şükela:  tümü | bugün soru sor
  • leipzig sehrinde bulunan, johann sebastian bach'in kantorluk gorevini yaptigi kilise. bach'in mezari da bu kilisede bulunur, kilisenin onunde buyuk bir bach heykeli vardir. kilisenin hemen yanindaki bach muzesi ziyarete degerdir. ayrica martin luther 1539 yilinda bu kilisede vaaz vermistir.
  • temeli 12. yüzyılda atılmış olan yapı almanya'daki ikinci üniversitedir aynı zamanda. 15. yüzyılda eklemeler ve gerekli tamirler yapılarak gotik hale getirilmiştir.

    kilise bir dönem napoleon'un askerleri tarafından cephanelik ve savaş süresince hastane olarak kullanılmıştır. mozart'ın kilisenin orgunu çalmış olması ve bach'ın 1723-1750 yılları arasındaki kantorluğu ile de tanınır.
  • klasik muzik severler, bilhassa bach severler icin hac gorevini yerine getirmek gibidir bu kiliseye gitmek. bach'in 27 senesini ve en verimli donemini gecirdigi leipzig'te ki bu kilise basta almanlar olmak uzere dunyanin bir cok yerinden protestanlarin yardimlariyla surekli tadilat gormektedir. yillik tadilat gideri kilise gorevlisinin dedigine gore 200bin eurodur. gece saatlerinde etrafta kimseler yokken kilise onundeki bach heykeline ve arkasindaki muazzam yapiya bakip art of fugue dinlemek paha bicilmezdir.
    bu arada bach'in bizzat caldigi org, basta churchill'in bombalari olmak uzere tarihte bir cok felaket atlatmasina ragmen cesitli tadilatlar ile hala oldugu yerde durmaktadir.