• distribütör abiler ablalar nolursunuz şu filmi acilen satın alın ve dağıtın yurdum sinemalarına diyerek meraktan delirmeye başladığım hollywood yapımı film.şimdlik slumdog millionaire ve revolutionary road cepte, sırada the wrestler,gran torino, milk ve valkyrie var.hayırlısı merakla bekliyoruz.
  • bruce springsteen'in güzel bestesiyle en iyi orjinal müzik dalında altın küreye layık bulunmuş.
  • muhteşemliği ve inanılmazlığı hakkındaki övgüleri saysak kitap yazılacak film.2008'in en iyi filmi budur diye iddia etseniz 'eyvallah abi,haklısın' derim. kendisine kafa tutacak senenin öne çıkan filmlerinin arasında bir tek the curious case of benjamin buttonvar. o da belki sinematografi açısından daha doyurucu ama samimiyet konusunda the wrestler'ın eline su dökemez.

--- spoiler ---
    bir ara randy veletin biriyle sıkıntıdan kara kutu oyunlarından birini oynuyordu. ekranda güreşirlerken veletin call of duty 4 muhabbetiyle sıkılıp gitmesi koparttı beni.
    --- spoiler ---
  • hikaye çok arabesk, çok ajitatif, çok bilindik ama yine de izlenmeye değer. hollywood filmi gibi değil de bağımsız bir film havası var, belki o yüzden benzerlerinden ayrılmakta. mickey rourke sanki kendi hayat hikayesini oynuyormuşçasına döktürmüş bu filmde. o ağladı ben ondan önce ağladım, pişmanlığını onun kadar hissettim, o bıraktı herşeyi çekti resti ben tutamadım kendimi "yapma be oğlum" diye haykırdım. ruh halimden midir nedir koydu bana film. marisa tomei ise değil göze batmak cuk oturmuş diyebiliriz. o hüzünlü, hayatın sillesini yemiş gözleri ne çok şey söylüyor kıvır kıvır dansederken bile. zaten ezelden beri romantik komedilere yakıştıramazdım bu hatunu, süper bir seçim olmuş. filmde bence tam oturmamış tek şey mickey'nin kızını oynayan hatunun oyunculuğu, ya da başlı başlına bu karakterin çiziliş şekli.
  • toplamda 8 milyon dolar gibi sektör için inanılmaz düşük bir miktara kotarıldığı için bağımsız film havası vermesi normaldir.
  • ve de ayni adi tasiyan super sarkisi icin.. bruce springsteen'den geliyor..

have you ever seen a one trick pony in the field so happy and free?
    if you've ever seen a one trick pony then you've seen me
    have you ever seen a one-legged dog making its way down the street?
    if you've ever seen a one-legged dog then you've seen me

then you've seen me, i come and stand at every door
    then you've seen me, i always leave with less than i had before
    then you've seen me, bet i can make you smile when the blood, it hits the floor
    tell me, friend, can you ask for anything more?
    tell me can you ask for anything more?

have you ever seen a scarecrow filled with nothing but dust and wheat?
    if you've ever seen that scarecrow then you've seen me
    have you ever seen a one-armed man punching at nothing but the breeze?
    if you've ever seen a one-armed man then you've seen me

then you've seen me, i come and stand at every door
    then you've seen me, i always leave with less than i had before
    then you've seen me, bet i can make you smile when the blood, it hits the floor
    tell me, friend, can you ask for anything more?
    tell me can you ask for anything more?

these things that have comforted me, i drive away
    this place that is my home i cannot stay
    my only faith's in the broken bones and bruises i display

have you ever seen a one-legged man trying to dance his way free?
    if you've ever seen a one-legged man then you've seen me
  • --- spoiler ---

bastan sona kadar enteresan bir huzunle baslayip ayni huzunle izlenerek bitirilmis fim.yalnizligi, ailesizligi, sevgisizligi ringlerde teselli ile bulmaya calisan ram in oykusunu mickey rourke abimiz cok guzel sunmus. marisa tomei i filmin ilk basinda acaba o mu bu kadar yasli olamaz seklinde izledim. hakikaten 1964 luymus.

hikaye gayet sade, zaten sonu belli lan diyerek izlenirse hikayenin asil anlatmak istediginin ram in dakika dakika yokolusunu ,bunun huzunle anlatilisini kacirirsiniz. gozlerde nem yapan iyi bir film, izlenilir. bana gore seven pounds dan cok daha iyi, illa bir filmin oscar almasi icin buyuk kadro veya dekor olmasina gerek olmadigini insallah bu sene akademi odullerinden hic degilse birini alarak gosterirse cok sevinecegim.

--- spoiler ---
  • --- spoiler içeriyor olabilir ---

hollywood klişeleri içeriyordu, evet. tahmin edilebilir diyaloglar, öngörülebilir sahneler barındırıyordu. daha önce çekilmiş benzer konulu filmlere hiç benzemiyordu ama nedense.

çünkü mickey rourke du oradaki. ringlerde dövüşen, aldığı sahte bile olsa her darbede acı çeken, ve o acının fizikselden çok ruhsal olduğunu her bakışında, her mimiğinde, her inlemesinde yansıtan efsanevi aktör mickey rourke. fark ettiniz mi aslında bir anlamda kendini oynadığını, algıladınız mı bu filmin yalnızca bir film olmadığını.

uzun sarı saçları, boksta aldığı zararlardan sonra kötü bir cerrah tarafından düzeltilmeye çalışılmıl estetikli yüzü... dokuz buçuk haftanın john'u, barfly'ın henry chinaski'si, liseli küçük hayatlarımızda bukowski en sevdiğimiz yazarken içimize işleyen mickey rourke...

peki detaylara dikkat ettiniz mi? 70'ler 90'lar tartışmasına? flört ettiğiniz bir insanla siz de aynı konuları konuşabilirdiniz, ama filmde konuşanların biri çökmüş bir güreşçi, diğeri yaşlanmış bir striptizciydi, etkilendiniz mi?

peki ya sweet child of mine sahnesi? oturup hüngür hüngür ağlamak istediniz mi? en azından diken diken olmadı mı tüyleriniz?

uzun zaman sonra içime en çok işleyen filmdi.

the ram son uçuşunu gerçekleştirip ekran karardığında gözlerinizi kapayıp bruce springsteen'in tatlı sesini büyük bir huzurla dinleyebilirsiniz...

--- spoiler içeriyormuş, evet! ---
  • bilindik konusuna rağmen, konuyu işleyiş şekli ve mickey rourke'un aşmış performansıyla gayet güzel bir ortaya çıkmış. bir adamın çaresizliği ve çektiği sıkıntılar nasıl anlatılır görülmeli. en iyi film oscar'ını alır mı bilmem ama eğer mickey rourke'a, bu performansıyla en iyi erkek oyuncu ödülünü vermezlerse çok yazık olacak.
  • çok gerçekçi bulduğum film.adamın yalnızlığına üzüldüm yahu ciddi ciddi.
hesabın var mı? giriş yap