • fox kids'e ilk geldiği günleri hatırlarım. her bölümü izlenmeye değer, harika bir çizgi filmdi.

freddie'nin altını ıslattığı sanılan bölüm, nancy'nin çocuk bakıcılığı yaptığı bölüm, arthur'un havuz partisi verdiği bölüm, jessie'nin sınıf değiştirip sadece ismini yazabildiği için sınıfın en zeki öğrencisi olduğu bölüm, winnie ve jessie'nin ilk kez küfür etmeye başladıkları bölüm, festival yapıldığında jessie'nin nancy ve kendisinin standını zarara soktuğu, sanjay'in acı köri'yi ucuza sattığı ama yan tarafta suyu iki katına sattığı bölüm, jessie'nin büyükannesine kalmaya gittiği bölüm, nancy'nin sağlıklı beslenmeye başladığı bölüm, nancy'nin feng shui ile ilgilendiği bölüm...*

hepsi harikaydı.

ayrıca:

--- spoiler ---

-bu benim arthur'um, bu ryan'ın arthur'u, bu billy'nin arthur'u, bu da paraları sayan arthur.

--- spoiler ---
  • buradaki polly karakteri sürekli "litvanya, litvanya, litvanya" diye haykırdığı için hiç planımda olmamasına rağmen, üstelik vaktim olmamasına rağmen kalktım litvanya'ya gittim. orada da her gördüğüme sordum, "kaşığın sizin kültürünüzde önemli bi yeri mi var" diye. anlamayan gözlerle baktılar. hayır, kaşığın özel bi yeri yokmuş. rezil ettin beni polly cadısı.

bu çizgi film ben lisedeyken çok popülerdi ülkemizde. sınıfımızda polly'miz, penny'miz, jessie'miz falan vardı. ancak benim kendimi özleşleştirebileceğim bir karakter yoktu. penny'ye çok özenirdim, büyüyünce onun gibi olabileceğimi düşürdüm.

yıllar geçti, acıyla farkettim ki, ola ola nancy olmuşum lan ben!
  • gerçek canavarlarla birlikte okul konulu çizgifimlerin tahtının tepesinde oturmayı hakeden seri
  • --- spoiler ---

abur cubur sonun budur.sağlık varsa vardır huzur...

--- spoiler---
  • zamanın çocukları ne izlerdi bu çizgi filmi. şimdi eve küçük bir çocuk gelince direkt " pepe " diyor.. o zamanlar istemelerine gerek yoktu, çünkü ben izliyordum. 12 13 yaşımdaydım.. yinede küçük sayılmazdım. yine olsun yine izlerim.. pişman değilim..

andy'nin nesi var, çılgın korsan jack.. bunlarda unutulmaz..

ve ismini unuttuğum bir tane daha var.. kızın biri bir gece uzaya gidiyordu, çilekli bir ülkeye, orada macera yaşıyordu.. bir onu hatırlayamadım..
hesabın var mı? giriş yap