• la citta del sole*nin yazarı olan 17. yüzyıl düşünürü. bu eser ütopya ya da devlet gibi birşey.
  • mülkiyet hakkına karşı çıkan ütopyacı...
  • inanilmaz iskenceler gormus, 27 yil hapiste yatmis ve boylece aristoteles dusmanliginin bedelini bir hayli agir agir odemis italyan fizikci ve yazar. campenella'nin cagdasi rossi adli bir yazar soyle yazmis: campenella'ya otuz bes saat boyunca yaptiklari oyle vahsiceydi ki "kicinin butun kan damarlari kopmus, acilan yaralardan durmadan kanlar bosaniyordu. bununla beraber, dislerini sikip iskenceye oylesine dayandi ki, agzindan, bir filozofa yakismayacak tek bir kelime bile alamadilar." utopya turunun ilk orneklerinden biri olan gunes ulkesi* adli kitabi disinda deneysel* bilimin onculerinden sayilir.
  • güneş devleti adlı eserinde ütopik bir devlet yasarımı yaparken, o da platon’un etkisi altında kalır. güneş kentte her şey ortaktır. aile yoktur. eşlerin seçimi yönetimce yapılır. kent bir rahip tarafından adilce yönetilir. herkes dört saat çalışır. geri kalan zamanda sanat, eğlence, okuma, beden ve ruhları eğitme gibi zevk veren işlere ayrılır. yöneticinin yetkisi mutlaktır. adları "güç", "akıl", " sevgi" (bkz: masonluk) anlamına gelen üç yardımcısı vardır.
  • 1568-1639 yılları arasında yaşamış olan ünlü italyan düşünür.campanella, siyaset felsefesi alanında ise yaşadığı dönemin italyası’ndaki bozukluklar­dan yola çıkarak bir ütopik devlet anlayışı geliştirmiştir. başka bir deyişle, o zamanının italya’sındaki toplumsal düzenin iyileştirile­meyeceğine inanmış ve her bakımdan mü­kemmel olduğuna inandığı yeni ve yetkin bir toplumsal düzen tasarlayarak, toplumun kur­tuluşunun güneş ülkesinin toplumsal düzeni yasama geçirildiği takdirde mümkün olacağını savunmuştur.
  • tasarladığı güneş ülkesi toplumunu, kısa bir dönem için de olsa, gerçekte var edebilmiş ütopik düşünür kişilik..
  • gunes ulkesi'nde mulksuz yasamanin dusunu kurmus insan. "ben dogacak yeni sabahlarin can sesiyim." diye haykiriyormus engizisyonun vahsi iskenceleri sirasinda.

bir utopya konumuna yucelttigi eski altin caglara donerek ulasmayi umuyormus oraya:
    "bizim duzenimiz havarice bir duzendir. ortak yasami zevke degil, karsilikli saygiya dayanmaktadir."

"bunlari ogrenmek icin sizin ictiginiz sarabin on misli kandil yagi tukettim!"
  • "güne$ ülkesi" adlı ütopyanın yazarı, felsefeci
  • "mutlu bir çağ olduysa eskiden
    neden bir kez daha olmasın?
    her şey dönüp dolaşıp
    gelmiyor mu eski yerine?
    düşündüğüm, öğütlediğim gibi benim
    paylaşsaydı insanlar
    yararları, mutluluğu ve ahlakı
    cennet olurdu dünya...
    uyanık, temiz sevgiler gelirdi diyorum
    azgın, kör sevgiler yerine
    yalan dolan, bilgisizlik yerine
    gerçek bilgi gelirdi.
    ve kardeşlik zorbalığın yerine."
  • "güneş ülkeyi yeryüzünde bulmak mümkün mü? fikir hürriyetine, vicdan hürriyetine, lisan hürriyetine ilişmeyen türklerin mevcudiyeti, hiç olmazsa yarın, bana böyle bir ülkenin olacağını zannettiriyor.

içinde yaşadığım şafaksız gecenin bir sabaha ermesini istemiyorum. böyle bir sabahın sonu yine gecedir. çünkü zindanın dışında istibdat var ve istibdat, hür fikirlere ancak gece vaat eder. ben bir güneş ülkenin hasretini çekiyorum. bu ülkede gece olmasın ve insanlar karanlık kavramını orada tanımasın!

madem ki düşünceyi zindana koymayan, hakikat sevgisini zincire vurmayan bir millet, o cesur ve adil türkler var, üzerinde hakikatin, adaletin ve hürriyetin hüküm sürdüğü bir güneş ülke eden vücut bulmasın? "

güneş ülkesi
hesabın var mı? giriş yap