• james gandolfini'nin karşımıza biraz ürkütücü bir rolde çıktığı film.

--- spoiler ---

filmde kevin karakterinin rahatsızlığı yüzünden vücudu büyümüyordur, ama kalbi de dahil iç organları gelişmeye devam ettiği için çok yaşayamaz ve ölür. minicik bir beden içinde kocaman bir yürek taşıyan bu küçük karakter, dev gibi ama içe kapanık, cesaretsiz max'in gözünü açar, korkularını yenmesi için itici güç olur. biri zekâsını diğeri gücünü ortaya koyunca süper bir ikili oluşur tabii. ama kevin öldüğünde max diğer yarısını yitirmiş gibi olur. işte, o koca çocuğun ambulansın ardından ayakları çıplak koşturması, ne yapacağını şaşırmış hâle düşmesi o kaybın acısındandır.

--- spoiler ---

filmin güzel müzikleri trevor jones imzalıdır, besteci filmle aynı adı taşıyan soundtrack'in sözlerini de sting ile birlikte yazmıştır.
  • izlediğim en iyi, en naif filmlerden biri.

farklı olmak ve kendi hayal dünyanı yaratmak; sadece, gerçekten yalnız kalmış çocukların sığınacağı bir limandır. masallara inanıp, hayatı masal tadında görmenin ve yaşamanın mutlu olmaya açılan ilk kapı; birbirini tamamlayan sıkı dostlukların asıl temelinin, birbirini korumak ve kollamak olduğunu gösteren harikulade bir film bu. iki cesur şövalyenin arkadaşlıklarını ben bile kıskandım diyebilirim.

--- spoiler ---

öyle bir hayal gücü ki bu; bir çamaşırhanenin genetik laboratuvarı olduğunu hayal etmek ve bambaşka bir bedenle yeniden varolacağına inanmak... dinozorların bile ceviz büyüklüğünde beyinlerinin olduğunu öğrenmek ve 60 milyon yıl bu dünyada hüküm sürdüklerini bilmek... 30 tonluk bir dinozorun beyninin sadece 226,5 gram ağırlığında olduğunu bilmek gibi.

sharon stone'a bayılırım. bu filmde çok az sekansta görünmesine rağmen en can alıcı konuşmayı yaptığı sahnedeki oyunculuğu aklımdan hiç çıkmayacak sanırım. zihinsel ve bedensel engellilerin spor aktivitelerine katılamayacaklarını kesin olarak şart koyan eğitim sistemine karşı şu repliği söyler. ve bu replik aynı zamanda filmin de özetidir.

- bakın, oğlum kevin, hayatı boyunca hep alay konusu oldu ve çeşitli isimlerle çağrıldı. bütün hayatınız böyle geçerse kendinize yaşanacak başka bir yer ararsınız. oğlum o yeri kafasında buldu işte. kevin, kitaplardan, sözcüklerden, fikirlerden oluşan bir dünyada yaşıyor. benim bile anlayamadığım şeyler... ama anladığım bir tek şey var. kevin bütün bunları normal olma şansı için feda edecektir. bir arkadaşı olması ve normal çocukların yapabildiklerini yapabilmek için. ve max kaen ona bu şansı verdi. bu şansın oğlumdan alınmasına izin veremem.

ve son bölümde söylenen şey: hiçbir şey yapmamak gerçekten de sıkıcıdır.
    --- spoiler ---
  • çok kaliteli çekimleri olan, zengin senaryosu ve zengin karakter anlatımıyla çok beğendiğim ve etkilendiğim bir film olmuştur. başrol iki çocuğun uyumu müthişti. çok underrated kalmış bu film. iyiki de izlemişim.
  • babası, gözlerinin önünde annesini öldüren bir çocuk.iri kıyım ama çekingen. üf dese yerle bir eder ortalığı ama belaya bulaşmak istemiyor, ürkek, pasif. arkadaşları (tabi arkadaşları demek ne kadar doğru olursa) onu beyinsiz diye aşağılıyor.

mahalleye yeni biri taşınıyor. yaşıtı. ama sakat. yürüyemiyor. koltuk değnekleriyle hareket ediyor. cin gibi bir çocuk. çok zeki, çok akıllı, fırlama birşey.

bu ikisinin harika arkadaşlığını yansıtan enfes bir film the mighty.ikisi birbirlerinin eksiklerini tamamlıyorlar. sanki biri beyin, diğeri de vücut oluyor.

yer yer gülümsetip, yer yer ağlatan film türkçe'ye iyilik meleği diye geçmiş.başroldeki veletler kieran kulkinve elden henson,bir de engelli annesi rolünde sharon stone harikalar yaratmış.

cin gibi olanı sanki bir donkişot gibi. şovalye oluyor, iyilerin dostu kötülerin düşmanı oluyor. iri kıyım arkadaşının hayatına renk katıyor.

çoluk çocuk izlenesi, vurdusuz kırdısız, sakin, müthiş bir film işte.
  • cnbc- e de bu akşam itibariyle yayınlanmış filmdir. etkileyici olduğu söylenebilir ancak filmi bundan en az 10 yıl önce izlemeliydim diye düşünmeden edemedim çünkü ergen bir bünyede daha etkileyci olabileceği kanısındayım ki zaten film 1998 yapımıymış ama kısmet bugüneymiş.
    bu arada söylemeden edemeyeceğim kieran culkin bi harikaydı.
  • ergenlik cagi sorunlari ile ilgili cevrilmis en iyi ve en acikli filmlerden biridir. sting'in film icin yazmis oldugu "the mighty" sarkisi ise tek kelime ile sahaserdir. film bittikten sonra hungur hungur aglamamak imkansizdir.
  • başrollerinde sharon stone ve kieran culkinin oynadığı, feci duygusal film. iç organları büyürken bedeni büyümeyen bir çocuğa sahip annenin dramını konu alır film...**
  • gülerken ağlamaya geçiş yaptıran filmlerden.
  • konu yada kurgu bakımından bir şaheser olduğunu söyleyemeyeceğim fakat akşam akşam ağzıma sıçmış filmdir. bilmiyorum hassas günüm müdür muayyen günüm müdür ama bariz ağlıyordum filmin sonunda ki öyle filmlerde pek ağlayan bir bünyemde yoktur. sharon stone da anne rolünde gayet iyiydi. fakat o freak denen eleman (kieran kulkin) ve max (elden henson) cidden iyi iş çıkarmış.

--- spoiler ---

filmin sonunda pay it forward ın sonunda hissettiklerimin aynısını hissettim. ibne senaristler illa öldürecekler

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap